Naše pořady

Svědectví, rozhovory, reportáže a povzbuzení ze života křesťanů najdete v pořadech Křesťan a svět, stejně jako v relacích hostujícího Trans World Radia. Nové poznatky můžete získat ve vzdělávacích cyklech. Zajímá-li vás literatura, nalaďte si Knihovničku Proglasu. Ve všední dny nabízíme k poslechu pořad Dopoledne s Proglasem i Čtení na pokračování. Publicistických 45 minut přináší každou sobotu pořad Za 5 pět s Hanou Scharffovou a Petrem Vizinou a v něm setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy.

Naše vysílání potřebuje vaše ohlasy a vítá vaše zapojení – stojíme nejen o vaši pozornost, ale i o vaši spolupráci. Naším prostřednictvím proto můžete poslat někomu blízkému Blahopřání

Pořady pro vás připravují také redaktoři regionálních studií v Olomouci, Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. K poslechu rovněž nabízíme sváteční pořady, které v našem vysílání mají mimořádné místo.

Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

23. června 2022, 23:09

Kostel svatých Janů v Opavě je středověká památka v samotném centru města, na kterou však Opavané tak trochu zapomněli. Chrám stojící přímo u nejfrekventovanějšího městského nádraží byl mnoho let zavřený, zahrada připomínala zarostlou skládku a i zvenku jsou stále vidět obří praskliny ve zdech. O kostel se začali starat lidé kolem festivalu Slunovrat a spolku Za Opavu. 

Hospic – dobrá tečka za životem (S Ondřejem Doskočilem...)

Hospic – dobrá tečka za životem (S Ondřejem Doskočilem...)

21. června 2022, 19:55

"Nejsem ten, který bere za kliku. Já jdu tam, kam jsem pozván. Myslím, že to platí i v duchovní oblasti," přemýšlí nemocniční kaplan a proděkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Ondřej Doskočil o spirituálních potřebách umírajících. "Mám být aktivní v těch místech, která jsou mi otevřená, kde ten nemocný otevírá své srdce a svůj život."

Radosti a strasti malého křesťanského nakladatelství

Radosti a strasti malého křesťanského nakladatelství

21. června 2022, 16:28

Hostem ve studiu Hradec Králové bude Martin Leschinger, který za zajímavých okolností založil s manželkou nejprve knihkupectví, později nakladatelství Flétna. Rozhovor premiérujeme 23. června 2022 v 9.00, moderuje Martin Weisbauer.

Několik tváří Eduarda Štorcha

Několik tváří Eduarda Štorcha

21. června 2022, 16:24

25. června 2022 uplyne 66 let od úmrtí Eduarda Štorcha, který se proslavil svými povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a doby bronzové. Méně je známo, že Eduard Štorch byl nejen spisovatelem, ale především pedagogem, dále novinářem, básníkem a fotografem a chtěl se stát i archeologem. Splnilo se mu to?

Četnické humoresky v Salonu republiky

Četnické humoresky v Salonu republiky

20. června 2022, 23:00

Věděli jste, že oblíbené televizní Četnické humoresky pocházejí původně z Hradce Králové? Více se dozvíte v pořadu Dopoledne s Proglasem 21. června 2022 v 9.00. Reprízu si můžete poslechnout 22. 6. 2022 v 0.05.

100 let od prvního orelského sletu v Brně

100 let od prvního orelského sletu v Brně

20. června 2022, 17:38

Křesťanská sportovní organizace Orel slaví letos sto let od prvního sletu v Brně. Od roku 1909 se snaží děti a mladé přivést k pohybu a dát sportu smysl. Opírá se přitom o křesťanské hodnoty a víru. O činnosti, skloubení víry a sportu a oslavách Orla promluví jeho starosta Stanislav Juránek spolu s generální sekretářkou Kristinou Horákovou. Moderuje Anna Janošková.

Za 5 pět: Co čekáme od žen v církvi?

Za 5 pět: Co čekáme od žen v církvi?

17. června 2022, 12:43

"Co se ode mě jako od ženy v církvi očekávalo? Nic," směje se teoložka Mireia Ryšková při vzpomínce na 80. léta. Změnilo se od té doby, co čekáme od žen v církvi?

Otcové všech zemí – buďte zdrávi!

Otcové všech zemí – buďte zdrávi!

17. června 2022, 11:18

Otec třikrát jinak – inspiraci ke Dni otců přinesl v Dopoledni s Proglasem Daniel Ženatý se svým hostem Ondřejem Mackem, brněnským evangelickým farářem, čtyřnásobným otcem.  

Baroko 2022

Baroko 2022

16. června 2022, 15:34

Hudba na dvoře Leopolda I. a jeho nástupců je hlavním tématem 25. ročníku právě probíhajícího olomouckého festivalu Baroko. Ve čtvrtek 16. června ve 20.15 vysíláme rozhovor se zakladatelem a dramaturgem festivalu Tomášem Hanzlíkem. Jaké novinky přinese letošní program?

Otello i všichni ti další

Otello i všichni ti další

15. června 2022, 12:13

Manipulace, přetvářka, žárlivost, zloba... věčná témata, která znovu ožijí ve známém příběhu Otella, jemuž další dramatický rozměr dodává velkolepá hudba. Opera Giuseppe Verdiho Otello se po třiceti letech vrací na jeviště Národního divadla Brno. V režii jeho ředitele Martina Glasera se tragédie odehraje coby velké operní finále letošní sezony v premiéře 17. června 2022. Ještě předtím "svého" Otella odhaluje v rozhovoru s Alenou Šedivou. A současně prozrazuje, jaká další dramata a silné lidské příběhy nás čekají v následující divadelní sezóně. 

