Vítejte, senioři! - 23. 11. 2016 - Bulat Okudžava

Vítejte, senioři! - 23. 11. 2016 - Bulat Okudžava
23. listopadu 2016 Vítejte, senioři Autor: Milan Tesař

Před dvěma měsíci probíhalo mezinárodní turné Okudžava v míru, na kterém písničkáři z šesti zemí zpívali písně ruského básníka a barda Bulata Okudžavy.

U příležitosti tohoto turné vyšlo stejnojmenné CD a my jsme si právě prostřednictvím písní z něj představili ruského písničkáře, od jehož úmrtí uběhne příští rok už 20 let. Pjosenku o soldatskich sapogach neboli Píseň o vojenských bagančatech nám zazpíval Okudžavův krajan, v Brně usazený písničkář Alexej Kudrjavcev.

„Slušnost, moudrost a obrovská lidskost.“ Těmito slovy charakterizuje ruského zpívajícího básníka Bulata Okudžavu Jiří Vondrák, který před více než 20 lety tohoto ruského písničkáře pozval do Česka a sám vydal album s jeho písněmi, přeloženými do češtiny. Kromě toho je Vondrák také autorem knihy o Bulatu Okudžavovi, natočil o něm dva filmové dokumenty a před dvěma měsíci s kolegy z pěti dalších zemí pořádal turné Okudžava v míru. My jsme poslouchali písně   ze stejnojmenného CD, na kterém Okudžavovy písně zpívají písničkáři z Česka, Německa, Polska, Ruska, Běloruska a Ukrajiny, každý ve svém jazyce. Bulat Okudžava se narodil v Moskvě v roce 1924 a dodnes je pro hudebníky a básníky v Rusku a v dalších zemích velkým vzorem po umělecké i lidské stránce. Jeho Píseň o Mozartovi nám zahrál ukrajinský písničkář Sergej Džigurda.