Na stole je téma
...společenské, kulturní, náboženské.. a třeba i politické. Každopádně aktuální. Hodinové rozhovory každé všední dopoledne v 9.00 a po půlnoci.
Poslouchejte také na Spotify, Google Podcasts nebo iTunes.
Mezi čtyři stěny. Jak a proč pomáhat lidem bez domova?
Rozhovor s Davidem Danielem ze spolku pomoci potřebným lidem bez domova MEZI4STĚNY, původní profesí novinářem, a Pavlem Juřenou, mužem dvacet let bez domova, původní profesí zedníkem.
Marta Židková a její usměvavá vnitřní síla
Marta Židková pracuje jako kaplanka a učitelka na školách Evangelické akademie v Brně, a to jak na Střední zdravotnické škole, tak i na VOŠ sociálně právní. Je ordinovanou evangelickou farářkou, občas zvládne mít bohoslužby tam, kde ji pozvou.
Na stole je téma: Cestovní horečka
Domov – místo či pocit, kdy se člověk cítí bezpečně či sounáležitě. Má zázemí. Je to ale vždy v zemi, kde se člověk narodil? Můžeme se cítit doma na mnoha místech? A jací jsou Češi cestovatelé? Na tyto otázky hledáme odpovědi v pořadu nazvaném Cestovní horečka. Rozhovor s průvodcem a sinologem Petrem Krchňavým doplňují zvuky z cest a výpovědi lidí (převážně studentů), co rádi cestují. Pořad připravila Anna Janošková.
O domácím a sexualizovaném násilí
Lucie Hrdá je advokátka a spoluzakladatelka organizace BEZ TRESTU. Dlouhodobě se specializuje na trestní a rodinné právo. Dnes je již etablovanou personou v oblasti domácího a sexualizovaného násilí. Aktivně vstupuje do diskuze a z pozice advokátky se také snaží měnit tuzemský právní systém. Hledá způsoby, jak jej zefektivnit, tak aby byl spíše na straně obětí, a snaží se vzdělávat veřejnost v oblasti této problematiky.
Královna Eliška Rejčka – žena bořící mýty
Před 700 lety založila na Starém Brně klášter, který se stal symbolem pevné víry a spásy, střediskem hospodářským, kulturním i vzdělávacím. Vybudovala nejvlivnější instituci středověkého Brna, klášter cisterciaček. Její život provázela řada ran, bolestí a neštěstí, přesto se z ní stala sebevědomá královna, která nám zde zanechala velký dar – klášter postavený z netypicky režného zdiva, který dnes vizuálně symbolizuje monumentální gotická bazilika Panny Marie.
Strašák jménem preeklampsie
Vysoký krevní tlak, bílkovina v moči. Bolesti hlavy, otoky končetin, mžitky, nevolnost. O preeklampsii jako vážné těhotenské komplikaci s gynekoložkou MUDr. Alexandrou Šinskou z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc hovoří redaktorka Radka Rozkovcová.
Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové
V pořadu Na stole je téma se zabýváme pomáhajícími centry, která spadají pod Diecézní charitu Hradec Králové. Zaměříme se především na Dobrovolnické centrum a Integrační centrum pro cizince, kam patří i Poradna pro cizince a uprchlíky a rovněž terénní forma pomoci. Činnosti všech těchto složek se často prolínají.
O koloniálním myšlení vytrvalém jak lidská nemírnost
Rozhovor s etnobiologem Vítem Hrdouškem, v jehož osobě se spojuje starost o kostarický prales a dolňáckou oskeruši. Přesněji řečeno o jakýkoliv prales a jakoukoliv oskeruši, respektive jakýkoliv v krajině původní strom.
Rusko a Ukrajina
Znalost historie Ruska, ale i jeho nedávné současnosti pomáhá pochopit, proč Rusko napadlo Ukrajinu. O některých vybraných historických obdobích budeme hovořit s Markem Příhodou, zástupcem ředitele Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Korunovace krále Karla III. z teologického a genealogického pohledu
V předvečer korunovace britského krále Karla III. si poslechněte náš speciální pořad, ve kterém se na tuto světovou událost podíváme trochu jinak než je obvyklé.
Besední dům v Brně slaví 150 let
Majestátní dům, který byl postaven jako kulturní a společenské centrum brněnských Čechů. V našich dějinách sehrál významnou roli, je spojen s velkými osobnostmi nejen z řad hudebníků, z jeho balkonu bylo vyhlášeno Československo. Dnes je sídlem Filharmonie Brno.
2. květen 2023 – Světový den astmatu a alergie
První květnové úterý si každoročně připomínáme Světový den astmatu a alergie, který vyhlásila Globální iniciativa pro astma ve spolupráci s Evropskou federací sdružení alergiků a astmatiků.
Pohádky a jejich motivy – 4. část
O slepičce a kohoutkovi a O zlaté rybce
Někdo dobrý se přece najde – čtvrtý díl povídání s Milanem Klapetkem o moudrosti, která je skryta v pohádkách.
Jak se měří stres?
Vědkyně Lucie Ráčková z Masarykovy univerzity v Brně se dlouhodobě zabývá stresem. A právě kvůli němu se i vydala s výzkumníky na Antarktidu, aby tam v praxi vyzkoušela přístroj na měření stresu.
Příběh Její pastorkyně
Stala se nejhranější operou 20. století. Přitom její historie a cesta na divadelní jeviště byla dlouhá a nesnadná, plná usilovného hledání nových tvůrčích principů. Proč vlastně byla zprvu tolik znevažovaná a díky čemu se nakonec stala jedním z nejsilnějších děl operní literatury? To všechno odhaluje muzikolog, znalec Janáčkova díla, kurátor janáčkovských sbírek Moravského zemského muzea doc. Jiří Zahrádka v knize Příběh Její pastorkyně.