Hospic – dobrá tečka za životem (S Ondřejem Doskočilem...)

Hospic – dobrá tečka za životem (S Ondřejem Doskočilem...)

Pořad v souvislostech


Hospic – dobrá tečka za životem
Budeme vysílat

Rekonstrukce a nové expozice Zámku Kinských
Jak důležité je pomoci truchlit
Baroko 2022
Vysílali jsme


Několik tváří Eduarda Štorcha

Hnutí Brontosaurus a Zmizelé Jesenicko

Několik tváří Eduarda Štorcha
Audioarchiv

"Nejsem ten, který bere za kliku. Já jdu tam, kam jsem pozván. Myslím, že to platí i v duchovní oblasti," přemýšlí nemocniční kaplan a proděkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Ondřej Doskočil o spirituálních potřebách umírajících. "Mám být aktivní v těch místech, která jsou mi otevřená, kde ten nemocný otevírá své srdce a svůj život."

Co jsou to spirituální potřeby člověka? Mají lidé tyto potřeby stejné, nebo různé? A jak se liší v různých fázích života?

ilustrační foto z archivu Hospice Jana N. Neumanna v Prachaticích"Myslím si, že to nejhorší, co můžeme udělat, je mít jakýsi pomyslný seznam a odškrtnout si: 'Tak, pane Františku, jak jste na tom s tím náboženstvím? Jak to máte s tou vírou?' Ve chvíli, kdy budeme duchovní potřeby klasifikovat, měřit a odškrtávat jejich splněnost, tak se k ničemu podstatnému nedostaneme, zůstaneme velice na povrchu," uvažuje Ondřej Doskočil a dodává: "Je důležité být co nejvíce otevřený a naslouchající tomu, co nám ten druhý o sobě říká. Mít taková tykadýlka a jimi zjišťovat, co vlastně je pro toho člověka důležité a co v jeho životě hraje nějakou podstatnou roli. A nepředstavovat si dopředu, jak ty věci mají vypadat." 

Rozhovor připravil a moderuje Václav Malina.

Pořad převzalo Radio Proglas z projektu Hospic – dobrá tečka za životem. 

Premiéra: úterý 21. června 2022 ve 22.00.

NyníPísně
Píseň: Struny ve větru (1982); Interpret: Merta Vladimír - kytara, zpěv, Viklický Emil - klavír; Album: Merta Vladimír, Viklický Emil: Bílá stížnost
18:30Folklorní sedmička
19:00Večerní zíváček
19:15Slyšte, lidé!
20:15Dotýkání světla
20:45Radio Vatikán
21:05Večerní chvály

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.