Církevní dějiny: Prvorepublikové oslavy

Církevní dějiny: Prvorepublikové oslavy

Zveme vás k poslechu deváté části vzdělávacího cyklu Církevní dějiny v zrcadle času II (1870-1945). Spolu s církevním historikem Teologické fakulty Jihočeské univerzity Martinem Weisem se ohlédneme za dvěma oslavami, významnými pro naši zemi v domácím i zahraničním kontextu. Poslouchejte v pondělí 20. ledna 2014 v 16.00 hod., opakujeme v neděli 26. ledna v 10.30 hod.

V minulém setkání jsme se zamýšleli nad problematickými vztahy mezi Svatým stolcem a Československou republikou. Připomněli jsme si oslavy mistra Jana Husa  r. 1925, které iniciovaly odvolání papežského vyslance. Hovořili jsme o mezistátní smlouvě mezi Československem a Vatikánem Modu vivendi a zmínili jsme problematiku nuncia, který přispěl k odvolání pražského arcibiskupa Františka Kordače.

V životě katolické církve Československé republiky ovšem nebyly pouze tyto problematické stránky. Katolíci v období první republiky zažívali i krásné okamžiky. Patří mezi ně zejména Milenium svatého Václava a Katolický sjezd.

V čem byly tyto události pro naši zemi významné a jak je hodnotí prvorepublikový politik Karel Kramář? Dozvíte se v pořadu, k jehož poslechu vás srdečně zveme.