Slovesné pořady

Blahopřání – hrajeme oslavencům a jubilantům každou neděli ve 14.30. Pořad má i telefonickou část, volejte svá blahopřání do živého vysílání na 543 217 242.

Čtení na pokračování – interpretace a dramatizace knih, které pobaví, potěší i dojmou, každý všední den v 11.00 a ve 21.30.

Knihovnička – literární novinky pohledem redakce i přizvaných hostů každou sobotu ve 13.30 a v neděli 5.30.

Na stole je téma (Dopoledne s Proglasem) – Na stole je téma…společenské, kulturní, náboženské… a třeba i politické. Každopádně aktuální. Hodinové rozhovory každé všední dopoledne v 9.00 a po půlnoci.

Radioreport (Z regionálních studií) – informace, zajímavosti a rozhovory z regionálních studií v Praze, Olomouci, Ostravě a Hradci Králové. Vysíláme pondělí – čtvrtek 20.15, repríza vždy následující den ve 22.00.

Vzdělávací cykly – nabízíme k pos­le­chu v pátek ve 20.15 a v neděli v 10.30.

Za 5 pět – publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 a v pondělí v 4.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem – Hany Scharffové a Petra Viziny

V našem vysílání dáváme také prostor pořadům Rádia 7:

Rádio 7 (TWR) – pořady našich spolupracovníků z evangelikálních církví najdete ve vysílání v průběhu celého týdne. Od pondělí do pátku vysíláme v 10.15 čtvrthodinové programy. Stopy – svědectví lidí o jejich cestě k Bohu (pondělí), Tichá pošta – fejetonová zamyšlení Lídy Hojkové (úterý), Klika – zamyšlení o uskutečňování biblického učení v–každodenním životě (středa), Nejen chlebem – autorská zamyšlení Jaroslava Plevy (čtvrtek), Uši k duši – setkání s psychologem Markem Macákem spojuje pohled praktického života víry, psychologie a teologie (pátek). Na sobotní frekvenci Proglasu (sobota 8.00) – hodinový pořad s hostem, který se hlouběji dotýká nejčastěji biblických témat. Vysílá se živě, s možností telefonických kontaktů. Archivní pořad Studna slova (neděle 7.45) přináší rozbor biblických textů v podání Jiřího Hurty.

Tady bude kostel, soudruzi!

Tady bude kostel, soudruzi!

26. ledna 2023, 15:37

Prý prostý člověk rozumí jen doslova řečenému či zobrazenému, prý obyčejný člověk nerozumí abstrakci a umění je pro něj sprosté slovo. Zveme k jednomu důkazu, že tomu tak není. Zveme k příběhu stavby, která nejen promlouvá abstraktními obrazy, ale sama je abstrakcí. Abstrahuje od běžných smyslů a komunikuje jinudy.

Plné hnízdo

Plné hnízdo

26. ledna 2023, 15:26

– tak zní název nového unikátního projektu České televize, který je zaměřen na rodičovství. Od 1. února budeme moci sledovat každý týden jednu pěstounskou rodinu, její příběh a především jejich běžné starosti i radosti, zkrátka to, co souvisí nejen s pěstounstvím, ale s rodičovstvím vůbec.

O víře, osobní zodpovědnosti, svobodě a volbách

O víře, osobní zodpovědnosti, svobodě a volbách

25. ledna 2023, 16:33

"Svoboda je vždycky náročná, protože nesu zodpovědnost za to, co dělám, co říkám, nemám to na koho svést," říká P. Kamil Vícha. "Svoboda otevírá mnoho možností. Vybrat si z nich není vždycky úplně jednoduché." Jak nakládáme se svobodou volby, kterou jsme dostali po roce 1989? Do jaké míry se křesťané mají zapojit svým názorem do veřejného prostoru?

O smutných očích Hany Karadžičové – premiérové Čtení na pokračování

O smutných očích Hany Karadžičové – premiérové Čtení na pokračování

25. ledna 2023, 14:32

Po čase vám opět nabízíme premiérové Čtení na pokračování. Jiří M. Valůšek a Kristína Kubačková v režii Jana Novotného od pondělka 30. ledna celkem patnáckrát otevřou novelu Ivana Olbrachta O smutných očích Hany Karadžičové.

Nastoleny volby. Prezidentské.

Nastoleny volby. Prezidentské.

25. ledna 2023, 11:23

Za pár dní bude zvolen nový prezident České republiky a bude to buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Koho volit? Přičemž i nevolit je volba. Jak se v tom všem vyznat? Ptáme se čtyř katolíků z různých poloh církevního spektra: vysokoškolského pedagoga Jana Motala, kardinála Dominika Duky, jáhna a kadeřníka Jana Špilara, hraběte Děpolda Czernina.

Zatáhne nás do války?

Zatáhne nás do války?

24. ledna 2023, 11:10

Rozhovor s biskupem Tomášem Holubem o kontroverzích prezidentské volby. Sokrates kdysi řekl, že obchodníci a vojáci nemají být politiky. Co ale dělat, když jiná volba není? Obchodník, nebo voják? A co dělat v situaci, kdy jsou mnozí voliči strašeni, že voják "nás zatáhne do války".

Reportáž Očekávání

Reportáž Očekávání

23. ledna 2023, 22:00

Studentská reportáž MUNI z poutě do Říma a poutě Adventem a debata s autorem Lukášem Hulenkou.  Jaká byla očekávání ostravského mladíka z pěší poutě půlkou Evropy? A jaká byla očekávání u jeho dalších cest?

