Duchovní péče o pozůstalé

Duchovní péče o pozůstalé

Pořad o neobvyklých službách domácího hospice DUHA v Hořicích v Podkrnonoší poslouchejte v úterý 24. listopadu 2015 od 22. hodiny nebo v pondělí 30. listopadu od půl desáté dopoledne.

V listopadových dnech myslíme často na naše blízké, kteří odešli na věčnost. Je však také mnoho těch, kteří se s jejich odchodem jen těžko vyrovnávají.  A nadcházející období adventu a Vánoc jejich smutek často ještě prohloubí.

Pozůstalým nevěnuje pozornost žádná součást státní zdravotní ani sociální péče, ačkoli velmi často trpí sociální izolací a těžkým psychickým strádáním. Nejpotřebnějšími pozůstalými bývají staří a mnohdy zcela bezradní ovdovělí muži i ženy, zvláště ti bezdětní, ale také pozůstalé nezletilé děti.

V minulosti existovala řada rituálů, která umožnila těžké období po úmrtí blízkých pozůstalým překonat a svým způsobem je ochraňovala. V dnešní době (kdy hodnotová měřítka i životní možnosti značně rozvolnily rodinné vazby) se však téměř automaticky předpokládá, že takto těžce zkoušený člověk bude i nadále fungovat bezchybně ve svých sociálních i společenských rolích – zvláště, když je ještě v produktivním věku.

V současné společnosti, kde je tématika smrti ještě stále tabuizována, naopak vhodných podpůrných sociálních rituálů dále ubývá. Je častým jevem, že se člověk, který nemá žádnou zkušenost s umíráním a nebyl konfrontován v rámci přirozeného života rodiny se smrtelností, sám jako pozůstalý cítí se svými pocity nejistý, nerozumí jim nebo je považuje za nepřijatelné a nežádoucí, znepokojuje jej vlastní chování a prožívání. Přichází množství otázek, na které chce a potřebuje nalézt odpověď .

V domácím hospici DUHA v Hořicích v Podkrkonoší však velmi dobře vědí, jak takovým problémům čelit. V našem pořadu se s vámi podělí o své zkušenosti.

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony