Vítejte, senioři! - 13. 4. 2016 - Vladimír Merta

Vítejte, senioři! - 13. 4. 2016 - Vladimír Merta
13. dubna 2016 Vítejte, senioři Autor: Milan Tesař

Po třech měsících se v pořadu Vítejte, senioři! vracíme k písničkáři Vladimíru Mertovi, který letos oslavil 70. narozeniny.

Nedávno vyšel pod názvem Podkrovní pásky soubor jeho archivních nahrávek z roku 1976 a my si z tohoto kompletu dnes pustíme dvě ukázky. První z nich se jmenuje Země, ve které nic takového nebude muset být. Vznikla v roce 1973 a autor k ní říká: „Potkal jsem na toulkách Itálií syna milionáře. Utekl na prázdniny z domova, s kytarou a stanem. Přezpívali jsme si v kempu pod olivami všechny své písničky a slíbili si, že každý z nás jednu z nich za toho druhého dokončí. Tohle je splněný slib.“ Než píseň začne, doplním, že Podkrovní pásky je soubor 4 CD. Jedná se o nahrávky, které Vladimír Merta v roce 1976 pořídil u sebe doma na půdě. „Atmosféra půdního prostoru, směs napětí a uvolnění, podnikavosti a strachu se dnes nedá zopakovat,“ říká k tomu.

Soubor 4 CD Podkrovní pásky obsahuje nahrávky z roku 1976 s písněmi, které Vladimír Merta psal od roku 1968 a které později natočil doma na půdě. Dnes vzpomíná: „Na půdě jsme si vytvořili malý svět, ve kterém platila pravidla slušnosti, solidarity a tajemství.“ Zatímco přelom 60. a 70. let byl pro něj velmi plodným obdobím, dnes Merta nové texty téměř nepíše. „Zaznamenávám si jen takové útržky, výkřiky do tmy. Nehraju z not, ale přehrávám si melodické běhy, vrším nápady v mobilu a pořád myslím písničkářsky a trochu i politicko-angažovaně,“ říká. My si poslechneme ještě píseň nazvanou Funkcionářské zátiší s Koperníkem, biblí a sluncem. Vznikla v roce 1970, tedy na samém počátku období normalizace. Vladimír Merta vzpomíná: „Fascinoval mě rychlý pád z výšin národního sjednocení a porozumění do bažin apatie, soukromničení, vlastního prospěchu a posléze pouhého fyzického přežití.“