Vítejte, senioři! - 22. 6. 2016 - Jaroslav Ježek

Vítejte, senioři! - 22. 6. 2016 - Jaroslav Ježek
22. června 2016 Vítejte, senioři Autor: Milan Tesař

Ježek u konkurence. To je název dalšího alba z edice vydavatelství Supraphon Historie psaná šelakem, která mapuje českou populární hudbu z 20. až 40. let minulého století.

Zmíněné album shrnuje skladby Jaroslava Ježka tak, jak je nahrály orchestry a nazpívali sólisté mimo Osvobozené divadlo. Komplet obsahuje nahrávky z let 1931–37 a k tomu několik bonusů ze 40. a 50. let. My si jako první ukázku poslechneme Bugatti step tak, jak jej v roce 1931 natočil Dajos Béla Orchestr. Ježek skladbu složil o pouhý rok dříve v Brně, inspirován zvukem motoru vítězného vozu Velké ceny automobilů.

Nahrávky písní Jaroslava Ježka z Osvobozeného divadla – především se zpěvem Jiřího Voskovce a Jana Wericha – vyšly na gramofonových deskách a později na CD už několikrát. Po Ježkově hudbě však v 30. letech sahali také další zpěváci a kapelníci českých i zahraničních tanečních orchestrů. Soubor těchto nahrávek vyšel digitálně u Supraphonu v edici Historie psaná šelakem. Editor Gabriel Gössel vybíral z nahrávek pořízených v letech 1931–37, ale k nim přidal několik zajímavých bonusů. Je to například píseň David a Goliáš v podání Camp Bandu československé armády v Londýně z roku 1943 nebo další verze Bugatti stepu, kterou v roce 1957 nahrál pianista Zdeněk Jílek. My si jako druhou ukázku poslechneme rané Ježkovo tango Kleopatra, jak je nazpívali ve své době populární Setleři, zde ovšem označení jako The Singing Boys.