Na dřeň s lékařkou: Když odmítnete udělat potrat, dítě nezachráníte

Na dřeň s lékařkou: Když odmítnete udělat potrat, dítě nezachráníte

Pořad v souvislostech


S gynekoložkou Annou Jouzovou
Budeme vysílat

S gynekoložkou Annou Jouzovou
S Radkou Vernerovou
O sexuálním násilí
Vysílali jsme


S gynekoložkou Annou Jouzovou

S Františkem o životě ve vězení

S Františkem o životě ve vězení
Audioarchiv
14. října 2021 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

V práci je u okamžiků naprostého životního štěstí, ale taky u těch chvil opačných. S lékařkou Annou Jouzovou o náročném povolání gynekoložky ve FN Brno, ale taky o tom, proč na některé věci se na škole připravit nejde. Jaké to je pro lékaře dělat umělá přerušení těhotenství? A podařilo se Anně někdy ženu přesvědčit, aby na potrat nešla?

„U prvního porodu jsem brečela,“ vzpomíná Anna, která teď pracuje jako zástupce vedoucího porodního sálu na Obilním trhu. Svou práci miluje, ale některé věci – stejně jako ostatní lékaři – vůbec ráda nedělá. „Poslední potrat jsem dělala před dvěma lety. Teď už to naštěstí dělat nemusím,“ říká lékařka a dodává, že to za ni dělají kolegové, nebo se ženám ve většině případů dávají potratové pilulky. „A potraty z lékařů nedělá rád nikdo,“ zdůrazňuje. „Na začátku vás v nemocnici postaví před hotovou věc,“ vzpomíná Anna: „Je samozřejmě možné tohle odmítnout – většina lékařů, kteří jsou katolíci, interrupce nedělají. Ale tím, že člověk potrat neudělá, tak to dítě nezachrání. Jenom sebe,“ vysvětluje Anna, která právě dilema kvůli své víře jako evangelička řešila taky.

jouzova_annaJaké jsou nejčastější důvody, kvůli kterým se ženy rozhodnou pro umělé přerušení těhotenství? A co ženám z pohledu lékařky může pomoct, aby své rozhodnutí ještě zvážily?

„Když jsem dřív pracovala na ambulanci, kam ženy s žádostmi o potrat chodily, většinou jsem poznala, kdy mělo cenu s nimi ještě diskutovat,“ popisuje Anna. „Ze začátku je těžký je nesoudit, ale to krásný na práci doktora je to, že se člověk setkává se spoustou lidí, a to ho naučí toleranci. Je hrozně jednoduchý někoho odsoudit kvůli tomu, že dělá něco, co podle mě je úplně radikálně špatně. Ale každý má to nastavení i uvažování jiný, mentální a sociální schopnosti,“ zdůrazňuje lékařka.

Rozhovor o povolání gynekologické lékařky si můžete poslechnout ve čtvrtek 13. října v 16 hodin na Proglasu, poté kdykoli v podcastových aplikacích.

074709_05_519142

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 1 pro housle a fagot - Largo; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.