Církevní dějiny: František Josef I. – katolický císař a král?

Církevní dějiny: František Josef I. – katolický císař a král?

Zveme vás k poslechu třetího dílu vzdělávacího cyklu proglasu Církevní dějiny v zrcadle času II. Naším pravidelným hostem je církevní historik Teologické fakulty Jihočeské univerzity Martin Weis. Poslouchejte v pondělí 9. prosince 2013 v 16.00 hod., opakujeme v neděli 15. prosince v 10.30 hod.

V minulém dílu jsme si představili osobnost papeže Lva XIII. a nastínili jsme si, jaká byla sociální situace v Evropě. Soustředili jsme se na moderní dobu, její projevy, na pontifikát papeže Lva XIII., sociální encykliku Rerum novarum, zmínili jsme dílo Karla Marxe a problematiku třídního boje.

V tomto díle se podíváme do středoevropských prostor tehdejšího Rakouska-Uherska. Tak, jako jsme zmiňovali vždy nejdříve papeže a jeho dílo, jak ovlivňoval církev a její názory, tak v tomto setkání budeme postupovat podobně. Zaměříme se nejprve na hlavu státu. Tím byl mnohdy dodnes oslavovaný, nebo s nostalgií připomínaný, císař a král František Josef I. Jaký byl jako člověk a jaký byl jako politik? Je pravda, že byl pouhým byrokratem, nebo u něj můžeme pozorovat sociální cítění s chudými a slabými?

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony