Laudato si´

Datum a čas vysílání: 23. 5. 2016, 22:00
Autor: Petr Pospíšil
Interpret: Mgr. Vojtěch Kotecký – publicista, ochránce životního prostředí, analytik nezávislého analytického centra Glopolis,, Petr Pospíšil - redaktor
Cyklus: Laudato si´
Název pořadu: Dialog o životním prostředí v mezinárodní politice
Název části: -
Část: 32. část

Otevíráme pátou kapitolu encykliky Laudato si´. V této části dokumentu papež František uvádí, že vzájemná závislost nás zavazuje k tomu, abychom uvažovali o jediném světě, o společném projektu a vyzývá k celosvětové součinnosti, která povede k plánování trvale udržitelného rozvoje, k rozmanitému zemědělství či k rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Dokáže mezinárodní společenství tuto myšlenku přijmout? Jaké jsou možné cesty realizace? Jak se takové snahy promítnou do fungování globální ekonomiky? Čeká nás reforma finančního sektoru?

Příkladem mezinárodního dialogu o životním prostředí je klimatická konference, která v prosinci 2015 proběhla v Paříži. Nahradit měla tzv. Kjótský protokol, který je obecně považován za neúčinný a bezzubý. V čem je pařížská konference jiná, oproti předchozím summitům? Nehrozí, že výsledky jednání zůstanou opět jen na papíře? Znamená tato dohoda celosvětový odklon o uhelné energetiky? A jak se státníci na summitu vypořádali s otázkou sociální spravedlnosti v případě chudých zemí, na něž změny klimatu doléhají nejvíce?

Premiéra: 23. 5. 2016, 22:00
Opakování: 25. 5. 2016, 2:00, 26. 5. 2016, 16:00