Za 5 pět

Publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem - Hany Scharffové a Petra Viziny. Pořad vysíláme od 15. května 2021.

scharffová_hanaHana Scharffová vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE, studovala také na univerzitách ve Švýcarsku a v Berlíně a na FSV UK. Pracovala pro německou veřejnoprávní stanici ARD a od roku 2003 působí v České televizi, více než čtyři roky informovala z Německa jako zahraniční zpravodajka ČT, je držitelkou ceny Novinářská křepelka. 

 

vizina_petrPetr Vizina vystudoval teologické nauky a aplikovanou etiku na KTF UK v Praze, působil v redakcích Lidových a Hospodářských novin. Sedm let vedl redakci kultury zpravodajství ČT. Je držitelem Dobrovského ceny za svou práci o etice dialogu. Právě dialog, v němž se partneři snaží dobrat pravdy, považují autoři za "tradiční křesťanskou hodnotu", pluralita pohledů a kultura vzájemného respektu pomáhá budovat kulturu snášenlivosti a dialogu.

 

Za 5 pět: Kůň mi dává nohy

Za 5 pět: Kůň mi dává nohy

17. září 2021, 18:24

Právě se vrátila z Paralympijských her v Tokiu. Sport ale není jedinou vášní nejlepší české paradrezurní jezdkyně, Anastasji Vištalové. Víte, kolik stojí letenka pro koně? Nebo kolik knížek přečte za měsíc knižní influencer? I o tom si budeme povídat v pořadu Za 5 pět. V 16.55 se na vás těší Hana Scharffová.

Výročí 11. září 2001

Výročí 11. září 2001

10. září 2021, 14:39

Náraz dvou dopravních letadel do budov Světového obchodního centra v New Yorku a kolaps dvojčat přesně před dvaceti lety znamenal příchod nové epochy. Násilí, které se odvolává na islám, proměnilo svět, v němž žijeme, od letištních kontrol po válečné zprávy z Afghánistánu nebo Iráku.

Afghánistán na prahu nové etapy

Afghánistán na prahu nové etapy

3. září 2021, 12:40

Mise severoatlantických spojenců po 20 letech spěšně skončila pod rostoucím tlakem Tálibánu. Co bude dál? O tom budeme hovořit s novinářkou, humanitární pracovnicí a spisovatelkou Petrou Procházkovou.

Za 5 pět: Peníze a etika sportu

Za 5 pět: Peníze a etika sportu

20. srpna 2021, 15:00

Sledovali jste olympiádu v Tokiu? Jaký byl podle vás nejlepší olympijský příběh? Co třeba železné nervy a strhující finále zápasu o zlato judisty Krpálka? A co covidové fiasko Česka hned na počátku her? Nebo námitka, že Japonsko financuje monstrózní sportovní událost, ale zatím se ještě nevzpamatovalo z katastrofy ve Fukushimě před deseti lety?

Za 5 pět: Fenomén Merkelová

Za 5 pět: Fenomén Merkelová

6. srpna 2021, 18:13

Pro Německo i jeho kancléřku Angelu Merkelovou bude letošní podzim ve znamení odcházení. Poprvé po šestnácti letech nebude Merkelová jedničkou na kandidátce CDU/CSU v zářijových volbách do parlamentu.

Ze Strahova do Medjugorje

Ze Strahova do Medjugorje

16. července 2021, 13:15

Víc než 1000 km za třicet dní. Řeklo by se sportovní výkon, ale on byl hlavně duchovní. O pouti faráře a řeholníka Timoteje Maria Pavla Váchy O. Praem. ze Strahova do Medjugorje a o lidském putování obecně, bude pořad Za 5 pět v sobotu 17. července s Hanou Scharffovou.

Za 5 pět: Čína a víra

Za 5 pět: Čína a víra

9. července 2021, 13:11

Do českých kin přišel dokumentární film Nebe televizního reportéra Tomáše Etzlera. Zachycuje sirotčinec vedený tajnými katolickými řeholnicemi v malé vesnici na severovýchodě Číny. Šok budí krutost čínské společnosti, nezvyklé soucitu se slabšími. Jak vlastně o Číně přemýšlet, napoví Tomáš Etzler v pořadu Za 5 pět v sobotu 10. července.

Italský novinář v Česku

Italský novinář v Česku

2. července 2021, 13:08

Rodina jako hlavní záchranná síť; Chutě dětství nebo souboj církve s mafií - témata pro italského novináře Andrease Pieralliho a Hanu Scharffovou v pořadu Za 5 pět v sobotu 3. července.

Víra a umění: Životní příběh malířky Věry Novákové

Víra a umění: Životní příběh malířky Věry Novákové

25. června 2021, 13:04

Životní zkušenost Věry Novákové poznačily dvě nelidské ideologie 20. století, ale na druhou stranu také Ježíšovo horské kázání. S manželem, malířem Pavlem Brázdou pracovali čtyři desetiletí v ústraní, aniž mohli vystavovat. Jejich objev pak působil jako zjevení. Více v pořadu Za 5 pět v sobotu 26. června.

Veterinářka v Čadu

Veterinářka v Čadu

18. června 2021, 13:02

Pomáhala v řadě Afrických zemí- právě teď zakotvila u Čadského jezera. Veterinářka a humanitární pracovnice Kateřina Albrechtová nám povypráví třeba o tom, jak se žije a pracuje v 50° horku, co vše je třeba podniknout, když řídí očkování místních stád nebo proč si místní lidé potrpí na superpotraviny. V pořadu Za pět 5 se v sobotu 19. června ptá se Hana Scharffová.