Za 5 pět

Publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem - Hany Scharffové a Petra Viziny

scharffová_hanaHana Scharffová vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE, studovala také na univerzitách ve Švýcarsku a v Berlíně a na FSV UK. Pracovala pro německou veřejnoprávní stanici ARD a od roku 2003 působí v České televizi, více než čtyři roky informovala z Německa jako zahraniční zpravodajka ČT, je držitelkou ceny Novinářská křepelka. 

 

vizina_petrPetr Vizina vystudoval teologické nauky a aplikovanou etiku na KTF UK v Praze, působil v redakcích Lidových a Hospodářských novin. Sedm let vedl redakci kultury zpravodajství ČT. Je držitelem Dobrovského ceny za svou práci o etice dialogu. Právě dialog, v němž se partneři snaží dobrat pravdy, považují autoři za "tradiční křesťanskou hodnotu", pluralita pohledů a kultura vzájemného respektu pomáhá budovat kulturu snášenlivosti a dialogu.

 

Za 5 pět: Skauting bez hranic – výprava do Švédska

Za 5 pět: Skauting bez hranic – výprava do Švédska

21. ledna 2022, 17:44

Skautský ostrov nebo skautské biřmování. I takové speciality mohou okusit skauti ve Švédsku, k nimž se hlásí i tamní král. Je skauting univerzální myšlenkou? A jak moc se liší jeho výchovné myšlenky u nás a v severských zemích? O tom nám povypráví Veronica a Pavel Šochmanovi, skautští vůdci ze Stockholmu. K poslechu zve v sobotu 22. ledna od 16.55 Hana Scharffová.

Za 5 pět: Mají nás za ateisty

Za 5 pět: Mají nás za ateisty

14. ledna 2022, 14:00

Spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová žila osm let v Latinské Americe. Pro Brazilce nebo Argentince jsou lidé z Česka nepochopitelní ateisté. Jaká je podle známé spisovatelky víra lidí v Latinské Americe? V sobotu 15. ledna se od 16.55 bude ptát Petr Vizina.

Za 5 pět: Fenomén varhany

Za 5 pět: Fenomén varhany

7. ledna 2022, 17:31

V kostele, v kině nebo dokonce v bytě. Tam všude lze najít varhany - malé i gigantické, historické i současné. Varhaník, památkář a učitel Pavel Jánoš nám povypráví, jak se staly jeho životní láskou, jak pomáhá ohroženým nástrojům nebo jakými zvláštnostmi oplývají ty, které už brzy ozdobí pražskou katedrálu. V sobotu 8. ledna Za 5 pět se na vás těší také Hana Scharffová.

Za 5 pět: Boj o očkování?

Za 5 pět: Boj o očkování?

17. prosince 2021, 15:26

Data výzkumného projektu Život během pandemie ukazují, že by se 80 procent dospělých v Česku nechalo naočkovat proti koronaviru, nebo už dostali alespoň jednu dávku. Naopak lidí jednoznačně odmítajících očkování je kolem deseti procent. Čísla a řeč statistik nevystihnou boj o očkování často mezi nejbližšími.

Za 5 pět: Druhý domov – Filipíny

Za 5 pět: Druhý domov – Filipíny

10. prosince 2021, 15:43

Nobelovu cenu za mír v pátek 10. prosince převzala filipínská novinářka Maria Ressa. Může její příběh inspirovat i nás? Co všechno je ochotna obětovat svému boji o fakta? O tom, ale také o všedním i duchovním životě asijské bašty křesťanství si budeme povídat s odborníkem na Filipíny a novinářem, Pavlem Vondrou. K poslechu Za 5 pět v sobotu 11. prosince v 16.55 zve Hana Scharffová.

Za 5 pět: Umírání odhaluje jádro života

Za 5 pět: Umírání odhaluje jádro života

3. prosince 2021, 18:45

Dokumentární film Jednotka intenzivního života vznikal tři roky ve Fakultní nemocnici na pražských Vinohradech. Na počátku stála frustrace a hněv, přiznává režisérka Adéla Komrzý. Výsledek je citlivým portrétem situací, v nichž je třeba mluvit o tom, jak naložit s časem, který nemocnému zbývá. Více se dozvíte v pořadu Za 5 pět v sobotu 3. prosince od 16.55. Těší se na vás Petr Vizina.

Za 5 pět: Z Křišťálového údolí až ke Svatému stolci

Za 5 pět: Z Křišťálového údolí až ke Svatému stolci

24. listopadu 2021, 11:27

Jestli se ve Vatikánu dějí zázraky, tak nám se to stalo, říká umělecký sklář Jiří Pačinek, spolutvůrce daru pro papeže Františka – relikviáře sv. Zdislavy. Jak se nadějný zápasník stal sklářem a proč proměnil okolí své hutě v křišťálovou zahradu plnou barev a fantazie? I o tom si budeme povídat v sobotu 27. listopadu v pořadu Za 5 pět. Od 16.55 se na vás těší Hana Scharffová.

Za 5 pět: Pohřbený samet?

Za 5 pět: Pohřbený samet?

19. listopadu 2021, 17:14

Od událostí 17. listopadu 1989 uplynulo dvaatřicet let. Výročí jsme oslavili, ale znějí hlasy, že se sametová revoluce podařila víc než to, co následovalo. Je "samet" pohřbený pod událostmi, které následovaly? Hosty pořadu Za 5 pět jsou dva renomovaní historici "sametové generace", Jiří Suk a Tomáš Petráček. V sobotu 20. listopadu od 16.55 k poslechu zve Petr Vizina.

Za 5 pět: Češi jsou méně arogantní

Za 5 pět: Češi jsou méně arogantní

12. listopadu 2021, 12:59

Německá rodina uprostřed Prahy...a to už 20 let. Proč se kulturní historička a novinářka Silja Schultheis rozhodla usadit v Čechách? Čeho chce dosáhnout spolu s kolegy v Česko-německém fondu budoucnosti? A jak prožívá setkání s přeživšími nacistického útlaku? I nad těmito tématy se sejdeme v sobotu 13. listopadu pořad Za 5 pět. Od 16.55 se na vás těší Hana Scharffová.

Za 5 pět: Zelené šílenství nebo naděje?

Za 5 pět: Zelené šílenství nebo naděje?

5. listopadu 2021, 17:31

Jak reagovat na oteplování planety způsobené podle vědců činností člověka? Otázka, kterou si kladou účastníci klimatické konference v Glasgow. Tomuto tématu se budeme věnovat i my v pořadu Za 5 pět v sobotu 6. listopadu od 16.55.