Slovesné pořady

Blahopřání – hrajeme oslavencům a jubilantům každou neděli ve 14.30. Pořad má i telefonickou část, volejte svá blahopřání do živého vysílání na 543 217 242.

Čtení na pokračování – interpretace a dramatizace knih, které pobaví, potěší i dojmou, každý všední den v 11.00 a ve 21.30.

GenZ – Je to marketingový tah? Je. Generace Zet. Ale přesto. Generace nejmladších dospělých bezpochyby není jednolitá, přesto je tou, která začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Týdeník GenZ přinese jejich pohled, s jejich vnímavostí, citlivostí a snad i křehkostí. Studentský dokument či reportáž a debata s tvůrci, to je GenZ. V pondělí ve 22.00, ve čtvrtek v 17.10. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte.

Knihovnička – literární novinky pohledem redakce i přizvaných hostů každou sobotu ve 13.30 a v neděli 5.30.

Na stole je téma – Na stole je téma… společenské, kulturní, náboženské a třeba i politické. Každopádně aktuální. Hodinové rozhovory každé všední dopoledne v 9.00 a po půlnoci.

Pěna dní – Od první listopadové neděle roku 2022 uvádíme v měsíčním intervalu, tedy vždy o první neděli v měsíci od půl druhé odpoledne, nový slovesný cyklus Pěna dní, představující převážně soudobou, ale i klasickou poezii.

Radioreport – informace, zajímavosti a rozhovory z regionálních studií v Praze, Olomouci, Ostravě a Hradci Králové. Vysíláme pondělí – čtvrtek ve 20.15 a úterý – pátek ve 22.00.

Vzdělávací cykly – nabízíme k pos­le­chu v pátek ve 20.15 a v neděli v 10.30.

Za 5 pět – publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 a v pondělí v 4.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem – Hany Scharffové a Petra Viziny.

Za kostelem – Ite, missa est. Jděte.. s Pánem Bohem. No dobře. A co dál? Za kostel se spousta z nás schovává a spousta z nás dokonce říká, že kostel je to hlavní, jediné.. a stačí. Jenomže nestačí. Ježíš své učedníky neposlal do bezpečného kostela, nýbrž na hlubinu, přesněji řečeno do celého světa, kde nikdo příliš netuší, co ho čeká. Ale jak na to? V rozhovorech s inspirativními lidmi z různých koutů povětšinou křesťanského spektra se o to pokusí týdeník Za kostelem. V pátek v 17.10 a v neděli ve 20.15. Budu mnohem raději za církev zraněnou než zatuchlou, psal papež František už na začátku svého pontifikátu. Žádné téma není tabu.

V našem vysílání dáváme také prostor pořadům Rádia 7:

Rádio 7 (TWR) – pořady našich spolupracovníků z evangelikálních církví najdete ve vysílání v průběhu celého týdne. Od pondělí do pátku vysíláme v 10.15 čtvrthodinové programy. Stopy – svědectví lidí o jejich cestě k Bohu (pondělí), Tichá pošta – fejetonová zamyšlení Lídy Hojkové Matuškové (úterý), Klika – zamyšlení o uskutečňování biblického učení v každodenním životě (středa), Nejen chlebem – autorská zamyšlení Romana Mazura (čtvrtek), Uši k duši – setkání s psychologem Markem Macákem spojuje pohled praktického života víry, psychologie a teologie (pátek). Klíčové slovo (sobota 8.00) – hodinový pořad s hostem, který se hlouběji dotýká nejčastěji biblických témat. Vysílá se živě, s možností telefonických kontaktů. Archivní pořad Studna slova (neděle 7.45) přináší rozbor biblických textů v podání Jiřího Hurty.

Mezi čtyři stěny. Jak a proč pomáhat lidem bez domova?

Mezi čtyři stěny. Jak a proč pomáhat lidem bez domova?

8. června 2023, 08:00

Rozhovor s Davidem Danielem ze spolku pomoci potřebným lidem bez domova MEZI4STĚNY, původní profesí novinářem, a Pavlem Juřenou, mužem dvacet let bez domova, původní profesí zedníkem.

