Církevní dějiny: Katolická církev na Slovensku v obd. 2. světové války

Zveme vás k poslechu 13. dílu vzdělávacího cyklu proglasu Církevní dějiny v zrcadle času II (1870-1945). Naším pravidelným hostem je církevní historik Teologické fakulty Jihočeské univerzity Martin Weis. Poslouchejte v pondělí 17. února 2014 v 16.00 hod., opakujeme v neděli 23. února v 10.30 hod.

Minule jsme hovořili na téma nacismus a katolíci v Protektorátu Čechy a Morava. Tentokrát se zaměříme na vztah katolické církve a státu na Slovensku v období druhé světové války. V úvodu se budeme věnovat problematice odtržení pohraničí a rozpadu Československa na život katolické církve na Slovensku. Představíme si osobnost biskupa Štefana Maradase a ocitujeme krátký úryvek z jeho nástupního pastýřského listu.

Mnohem problematičtější osobností, které se budeme věnovat podrobněji, je kněz a zároveň prezident Slovenského štátu Josef Tiso. Udává se, že během jeho vlády bylo téměř padesát tisíc Židů ze Slovenska posláno do vyhlazovacích táborů. Jako hlava státu za to nesl určitý díl odpovědnosti. Jaký ve skutečnosti Josef Tiso byl?

Jako příklad skutečnosti, že v katolické církvi v daném období můžeme nalézt i mučedníky, kteří pro své ideály položili život, zmíníme postavu Anky Kolesárové, která během války přišla o život. V současnosti se uvažuje o jejím svatořečení. Za jakých okolností zemřela? Dozvíte se v pořadu, k jehož poslechu vás zveme.

Daniel Blažke
Moderuje: Daniel Blažke
NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro klavír a orchestr číslo 2, B dur, opus 83 (1881) - Andante; Autor: Brahms Johannes; Dirigent: Delogu Gaetano; Sóla: Ohlssohn Garrick - klavír
12:55Střípek poezie
13:00Hudební siesta -...
13:20Knihovnička
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
13:55Písničky

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony