Za 5 pět

Publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem - Hany Scharffové a Petra Viziny

scharffová_hanaHana Scharffová vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE, studovala také na univerzitách ve Švýcarsku a v Berlíně a na FSV UK. Pracovala pro německou veřejnoprávní stanici ARD a od roku 2003 působí v České televizi, více než čtyři roky informovala z Německa jako zahraniční zpravodajka ČT, je držitelkou ceny Novinářská křepelka. 

 

vizina_petrPetr Vizina vystudoval teologické nauky a aplikovanou etiku na KTF UK v Praze, působil v redakcích Lidových a Hospodářských novin. Sedm let vedl redakci kultury zpravodajství ČT. Je držitelem Dobrovského ceny za svou práci o etice dialogu. Právě dialog, v němž se partneři snaží dobrat pravdy, považují autoři za "tradiční křesťanskou hodnotu", pluralita pohledů a kultura vzájemného respektu pomáhá budovat kulturu snášenlivosti a dialogu.

 

Ať tě strážní andělé provázejí; zpravodaj ČT Karel Rožánek

Ať tě strážní andělé provázejí; zpravodaj ČT Karel Rožánek

21. ledna 2023, 16:55

Jak vypadá život a práce zahraničního zpravodaje v zemi, která napadla svého souseda? Jak vnímají válečnou realitu a kroky svých předáků Rusové? Odpoví zpravodaj ČT Karel Rožánek.

Mojžíš a Hebrejky

Mojžíš a Hebrejky

14. ledna 2023, 16:55

Jak vidí stát Izrael a sami sebe dnešní mladí Židé? A jak "předvařit" biblické texty, aby byly stravitelné pro současného čtenáře?

Vánoce, čas duchovní uzávěrky

Vánoce, čas duchovní uzávěrky

17. prosince 2022, 16:55

S přicházejícími Vánoci je snad ve všech tuzemských médiích poptávka po osobách duchovních. Po někom, kdo připomene, že Vánoce nejsou jen kapr se salátem a Tři oříšky pro Popelku. Jaký Advent a Vánoce mají oblíbená husitská farářka Martina Viktorie Kopecká a katolický kněz Zbigniew Czendlik? 

Živá paměť: Vzpomínky obětí totalit tváří v tvář i v mobilu

Živá paměť: Vzpomínky obětí totalit tváří v tvář i v mobilu

9. prosince 2022, 17:00

Obecně prospěšná společnost Živá paměť pečuje o oběti totalitních režimů 20. století a zprostředkovává jejich příběhy dalším generacím. Lze lépe pochopit nacistický útlak třeba s pomocí mobilní aplikace?  A děláme dost proto, aby naše kolektivní paměť živá zůstala? I o tom si budeme povídat se spoluzakladatelkou Živé paměti Darinou Sedláčkovou. A uslyšíme i pamětnici Jarmilu Pláteníkovou (1924-2022). K poslechu zve Hana Scharffová.

Můžeme se manželství naučit?

Můžeme se manželství naučit?

3. prosince 2022, 16:55

Mezilidské vztahy určují kvalitu našeho života víc, než jsme si kdy dokázali přiznat. Odborníci se shodují a pandemie shodu ještě podtrhla. Hlavně to platí pro vztahy nejbližší, tedy partnerské. Co jste se o manželství chtěli dozvědět a báli jste se zeptat?

Brazílie je zpět

Brazílie je zpět

26. listopadu 2022, 16:55

Zelené plíce světa a současně klíčová jihoamerická mocnost stojí na křižovatce. Dokáže zvolený prezident Brazílie Lula da Silva prosadit své ambice na ochranu Amazonie i světového klimatu, nebo zvítězí ekonomika a nutnost boje proti chudobě?

Buďte ochotni naslouchat, co lidi z Ukrajiny bolí

Buďte ochotni naslouchat, co lidi z Ukrajiny bolí

19. listopadu 2022, 16:55

Třiadevadesátiletá Lydie Tischlerová, psychoanalytička a přeživší holocaustu, ve svém londýnském domově ubytovala matku s dcerou na útěku z Ukrajiny před ruským zabíjením. Jak vidí žena, která prošla Osvětimí, situaci dnešních uprchlíků z Ukrajiny?

Za okrajem talíře: studentské cesty na zkušenou

Za okrajem talíře: studentské cesty na zkušenou

12. listopadu 2022, 16:55

Co přináší cesta na zkušenou mladým lidem? A mají jazykové studijní pobyty v zahraničí ještě smysl v době všudypřítomných překladových programů a aplikací?

Za 5 pět: Ukrajina – Novinařinou proti chaosu

Za 5 pět: Ukrajina – Novinařinou proti chaosu

4. listopadu 2022, 16:08

Jak vnímají reportáže českých médií ze země napadené Ruskem samotní Ukrajinci? Existují postřehy, které se do televizních nebo novinových reportáží nedostanou? Existuje něco, co o válčící Ukrajině nevíme a měli bychom vědět? Hosty Petra Viziny budou první tajemnice velvyslanectví Ukrajiny Tetiana Okopná, básnířka a editorka Marie Iljašenko a lingvista Oleksandr Stukalo. Nenechte si ujít v 16.55.

Hlas církve by pomohl nejvíce

Hlas církve by pomohl nejvíce

22. října 2022, 16:55

„Propast na Slovensku se prohlubuje, naděje spočívá v umírněných konzervativcích, kteří chtějí být demokraty,“ popisuje novinář Martin Šimečka situaci po vraždě dvou mladých lidí v Bratislavě.