Vítejte, senioři! - 1. 6. 2016 - Veselka Ladislava Kubeše

Vítejte, senioři! - 1. 6. 2016 - Veselka Ladislava Kubeše

VESELKA LADISLAVA KUBEŠE  je vynikající a všude – doma i v zahraničí – žádaný dechový orchestr z Prahy.

U jeho zrodu stál v roce 1975 jihočeský skladatel Ladislav Kubeš starší (1924 – 1998), k jehož poctě se ve městě Soběslav pořádá každoročně velký mezinárodní festival KUBEŠOVA SOBĚSLAV.

Pod jménem Veselka Ladislava Kubeše kapela veřejně vystupuje a studiově natáčí od roku 1981, kdy v něm pod vedením Ladislava Kubeše mladšího, po léta kontrabasisty operního orchestru prestižního Národního divadla v Praze, začali hrát jeho profesionální kolegové (sami špičkoví hudebníci). Také pěvečtí sólisté patří k nejlepším, kteří v České republice v žánru dechové hudby působí. Dramaturgie a repertoár orchestru vychází především z autorského odkazu Ladislava Kubeše - otce a obecněji z melodiky jihočeského folkloru, jehož byl sběratelem a pilným upravovatelem. Repertoár je rozšířen také o skladby jeho následovníků , ať už dávno známé, nebo iniciativně vyhledávané. Přes čtyřicet let práce, za kterou se může Veselka ohlížet s nezpochybnitelnou hrdostí, jí přiděluje známku nejvyšší jakosti a trvale ji opatruje a rozšiřuje zaslouženou popularitu.

Veselka sestává z hudebníků zvučných jmen – členů orchestru Opery Národního divadla, České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dalších známých hudebních těles. Jsou to většinou muzikanti, kteří mají kořeny po českých vesnicích a dechovku mají v krvi. Bravurně zvládají své nástroje a na zvuku kapely je to znát. S Veselkou zpívá téměř od počátku Milan Černohouz, po Vlastě Kahovcové a Vendule Práglové převzaly posty zpěvaček Blanka Tůmová, Ivana Jelínková, Ivana Zbořilová, a poté ještě Ivana Ročková a Radek Klusoň.

První dlouhohrající deska Veselky vyšla v roce 1985 a nesla romantický název Nad Lužnicí svítá. Líbila se tak, že zanedlouho vyšla ve Spojených státech amerických. Následovaly desky Ty jihočeské vesnice, Moje česká vlast a Nemelem nemelem.

Veselka se pyšní dvěma platinovými deskami a pěti zlatými. Album Moje česká vlast okouzlilo milovníky dechovky natolik, že se jej prodalo přes sto tisíc, titul Pod tou naší starou lípou překročil osmdesát tisíc prodaných nosičů.

V pořadu zazněly ukázky z alba Moje česká vlast a Když na návsi hráli