Za 5 pět

Publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem - Hany Scharffové a Petra Viziny

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

scharffová_hanaHana Scharffová vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE, studovala také na univerzitách ve Švýcarsku a v Berlíně a na FSV UK. Pracovala pro německou veřejnoprávní stanici ARD a od roku 2003 působí v České televizi, více než čtyři roky informovala z Německa jako zahraniční zpravodajka ČT, je držitelkou ceny Novinářská křepelka. 

 

vizina_petrPetr Vizina vystudoval teologické nauky a aplikovanou etiku na KTF UK v Praze, působil v redakcích Lidových a Hospodářských novin. Sedm let vedl redakci kultury zpravodajství ČT. Je držitelem Dobrovského ceny za svou práci o etice dialogu. Právě dialog, v němž se partneři snaží dobrat pravdy, považují autoři za "tradiční křesťanskou hodnotu", pluralita pohledů a kultura vzájemného respektu pomáhá budovat kulturu snášenlivosti a dialogu.

 

Dávat Bohu šance

Dávat Bohu šance

3. června 2023, 16:55
Už tři desetiletí žije španělský zpravodaj agentury EFE Gustavo Monge v Česku. A kromě práce novináře zvládá vyučovat mediální tvorbu nebo pátrat v archivech po zajímavých osobnostech, které naše země spojují.
Válečný zpravodaj Jakub Szántó: V konfliktní zóně nejsme turisti, děláme svou práci

Válečný zpravodaj Jakub Szántó: V konfliktní zóně nejsme turisti, děláme svou práci

20. května 2023, 16:55

Putinova válka- nová kniha válečných zpravodajů České televize je nejspíš první novinářskou kronikou největšího konfliktu v Evropě od roku 1945.  Také o ní přišel povyprávět její editor, jeden z nejzkušenějších televizních reportérů v Česku, Jakub Szántó. K poslechu zve Hana Scharffová

Jak vyběhnout se závislostí?

Jak vyběhnout se závislostí?

12. května 2023, 16:55
Ze dna až na vrchol, z Hřenska na Luční boudu, pošle své účastníky 26.-27. května štafetový benefiční běh na podporu léčby závislostí, kterou pořádá společnost Sananim. Proč je dobré přemýšlet o závislostech, ale nesoudit a běžet? 
 
Nic není nemožné, říká cestovatel s handicapem

Nic není nemožné, říká cestovatel s handicapem

6. května 2023, 16:55

Podnikl skoro stovku cest a navštívil 38 zemí. A rozhodně nekončí. Těsně před odjezdem do Severní Makedonie nám Jakub Greschl povyprávěl, jak se postavil na vlastní nohy a jak stále posunuje své limity. Zve vás Hana Scharffová.

Cesta malého Floriána

Cesta malého Floriána

29. dubna 2023, 16:55

Narození malého Floriána neprovázela jen bolest a radost, jak to při porodu bývá. Rodiče věděli, že se jejich čtvrté dítě narodí těžce handicapované. Lékaři odhadovali, že dokonce může přijít na svět mrtvé. Lukáš a Anna Duchkovi mluví o svém strachu, nadějích i radosti. K poslechu zve Petr Vizina.

Renata Landgráfová: Egypt ještě zdaleka nevydal veškerá svá tajemství

Renata Landgráfová: Egypt ještě zdaleka nevydal veškerá svá tajemství

22. dubna 2023, 16:55

Jak vypadá den egyptologa na vykopávkách? Co může číhat ve starověké hrobce? A o čem psali a přemýšleli obyvatelé dávné egyptské civilizace? I o tom si budeme povídat s ředitelkou Českého egyptologického ústavu FF UK, Renatou Landgráfovou. Zve vás Hana Scharffová

Kdo je duchovní člověk?

Kdo je duchovní člověk?

15. dubna 2023, 14:39

Toužíme po proměňující zkušenosti s Bohem, ale nejde o obyčejný eskapismus? Křesťanská duchovní zkušenost pohledem starobylých tradic i soudobé filosofie. Další otázky související s tématem rozebere mezinárodní konference nazvaná Co znamená být duchovní: O křesťanské duchovní zkušenosti na KTF UK v Praze 25. dubna. Nad otázkou, kdo je duchovní člověk, se zastavil Petr Vizina se svými hosty – teoložkou Denisou Červenkovou a teologem a filosofem Tomášem Sixtou.

Alena Zárybnická: Tělocvičnu mám za domem

Alena Zárybnická: Tělocvičnu mám za domem

8. dubna 2023, 16:55

Začíná lidstvo ovládat živly, nebo živly lidstvo? Patří do našich krajů tornáda? A proč chodí televizní meteorologové  do studia na poslední chvíli? I o tom si budeme povídat s meteoroložkou ČT Alenou Zárybnickou. Zve vás Hana Scharffová

Rok pomoci Ukrajině: "Bůh dal kravičku, dá i travičku"

Rok pomoci Ukrajině: "Bůh dal kravičku, dá i travičku"

1. dubna 2023, 16:55

Klášter v Hejnicích na Liberecku byl jedním z prvních míst, které se otevřelo hlavně ženám a dětem prchajícím z Ukrajiny před válkou. Jak si místo vede déle než rok po začátku kofliktu? A jakou  zkušenost s pomocí Česka Ukrajině udělali za tu dobu lidé z Člověka v tísni?

Čínské ambice: pohled Kateřiny Procházkové

Čínské ambice: pohled Kateřiny Procházkové

25. března 2023, 16:55

Bude 21. století čínským stoletím? Podcenil Západ ambice Pekingu? A jaký příběh pojí Česko s Tibetem?