Politická filosofie – Různá pojetí svobody

Politická filosofie – Různá pojetí svobody
12. září 2013 Politická filosofie Autor: Marek Chvátal

V předchozích dílech jsme se naučili rozlišovat mezi domácí, veřejnou a sociální sférou. V kolébce politiky, antickém Řecku, bylo pro vstup do politiky nutné se nejprve vypořádat se základními potřebami života. Pokud to člověk dokázal a už nepodléhal vůli jiného, stal se svobodným občanem.

Moderní demokratické společnosti ale svobodu předpokládají u každého člověka. Minule jsme také slyšeli, že sociální sféra vnáší do politiky ekonomická témata. To by v antice nikdy možné nebylo. Došlo k podobné změně v chápání toho, co je vlastně svoboda?

Svoboda sama se nijak neproměnila. Jen jsme se na svobodu začali dívat trochu komplikovaněji. Jedni chtělí především co největší prostor, kde si budou dělat to, co chtějí. Druzí by i připustili zmenšení tohoto prostoru, pokud jim někdo pomůže dělat to, co chtějí, ale bez zásahu druhých to nedokážou.

A co se stane v případě, že tím druhým je stát? Je jeho úkolem pouze poskytnout co největší prostor? Např. nezasahovat do práva cestovat a trestat ty, kdo by mě na cestách přepadli. A nebo mi v této svobodě musí stát i pomáhat? Např. stavbou silnic a dálnic. Pokud ale státu dovolím takto ovlivňovat moji svobodu, znamená to, že má právo do ní zasahovat, aniž o to stojím?

Jak se projevuje moderní pojetí svobody v politice řešíme s doc. Mgr. Štěpánem Holubem, Ph.D. v třetím dílu našeho vzdělávacího cyklu v pondělí 16. září 2013 v 16.00 hodin. Reprízu naladíte mj. v neděli 22. září v 10.30.

NyníHudební zastavení
Skladba: Kantáta "Was soll ich aus dir machen, Ephraim?" BWV 89 - Recitativ soprán; Autor: Bach Johann Sebastian; Dirigent: Rilling Helmuth; Sóla: Augér Arleen - soprán, Watts Helen - alt, Huttenlocher Philippe - bas; Soubor: Gächinger Kantorei Stuttgart
19:00Pohádka - večerní zíváček
19:15Jak se Vám líbí
20:00Večerní zprávy Proglasu,...
20:15Z regionálních studií
20:40Křesťanská píseň
20:45Radio Vatikán dnes

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony