Vítejte, senioři! - 6.4.2016 - Záhořané

Vítejte, senioři! - 6.4.2016 - Záhořané
Záhořané, kapela z Prostřední Bečvy vydala svůj nový, v pořadí třetí hudební nosič.

Dalo by se říci, že si dali takový malý hudební dárek ke svým narozeninám. Kapela vznikla totiž v roce 2006.

Na novém hudebním nosiči Záhořanů, které se jmenuje Zpomínku mám roztopěknú, najdeme 16 písní, převážně autorských. Ať už textaře či autory hudby, nesmím opomenout jmenovat Antonína Perničku, Františka Kohoutka, Vladimíra Salčáka, Zdeňka Gurského a jeho manželku Miloslavu i Bohumila Růčku – kapelníka Záhořanů.

Obec Prostřední Bečva, kterou si Záhořané svolili za své sídlo, vznikla zřejmě na přelomu 16. a 17. století pasekářskou kolonizací postupující od Rožnova. Byla pojmenována po toku řeky Bečvy a rozlišena je pouze přívlastkem od ostatních dvou Bečev (Horní a Dolní). 

Obec je v podstatě rozdělena na 4 místní části - dolní konec, střed, Bacov a Kněhyně a je vzdálená 10 km východně od Rožnova pod Radhoštěm. Nejvyšším bodem je Čertův mlýn. V současnosti je Prostřední Bečva jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v oblasti Beskyd. Areál Pusteven, který je součástí katastru obce, tvoří soubor dřevěných horských staveb z let 1891-1900 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Je to především Maměnka a nedávno vyhořelý objekt Libušína. Nejstarším objektem je Šumná, do areálu patří i hotel Tanečnica. Po celý rok nabízí tento kraj využití jak pro lyžaře nebo běžkaře, tak pro cyklisty nebo pěší turisty.

Dechová hudba Záhořanépůsobí od roku 2006 v Prostřední Bečvě. Jejím kapelníkem je Bohumil Růčka, uměleckým vedoucím pak Jiří Blinka. Za dobu své existence má kapela za sebou spoustu vystoupení v širokém okolí na různých koncertech, plesech, přehlídkách dechových hudeb, oslav měst čí obcí, svateb a ostatních kulturních akcí. Záhořany charakterizuje široký repertoárový záběr převážně z jižní Moravy a Valašska.

Jejich první cd dostalo název Chodníček na Radhošť a je z roku 2012. Záhořané nezaháleli a o dva roky později vydali hudební nosič Valašsko, rád ťa mám.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Missa Bruxellensis XXIII vocum - Gloria; Autor: Biber Heinrich Ignaz Franz von; Dirigent: Savall Jordi; Soubor: La capella reial de Catalunya
09:00Mše svatá
10:00Varhanní hudba
10:30Vzdělávací cyklus
11:00Proglaso
11:57Myšlenka na den
12:00Anděl Páně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony