Vítejte, senioři! - 20. 4. 2016 - Petr Hapka

Vítejte, senioři! - 20. 4. 2016 - Petr Hapka
26. dubna 2016 Vítejte, senioři Autor: Milan Tesař

Loni v listopadu, necelý rok po smrti hudebního skladatele Petra Hapky, vyšlo trojalbum s výběrem z jeho tvorby.

Komplet, který je součástí edice Zlatá kolekce, neobsahuje jen důvěrně známé šansony s texty Michala Horáčka, ale také řadu skladeb staršího data, na kterých se podíleli textaři Petr Rada, Zdeněk Rytíř nebo Pavel Vrba. Melodie Petra Hapky zpívají například Hana Hegerová, Milan Chladil, Hana Zagorová, Jitka Zelenková a další. Z dlouhého období spolupráce s Michalem Horáčkem pak pocházejí písně v podání Richarda Müllera, Michaela Kocába, Jana Spáleného, Františka Segrada, Lucie Bílé a dalších.

I když mladší generace zná Petra Hapku především díky jeho skvělé spolupráci s Michalem Horáčkem, ve skutečnosti tento skladatel měl co říci už v 60. a 70. letech. Sám Hapka studoval v letech 1960–66  hru na violu a později si k tomuto  nástroji přibral jako druhý obor zpěv. A navštěvoval také dramatické oddělení Oldřicha Nového. V letech 1964–1965 působil ve skupině Tornádo. V letech 1967–70 byl dirigentem pražského Divadla Za branou režiséra Otomara Krejči, pro které složil a nastudoval hudbu k inscenacím Provaz o jednom konci, Hodina lásky, Zelený papoušek a Lorenzaccio.

My si poslechneme dvě písně ze staršího autorského období Petra Hapky. Nejprve to bude Hana Hegerová a Kázání v kapli betlémské z roku 1966, dále pak skladba Petra Hapky  ze 70. let. Jmenuje se Dům na prodej. Zpívá Václav Neckář.