Mezi slovy: Příběh záchrany Zadní Zvonkové

Mezi slovy: Příběh záchrany Zadní Zvonkové

Pořad v souvislostech


Příběh záchrany Zadní Zvonkové
Budeme vysílat

Generál Petr Pavel
Moje skautské století
Moje skautské století
Vysílali jsme


Generál Petr Pavel

Odcházení

Odcházení
Audioarchiv
13. července 2016 Studio Jan, Mezi slovy Autor: Jitka Skřičková

Příběh záchrany Zadní Zvonkové – tak se jmenuje pořad, který nabízíme k poslechu v rámci relace Mezi slovy poprvé ve čtvrtek 14.7.2016 od 9.30.

V komponovaném, reportážně laděném pořadu se přeneseme do Zadní Zvonkové, obce položené na pravém břehu Lipna, přímo na hranici Česka a Rakouska, kam z Českých Budějovic dostanete nejkratší cestou přívozem přes Lipno. Stačí nasednout v Horní Plané a užít si přejezd přehrady v jednom z nejužších úseků. 

Spolu s Rakušanem Horstem Wondraschkem, jehož rodina v obci žila, se staneme svědky příběhu, kterých se v pohraničí odehrálo vícero. Po roce 1945 byli z obce odsunuti všichni její obyvatelé, protože byli německé národnosti. Celý prostor obce následně až na pár objektů podlehl zkáze buldozerů, aby se takto „vyčištěný“ mohl stát součástí pohraničního pásma, pásu přímo mezi pohraničními ostnatými dráty. Po roce 1990 se ovšem díky obdivuhodnému osobnímu nasazení Horsta Wondraschka podařilo obnovit tamější kostel, hřbitov a někdejší faru (dnes budovu muzea).

Ale především: do Zadní Zvonkové se vrátil život a na tomto „místě smíření“ se už více než dvacet pět let setkávají rodáci, Češi, Němci a Rakušané, slaví společné mše nebo si jen tak povídají u piva a guláše. Svědectví Horsta Wondraschka doplní vzpomínky kardinála Miloslava Vlka, který byl po revoluci českobudějovickým biskupem a revitalizaci obce významně podpořil. V neposlední řadě se ke slovu dostane také hornoplánský starosta Jiří Hůlka, který už od 90. let s Horstem Wondraschkem intenzivně spolupracuje a v roce 2015 mu udělil čestné občanství Horní Plané.

Horsta Wondraschka dabuje Petr Kronika, pořad připravila a k poslechu zve Jitka Skřičková z českobudějovického studia Jan Neumann.

Více o Zadní Zvonkové se dozvíte například na www.gloeckelberg.at, webových stránkách, které spravuje přímo pan Horst Wondraschek.