Vítejte, senioři! - 25. 5. 2016 - Bob Dylan

Vítejte, senioři! - 25. 5. 2016 - Bob Dylan
25. května 2016 Vítejte, senioři Autor: Milan Tesař

24. května oslavil 75. narozeniny americký písničkář Bob Dylan, ve světě nejpopulárnější představitel svého žánru.

Už dávno se stal legendou, o které se učí na vysokých školách. Jeho písně – především ty z 60. let – mají v repertoáru stovky interpretů několika generací. U nás je hráli a zpívali například skupina Druhá tráva, Petr Kalandra, Waldemar Matuška, Fešáci, Golden Kids nebo Pepa Nos. Dylan se vlastním jménem jmenuje Robert Zimmerman a pochází z Minnesoty. Je židovského původu a má také východoevropské kořeny – jeho prarodiče utekli do Spojených států před pogromy v tehdejším Rusku. Proslavil se nejprve jako autor politicky angažovaných folkových písní, ale velmi brzy se od protestsongů odklonil a věnoval se hudebně a především textově náročnějším písním. Ve svých skladbách vrství významy, v hudebním doprovodu se pohybuje mezi folkem, rockem, blues, country a dalšími styly. Našich ukázky pochází z poloviny 60. let, tedy písně staré 50 let. Ta první se jmenuje Mr. Tabmourine Man.

Z nepřeberného repertoáru Boba Dylana vybíráme u příležitosti jeho včerejších 75. narozenin starší hity. Nicméně Dylan je dál aktivní. Nedávno například nahrál album písní převzatých od Franka Sinatry. Kromě toho píše poezii i prózu, zahrál si ve filmech, věnuje se kresbě i malbě, a dokonce vystavoval svoje kovové skulptury. My ale zůstaneme u hudby. Píseň z roku 1964 se jmenuje It Ain’t Me Babe.

Anežka Jakubcová

Svátek má: sv. Julie / Emil

Moderuje: Anežka Jakubcová
NyníPísničky před svítáním
Píseň: Rilke Trilogy: The Solitary (Osamělá) (2017); Interpret: Janatková Milli - zpěv, Novotný Marek - klavír; Album: Janatková Milli (quartet): Mým kořenům
04.45Jitro s dechovkou
05.00Hudebně-zpravodajský...
05.27Myšlenka na den
05.30Hudebně-zpravodajský...
05.50Z očekávaných událostí
06.00Evangelium pro dnešní...

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony