Politická filosofie – Různá pojetí svobody

Politická filosofie – Různá pojetí svobody
12. září 2013 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

V předchozích dílech jsme se naučili rozlišovat mezi domácí, veřejnou a sociální sférou. V kolébce politiky, antickém Řecku, bylo pro vstup do politiky nutné se nejprve vypořádat se základními potřebami života. Pokud to člověk dokázal a už nepodléhal vůli jiného, stal se svobodným občanem.

Moderní demokratické společnosti ale svobodu předpokládají u každého člověka. Minule jsme také slyšeli, že sociální sféra vnáší do politiky ekonomická témata. To by v antice nikdy možné nebylo. Došlo k podobné změně v chápání toho, co je vlastně svoboda?

Svoboda sama se nijak neproměnila. Jen jsme se na svobodu začali dívat trochu komplikovaněji. Jedni chtělí především co největší prostor, kde si budou dělat to, co chtějí. Druzí by i připustili zmenšení tohoto prostoru, pokud jim někdo pomůže dělat to, co chtějí, ale bez zásahu druhých to nedokážou.

A co se stane v případě, že tím druhým je stát? Je jeho úkolem pouze poskytnout co největší prostor? Např. nezasahovat do práva cestovat a trestat ty, kdo by mě na cestách přepadli. A nebo mi v této svobodě musí stát i pomáhat? Např. stavbou silnic a dálnic. Pokud ale státu dovolím takto ovlivňovat moji svobodu, znamená to, že má právo do ní zasahovat, aniž o to stojím?

Jak se projevuje moderní pojetí svobody v politice řešíme s doc. Mgr. Štěpánem Holubem, Ph.D. v třetím dílu našeho vzdělávacího cyklu v pondělí 16. září 2013 v 16.00 hodin. Reprízu naladíte mj. v neděli 22. září v 10.30.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Smyčcový kvartet C dur, opus 76, číslo 3  "Císařský"  Hob. III.77 - Poco adagio; Autor: Haydn Joseph; Soubor: Pražákovo kvarteto
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Všimli jsme si
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony