České nebe - sv. Norbert

České nebe - sv. Norbert

V pokračování cyklu České nebe vám ve čtvrtek 14. dubna 2011 ve 22 hodin v premiéře představíme osobnost sv. Norberta. Naším hostem u mikrofonu pražského studia Kristián bude PhDr. Petr Kubín, Ph.D., vyučující na Katolické teologické fakultě v Praze, který se badatelsky specializuje na středověké světce. Pořad budeme reprízovat v pondělí 18. dubna 2011 od 16:30.

Sv. Norbert zakladatel premonstrátského řádu se narodil r. 1080 v Xanten v Německu kousek od holandských hranic. Celý život prožil "na západ" od našich hranic a za svého života s našimi zeměmi neměl nic společného. Přesto jej vzýváme jako českého národního patrona. Jak je to možné? Když v 16. století zvítězila v Magdeburku luteránská reformace, měly mnohé premonstrátské kláštery snahu získat tělo svého zakladatele k sobě. Protože se bály, že by mohlo dojít k znesvěcení ostatků jejich zakladatele. Toto se nakonec podařilo strahovskému opatovi a tak byly Norbertovy ostatky přeneseny v květnu 1627 do Prahy na Strahov, kde odpočívají a světec je zde uctíván dodnes. Pro jeho význam a význam jeho řádu pro naše země byl prohlášen českým zemským patronem.

Další podrobnosti o sv. Norbertovi najdete na stránkách Wikipedie.

Daniel Blažke
Moderuje: Daniel Blažke
NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro klavír a orchestr číslo 2, B dur, opus 83 (1881) - Andante; Autor: Brahms Johannes; Dirigent: Delogu Gaetano; Sóla: Ohlssohn Garrick - klavír
12:55Střípek poezie
13:00Hudební siesta -...
13:20Knihovnička
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
13:55Písničky

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony