U: Zákřov

U: Zákřov

Pořad v souvislostech


U: Zákřov
Budeme vysílat

Aby slova nezapadla
Farnost Hrádek nad Nisou
Jeřáby na Jakobínce
Vysílali jsme


Jeřáby na Jakobínce

P. Walter Marek a tábor Blue Lake

Jeřáby na Jakobínce
Audioarchiv
1. dubna 2017 Studio Radim Autor: Marek Chvátal

Při návštěvě Zákřova se zaměříme na místní tragédii z dubna roku 1945.

V oblasti Velký Újezd a jeho okolí působila na jaře 1945 partizánská skupina Juraj, která úspěšně narušovala aktivity nacistických posádek. Proto gestapo v Přerově povolalo kozácký prapor 574 zvaný Feuermittel, aby proti partizánům bojoval. Prapor si za několik dní vytipoval podezřelé a rozhodl se k trestné akci v Zákřově. Večer 18. dubna vojáci podpálili stavení Františka Sušila střelou z pancéřové pěsti. Tím vyvolali zmatek a začali zatýkat podezřelé. Během zásahu ale "vlasovci" ztratili seznam podezřelých a začali zatýkat civilisty náhodně. Odvedli přes 20 mužů. Starší 50 let druhý den propustili. Zbývajících 19 chlapců a mužů se muselo vydat na pochod do Velkého Újezda, kde je vojáci mučili. 20. dubna zatčené převezli na samotu zvanou Kyjanice a tam je, mnohé ještě živé, upálili.

Jednou z obětí zákřovské tragédie byl i 18letý Žid Otto Wolf, který se s rodiči a sestrou Felicitas přes dva roky skrýval před nacisty. Odmítli totiž nastoupit do jednoho z transportů do koncentračního tábora. Skrývali se nedaleko Zákřova v lese a přes zimu využívali úkrytů u rodin, které je měli odvahu přijmout. O jejich přítomnosti vědělo na Tršicku mnoho lidí, nikdo je však po celou dobu neprozradil. Osudného 18. dubna 1945 ale Otto Wolf opustil svůj úkryt předčasně a protože se nemohl prokázat platnými doklady, byl jako podezřelý zatčen. Otto si během skrývání psal deník. Prvního knižního vydání se dočkal v angličtině zásluhou Felicitas Wolfové, která emigrovala do USA. U nás Deník Otty Wolfa vyšel až v roce 1997.

Asi posledních deset let cestují pravidelně studenti z různých států USA do Evropy na místa spojená s holocaustem. Díky deníku Otty Wolfa, který dobře znali, se začali zajímat i o Zákřov. Proto také iniciovali vznik památníků pro rodinu Wolfových v Tršicích a v lese, kde se skrývali ve vykopaných dírách ve svahu.

V pořadu U: z regionálního Studia Radim vás Marek Chvátal zavede na místa spojená se zákřovskou tragédií. Provázet ho bude Jan Pečínka, rodák z tohoto regionu, který se o místní události z dob druhé světové války dlouhodobě zajímá. Společně navštívili také pamětnice události Zdenku Calábkovou a Ludmilu Tomečkovou. Jejich otec Oldřich Ohera byl mezi zmíněnými 19 upálenými.