Život afrických dětí v sirotčinci v Loumbila

Život afrických dětí v sirotčinci v Loumbila

15. června 2022, 09:12

Loumbila v africké Burkině Faso je místem, kde se řeholnice z Kongregace sester misionářek starají o zhruba pět desítek dětí. Jejich zařízením už jich prošly stovky. K péči o ně je přimělo náhodné setkání s mladičkou dívkou, kterou rodina nutila ke sňatku, zatímco ona chtěla studovat. Jak tamní děti žijí a jsou jiné než ty české? Z čeho sestry centrum financují? A jaké mají plány do budoucna? A proč se život afrických sirotků týká i nás v České republice? O tom všem se dozvíte v pořadu, který připravila Eva Svobodová.

Nábor hrdinů

Nábor hrdinů

13. června 2022, 20:30

V úterý 14. června 2022 ve 20.15 si představíme Nábor hrdinů. Že nevíte, o co se jedná? Vysvětlení vám určitě podá Martina Chmelová, která tuto dobročinnou organizaci založila. A čemu se věnuje? Vyhledává a získává nové dárce kostní dřeně.

Mezi černou a bílou je mnoho odstínů: O Německu tehdy a teď se Zuzanou Lizcovou

Mezi černou a bílou je mnoho odstínů: O Německu tehdy a teď se Zuzanou Lizcovou

10. června 2022, 16:02

Málokterá ideologie zasáhla světové dějiny minulého století tak, jako nacismus. A ozvěny vídáme a slýcháme dodnes – v prostředí radikálních skupin i radikálních režimů, které tzv. bojem proti nacismu ospravedlňují svou vlastní tyranii. Jak na to hledí dnešní Němci?

Hvězda jménem Santini

Hvězda jménem Santini

9. června 2022, 17:23

Osobnost architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela představí v olomouckém studiu kastelánka Státního zámku Raduň Markéta Kouřilová v rozhovoru s historikem umění a pedagogem Filozofické fakulty Univerzity Palackého docentem Martinem Pavlíčkem. Premiéra v pátek 10. června 2022 v 9.00.

Moravské víno dobývá svět

Moravské víno dobývá svět

8. června 2022, 14:26

Co je to biodynamika? Jaké vlastnosti mají moravské žížaly? Může na Moravě vzniknout špičkové červené víno? Proč kdysi lidé, kteří pili víno, žili déle, než ti, na které zbyla pouze voda? S vinařem ze Starého Poddvorova Markem Vybíralem natáčel Václav Müller, dlouholetý příznivce vinařství a ředitel festivalu Slunovrat.

Akce cihla

Akce cihla

8. června 2022, 09:00

Celostátní sbírka Akce cihla začne 15. června letošního roku. Asi jen málo lidí nemělo příležitost se s touto akcí setkat. Ale asi jen málo ví, že jejím organizátorem je Portus Praha, z.ú. S jeho ředitelkou Gabrielou Štěpánkovou si tak představíme nejen pořádající organizaci, ale i samotnou sbírku. V premiéře můžete slyšet na Proglasu ve čtvrtek 9. června 2022 od 20.15.

Dopoledne s Proglasem: S Jazzovou mší do Evropy

Dopoledne s Proglasem: S Jazzovou mší do Evropy

7. června 2022, 23:07

Na 102. Německých katolických dnech ve Stuttgartu vystoupil 26. května 2022 brněnský orchestr B-Side Band s Jazzovou mší Jaromíra Hniličky. O tom, jak tato zásadní skladba brněnského autora oslovuje zahraniční publikum a také o spojení liturgické hudby a jazzu bude v pořadu Dopoledne s Proglasem hovořit vedoucí B-Side Bandu a znalec Hniličkova díla Josef Buchta a dirigent Dan Kalousek.

Folklorika Fest 2022

Folklorika Fest 2022

7. června 2022, 15:30

svůj název získal podle pořádající ZUŠ Folklorika. Jedná se ale o hudební přehlídku multižánrovou. Za organizátory promluví Tomáš Štefánek a pozve na nadcházející festival, který proběhne od 16. do 19. června 2022 ve Starém Hrozenkově. Rozhovor připravila a moderuje Radka Rozkovcová, premiérujeme v úterý 7. června ve 20.15.

Zpívejme Hospodinu písně nové

Zpívejme Hospodinu písně nové

6. června 2022, 11:44

Nový zpěvník je zásadní událost v životě církve. Písněmi svou víru vyznáváme, modlíme se, oslavujeme Hospodina, reagujeme na církevní rok i na události spojené s naším životem od narození až po smrt. Ba ještě dál.

Za 5 pět: 100 dnů s Putinovou válkou

Za 5 pět: 100 dnů s Putinovou válkou

3. června 2022, 16:51

Putinovo Rusko nám své záměry dlouho ohlašovalo, jen jsme je nebrali vážně, tvrdí znalec Ruska, politický geograf Michael Romancov. Napadení Ukrajiny bude jednou považováno za historický předěl. Není ale zřejmé, jak dlouho bude válka ještě trvat, upozorňuje poradce premiéra Tomáš Pojar. Rozhovor s dvěma předními osobnostmi doplníme o pohled do Kláštera Hejnice na Liberecku, který velmi záhy otevřel dveře příchozím z Ukrajiny.