Vítejte, senioři! - 15. 6. 2016 - Johnny Cash

Vítejte, senioři! - 15. 6. 2016 - Johnny Cash
15. června 2016 Vítejte, senioři Autor: Milan Tesař

Více než 12 let už uplynulo od úmrtí amerického zpěváka Johnnyho Cashe. Přesto stále vycházejí nové a nové kolekce jeho dosud nevydaných nahrávek.

My si dnes představíme dvojalbum s názvem From Memphis To Hollywood, které vyšlo jako druhý díl série Cashových bootlegů. Výraz bootleg původně označoval takzvanou pirátskou, tedy neoficiálně vydanou nahrávku. V současné době se tak ovšem nazývají i oficiálně vydávané soubory raritních snímků, například demonahrávek nebo písní, které interpret pořídil v rozhlasových studiích, a původně nebyly určeny pro gramofonový trh. To je také příklad dvojalba, které si představujeme dnes. Obsahuje písně nahrané v letech 1955–69 a v řadě případů jsou to nejstarší známé nahrávky pozdějších hitů. Je to případ i skladby You’re My Baby, kterou později proslavil Roy Orbison.

Johnny Cash se narodil v roce 1932 a původně se vůbec nejmenoval Johnny. Rodiče jej pojmenovali pouze iniciálami J. R. a až pro potřeby armády si mladý muž musel vymyslet celé křestní jméno – John. Dvojalbum From Memphis To Hollywood obsahuje 57 písní v podání Johnnyho Cashe z 50. a 60. let. Najdeme mezi nimi zpěvákovy nejstarší rozhlasové nahrávky i rané verze mnoha jeho hitů. Dále jsou to takzvané B-strany singlů nebo studiové nahrávky, které se ve své době nedostaly na řadová alba. My si poslechneme ještě skladbu The Folk Singers.