Jakub Železný jako spisovatel

Jakub Železný jako spisovatel

23. ledna 2023, 19:19

Kinského zahrada Jakuba Železného před Vánoci oslovila velké množství čtenářů. Známý český novinář a moderátor České televize se veřejnosti ukázal v úplně jiném světle. Z ostrého a houževnatého moderátora, kterého známe z obrazovek, se vyklubal něžný a soucitný autor.

Předvolební speciál s historikem Petrem Blažkem

Předvolební speciál s historikem Petrem Blažkem

23. ledna 2023, 10:28

Rozhovor s historikem Petrem Blažkem o komunistické minulosti obou kandidátů a co si s ní v současné situaci počít. Andrej Babiš agent StB. Petr Pavel vojenský rozvědčík. Oba členové předlistopadové KSČ. Jiná volba není, jeden z nich bude českým prezidentem.

Jabok

Jabok

23. ledna 2023, 07:00

Výběr dalšího pomaturitního vzdělávání ovlivní minimálně začátek produktivního života mladého člověka. Někdy ho ovlivní celý. Proto je třeba mu věnovat náležitou pozornost. V pondělí 23. ledna 2023 ve 20.15 vám nabídneme rozhovor s novou ředitelkou Vyšší odborné školy Jabok v Praze, Hanou Pazlarovou.

Umělci bratři Kociánové

Umělci bratři Kociánové

22. ledna 2023, 11:09

Jiří a Aleš Kociánovi se před několika lety zvláštním způsobem spojili ve své umělecké tvorbě, přestože každý v jiném uměleckém oboru. Premiéru uvedeme v pondělí 23. ledna 2023 v 9.00.

Ať tě strážní andělé provázejí; zpravodaj ČT Karel Rožánek

Ať tě strážní andělé provázejí; zpravodaj ČT Karel Rožánek

21. ledna 2023, 16:55

Jak vypadá život a práce zahraničního zpravodaje v zemi, která napadla svého souseda? Jak vnímají válečnou realitu a kroky svých předáků Rusové? Odpoví zpravodaj ČT Karel Rožánek.

Senátor Fischer: Církev nemůže být apolitická. Jsem vděčný podporovatelům, kampaň chci dotáhnout

Senátor Fischer: Církev nemůže být apolitická. Jsem vděčný podporovatelům, kampaň chci dotáhnout

20. ledna 2023, 22:51

Senátor Pavel Fischer dnes v podvečer navštívil Brno, kde podpořil občanského kandidáta Petra Pavla v druhém kole prezidentských voleb. Poté se stal hostem večerního vysílání Proglasu. Ve studiu s ním rozmlouval Daniel Blažke.

Křesťané v Angole

Křesťané v Angole

18. ledna 2023, 19:00

Křesťané po celém světě se v tomto týdnu modlí za jednotu. Dokonce i křesťané v africké Angole, odkud pochází farář Českobratrské církve evangelické Leonardo Teca. Káže ve farnosti v Kladně. Do Československa se dostal ještě před listopadem 1989, aby zde, konkrétně v Pelhřimově, studoval střední školu. Již tehdy ho to táhlo ke studiu teologie. Přestože Angola je převážně katolická, má Leonardo Teca protestantské kořeny, a tak se stal kazatelem v církvi Českobratrské.

Historická kovárna v Dobrušce

Historická kovárna v Dobrušce

18. ledna 2023, 15:00

Poslechněte si rozhovor natočený přímo v historické kovárně v Dobrušce s tamním uměleckým kovářem. Pořad premiérujeme 19. ledna 2023 ve 20.15.

K výchově dítěte je třeba celé vesnice

K výchově dítěte je třeba celé vesnice

18. ledna 2023, 08:43

„K výchově dítěte je třeba celé vesnice“, praví africké přísloví. Ve zkratce vyjadřuje přesvědčení, že zdařilá výchova předpokládá spolupráci rodiny, školy, spolků, firem, odborných pracovišť… prostě celé „vesnice“.

Uprostřed volby prezidenta

Uprostřed volby prezidenta

17. ledna 2023, 00:44

Vysokoškolský pedagog, politolog Tomáš Lebeda posluchače přehledně uvádí do širokých souvislostí pravomocí, povinností a práv prezidenta ČR. Samozřejmě s konkrétním komentováním vlastností, jednání obou finalistů, práce marketérů uchazečů.

Autorský reportážní esej O samotě

Autorský reportážní esej O samotě

16. ledna 2023, 22:00

Studentský esej MUNI na téma samoty a debata s autorem Martinem Pospíškem. Proč je téma samoty tak důležité pro dvacetiletého mladíka? Proč se samotou zabývá, proč ho snad až ochromuje?

Sanitka přání

Sanitka přání

16. ledna 2023, 15:38

Dobré věci se stále dějí, to potěší. Víte už o Sanitce přání? Chcete o ní slyšet víc? Jestliže máte doma nebo v některém zdravotnickém zařízení svého drahého blízkého, je to v cyklu Radioreport téma právě pro vás.

Tvořílkovi

Tvořílkovi

16. ledna 2023, 09:34

Miki, Leontýnka a jejich rodina – dobrodružství všedního dne a pořádná dávka inspirace k aktivnímu trávení volného času pro rodiny zejména se školkovými dětmi. To jsou Tvořílkovi z dílny Lucie Cmarové a Venduly Hegerové. Premiéra rozhovoru v úterý 17. ledna 2023 v 9.00.