Marta Židková a její usměvavá vnitřní síla

Marta Židková a její usměvavá vnitřní síla

6. června 2023, 10:18

Marta Židková pracuje jako kaplanka a učitelka na školách Evangelické akademie v Brně, a to jak na Střední zdravotnické škole, tak i na VOŠ sociálně právní. Je ordinovanou evangelickou farářkou, občas zvládne mít bohoslužby tam, kde ji pozvou.

Speciální díl s dramaturgyní Brit Jensen

Speciální díl s dramaturgyní Brit Jensen

5. června 2023, 22:00
"Natáčím dokumenty, protože chci komunikovat s lidmi.""Rozhlas patří nám všem, nesmíme se ho vzdát.""Jak se holka z dánské farmy stala skvělou českou dokumentaristkou."To jsou jen tři názvy rozhovorů, která tato výjimečná žena poskytla tuzemským médiím. V mediálním prostoru nepřehlédnutelná dokumentaristka Brit Jensen se ujala i dramaturgie studentských dokumentů pro pořad GenZ na Proglasu. 
 
Na stole je téma: Cestovní horečka

Na stole je téma: Cestovní horečka

5. června 2023, 19:42

Domov – místo či pocit, kdy se člověk cítí bezpečně či sounáležitě. Má zázemí. Je to ale vždy v zemi, kde se člověk narodil? Můžeme se cítit doma na mnoha místech? A jací jsou Češi cestovatelé? Na tyto otázky hledáme odpovědi v pořadu nazvaném Cestovní horečka. Rozhovor s průvodcem a sinologem Petrem Krchňavým doplňují zvuky z cest a výpovědi lidí (převážně studentů), co rádi cestují. Pořad připravila Anna Janošková.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

5. června 2023, 17:00

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné svého druhu na světě. O historii sklářství a o muzeu hovořila jeho ředitelka Milada Valečková.

S elektrikářem Lukášem

S elektrikářem Lukášem

4. června 2023, 20:15
Rozhovor s Lukášem Mrázem, elektrikářem z dobré katolické rodiny, jak se říká. Součástí jeho životního příběhu bylo i angažmá v centru mládeže brněnské diecéze v Osové Bítýšce.
Dávat Bohu šance

Dávat Bohu šance

3. června 2023, 16:55
Už tři desetiletí žije španělský zpravodaj agentury EFE Gustavo Monge v Česku. A kromě práce novináře zvládá vyučovat mediální tvorbu nebo pátrat v archivech po zajímavých osobnostech, které naše země spojují.
Knihovnička představuje tipy na literaturu pro děti k jejich svátku

Knihovnička představuje tipy na literaturu pro děti k jejich svátku

2. června 2023, 13:18

Představíme si několik tipů, které stojí za to, aby je rodiče s dětmi četli třeba před spaním. Výběr knih je určen jak pro nejmenší, tak pro větší děti. Ty posledně jmenované si pochopitelně mohou v knihách číst samy.

A na co se můžete těšit? Na veselé říkanky, příběh ze života, povídání o vesmíru, misál pro děti, ale třeba také komiksy či dárkové knížečky do kapsy anebo na knížku, jejíž součástí je zázračná baterka.

O domácím a sexualizovaném násilí

O domácím a sexualizovaném násilí

2. června 2023, 00:49

Lucie Hrdá je advokátka a spoluzakladatelka organizace BEZ TRESTU. Dlouhodobě se  specializuje na trestní a rodinné právo. Dnes je již etablovanou personou v oblasti domácího a sexualizovaného násilí. Aktivně vstupuje do diskuze a z pozice advokátky se také snaží měnit tuzemský právní systém. Hledá způsoby, jak jej zefektivnit, tak aby byl spíše na straně obětí, a snaží se vzdělávat veřejnost v oblasti této problematiky.

Muzeum technických hraček Velvary

Muzeum technických hraček Velvary

1. června 2023, 12:30

Už nálezy z pravěku ukazují, že existovaly předměty, které dětem sloužily jako hračky. My se společně vypravíme do Muzea technických hraček ve Velvarech, které si představíme s jeho zakladatelem Miroslavem Smahou.

Královna Eliška Rejčka – žena bořící mýty

Královna Eliška Rejčka – žena bořící mýty

1. června 2023, 11:21

Před 700 lety založila na Starém Brně klášter, který se stal symbolem pevné víry a spásy, střediskem hospodářským, kulturním i vzdělávacím. Vybudovala nejvlivnější instituci středověkého Brna, klášter cisterciaček. Její život provázela řada ran, bolestí a neštěstí, přesto se z ní stala sebevědomá královna, která nám zde zanechala velký dar – klášter postavený z netypicky režného zdiva, který dnes vizuálně symbolizuje monumentální gotická bazilika Panny Marie. 

Dokument Hlasovka

Dokument Hlasovka

29. května 2023, 22:00

Absolventský dokument MUNI o znásilnění a způsobu, jak se s tím vyrovnat, a debata s autorkou Magdalénou Blažkovou. 

S hereckou legendou Lárym

S hereckou legendou Lárym

28. května 2023, 20:15

Rozhovor s Vladimírem Hauserem, hercem celoživotně spojeným s Divadlem Husa na provázku, které o něm píše, že Láry, což je jeho letitá přezdívka, je "zkušeným a spolehlivým hráčem s uhrančivým pohledem a silně vyvinutým smyslem pro spravedlnost. 

Les v domě je o rodině, v níž se lže všem, říká autorka

Les v domě je o rodině, v níž se lže všem, říká autorka

26. května 2023, 10:00

Šestý román Aleny Mornštajnové Les v domě vychází dva roky po jejím posledním –  Listopádu. Autorka má díky svému dřívějšímu povolání učitelky blízký vztah i k dětem, a tak píše i občas pro ně.

Chaos v duši, akryl ve vlasech

Chaos v duši, akryl ve vlasech

25. května 2023, 14:10

Život s bipolární poruchou není jen deprese a mánie, ale je to soužití těchto dvou stránek. Proto se je snažím dávat na jedno plátno, kde spolu mohou koexistovat a tím popisují komplexnost této nemoci,“ říká o svých obrazech olomoucká malířka Tereza Tomáštíková.

Skautský okres Ostrava

Skautský okres Ostrava

23. května 2023, 13:40

Ve středu 24. května si můžete od 20.15 poslechnout pořad o ostravské skautské organizaci. Redaktor Antonín Žolnerčík si k mikrofonu pozval předsedkyni skautské okresní rady v Ostravě Hanu Mamčařovou.

Dokument Zostaneme v kontakte

Dokument Zostaneme v kontakte

22. května 2023, 22:00

Studentský dokument MUNI o kamarádstvích vzniklých při studiu v zahraničí a debata s autorkou Michaelou Červenkovou. 

Česká mincovna slaví 30 let

Česká mincovna slaví 30 let

22. května 2023, 11:00

Česká mincovna vznikla po rozpadu Československa, protože Česká národní banka chtěla mít mincovnu na svém území, a dosavadní mincovna byla na území Slovenska v Kremnici. Česká mincovna razí jak všechny oběžné mince pro Českou národní banku, tak pamětní mince a medaile z drahých kovů.

Strašák jménem preeklampsie

Strašák jménem preeklampsie

21. května 2023, 23:55

Vysoký krevní tlak, bílkovina v moči. Bolesti hlavy, otoky končetin, mžitky, nevolnost. O preeklampsii jako vážné těhotenské komplikaci s gynekoložkou MUDr. Alexandrou Šinskou z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc hovoří redaktorka Radka Rozkovcová.

S hrobařkou Romanou

S hrobařkou Romanou

21. května 2023, 20:15

Rozhovor s Romanou Odstrčilovou, která v rodinném pohřebnictví nejen pracuje, ale vnímá v tom silný moment poslání.