Vítejte, senioři! - 12. 10. 2016 - Hovory o zdraví

Vítejte, senioři! - 12. 10. 2016 - Hovory o zdraví
12. října 2016 Vítejte, senioři Autor: Magda Hauserová

V dnešním pořadu jsme si představili projekt DIPEx zaměřený na nemocné. Marek Chvátal si k mikrofonu pozval vedoucí výzkumu DIPEx Lucii Klůzovou Kráčmarovou a koordinátorku propagace tohoto projektu Kateřinu Hamplovou.

Webové stránky Hovoryozdravi.cz vznikly díky spolupráci mezi Institutem sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci (OUSHI) a Health Experiences Research Group (HERG) na Univerzitě v Oxfordu. Výzkum DIPEx,na jehož základě jsou tyto stránky připravovány a který je uváděn na těchto webových stránkách, je prací týmu OUSHI. 

DIPEx  vznikl v Anglii v roce 2001 zásluhou dvou lékařů -  Dr. Ann McPherson CBE a Dr. Andrew Herxheimera na základě jejich vlastní zkušenosti s nemocí. Ann byla diagnostikována s rakovinou prsu a ačkoliv jako lékařka znala velmi dobře zdravotní stránku problému, nemohla najít nikoho, s kým by si o své nemoci popovídala. Andrew zase musel podstoupit výměnu kolenního kloubu a vzájemně spolu začali sdílet své zážitky. Tyto zkušenosti je podnítily přijít s ojedinělým nápadem - vytvořit webové stránky www.healthtalk.org, kde by lidé mohli získat informace o svých zdravotních problémech od lidí, kteří jimi také trpí. 

Česká verze se stejně jako anglická zakládá na rozhovorech s lidmi, kteří prožívají určitý problém, související se zdravím. „Hovoryozdravi.cz" odpovídají na otázky, na které se třeba bojíte zeptat svého lékaře. Je uklidňující vědět, že kolem mě jsou lidé, kteří procházejí stejnou zkušeností jako já. 

Na těchto stránkách se můžete dozvědět informace o různých problémech souvisejících se zdravím nebo nemocí. U každého tématu najdete videa, kde lidé hovoří o svých zkušenostech.  Sdílením zkušeností pacientů se web snaží pomáhat ostatním lidem porozumět tomu, jaké to je mít zdravotní problémy. Na modulu Stárnutí najdete informace o tom, jak různí lidé prožívají stáří. I když samotné stáří není zdravotním problémem, úzce se zdravím souvisí. Tento modul vám pomůže lépe pochopit vaše problémy související se stárnutím a možná tam najdete i oporu.  

Více na http://www.hovoryozdravi.cz/