Za 5 pět

Publicistických 45 minut přináší každou sobotu od 16.55 blízká setkání s výjimečnými hosty a rozhovory na relevantní a aktuální témata, která často mohou být vnímána jako morálně problematická nebo zatížená stereotypy. Pořad vychází vstříc náročnému a kritickému posluchači, čerpá přitom z kompetencí zkušené autorské dvojice jako dramaturgů a průvodců pořadem - Hany Scharffové a Petra Viziny

scharffová_hanaHana Scharffová vystudovala mezinárodní vztahy na VŠE, studovala také na univerzitách ve Švýcarsku a v Berlíně a na FSV UK. Pracovala pro německou veřejnoprávní stanici ARD a od roku 2003 působí v České televizi, více než čtyři roky informovala z Německa jako zahraniční zpravodajka ČT, je držitelkou ceny Novinářská křepelka. 

 

vizina_petrPetr Vizina vystudoval teologické nauky a aplikovanou etiku na KTF UK v Praze, působil v redakcích Lidových a Hospodářských novin. Sedm let vedl redakci kultury zpravodajství ČT. Je držitelem Dobrovského ceny za svou práci o etice dialogu. Právě dialog, v němž se partneři snaží dobrat pravdy, považují autoři za "tradiční křesťanskou hodnotu", pluralita pohledů a kultura vzájemného respektu pomáhá budovat kulturu snášenlivosti a dialogu.

 

Za 5 pět: Co čekáme od žen v církvi?

Za 5 pět: Co čekáme od žen v církvi?

17. června 2022, 12:43

"Co se ode mě jako od ženy v církvi očekávalo? Nic," směje se teoložka Mireia Ryšková při vzpomínce na 80. léta. Změnilo se od té doby, co čekáme od žen v církvi?

Mezi černou a bílou je mnoho odstínů: O Německu tehdy a teď se Zuzanou Lizcovou

Mezi černou a bílou je mnoho odstínů: O Německu tehdy a teď se Zuzanou Lizcovou

10. června 2022, 16:02

Málokterá ideologie zasáhla světové dějiny minulého století tak, jako nacismus. A ozvěny vídáme a slýcháme dodnes – v prostředí radikálních skupin i radikálních režimů, které tzv. bojem proti nacismu ospravedlňují svou vlastní tyranii. Jak na to hledí dnešní Němci?

Za 5 pět: 100 dnů s Putinovou válkou

Za 5 pět: 100 dnů s Putinovou válkou

3. června 2022, 16:51

Putinovo Rusko nám své záměry dlouho ohlašovalo, jen jsme je nebrali vážně, tvrdí znalec Ruska, politický geograf Michael Romancov. Napadení Ukrajiny bude jednou považováno za historický předěl. Není ale zřejmé, jak dlouho bude válka ještě trvat, upozorňuje poradce premiéra Tomáš Pojar. Rozhovor s dvěma předními osobnostmi doplníme o pohled do Kláštera Hejnice na Liberecku, který velmi záhy otevřel dveře příchozím z Ukrajiny.

Za 5 pět: K čemu je dobrá teologie?

Za 5 pět: K čemu je dobrá teologie?

20. května 2022, 18:48

Kdo a proč chce v Česku studovat teologii? Je větší zájem o denní, nebo distanční studium pro starší a pokročilé? A který obor považují jednotlivé fakulty za svou výkladní skříň? Pořad Za 5 pět dá tentokrát prostor zástupcům teologických fakult.

Za 5 pět: Móda s misí

Za 5 pět: Móda s misí

14. května 2022, 14:33

Nanovlákna nebo biobavlna? Za 5 pět se setkáme s dvojicí návrhářek, pro které móda není jen podnikáním, ale také příležitostí chránit planetu před dopady textilního průmyslu.

Za 5 pět: Žiješ s vrahem a nemůžeš odejít

Za 5 pět: Žiješ s vrahem a nemůžeš odejít

6. května 2022, 17:54

Tématem pořadu jsou zkušenosti ruských studentek a studentů na tuzemských vysokých školách během ukrajinské války. Hovoří Daria Gosteva, studentka scénografie na DAMU, Alisa Okisheva studentka umění na KTF UK a budoucí architekt Aleksey Kotegov z pražské FA ČVUT. Studentka DAMU popisuje život svých přátel v Rusku takto: "Jako když žiješ s vrahem a nemůžeš odejít."

Za 5 pět: O ikonách a Světlém týdnu

Za 5 pět: O ikonách a Světlém týdnu

29. dubna 2022, 14:42

Pravoslavní křesťané těchto sedm dní slaví Paschu a prožívají svůj Světlý týden. O tom, ale také o situaci na Ukrajině po ruské agresi si budeme povídat s rodačkou z Kyjeva PhDr. Marinou Luptákovou Th.D. z Ústavu východního křesťanství Husitské teologické fakulty. K poslechu v sobotu 30.4. od 16.55 vás zve Hana Scharffová.

Za 5 pět: Ukrajina a dezinformace

Za 5 pět: Ukrajina a dezinformace

22. dubna 2022, 17:28

Zprávy o ukřižovaném dítěti, tajných biologických laboratořích, anebo tvrzení, že Ukrajinci nejsou národ a proto nemohou mít vlastní stát. Ruská propaganda pracuje s dezinformacemi. Ne snad, aby přesvědčila svět o své pravdě, ale že nic jako pravda neexistuje. Jak ovšem poznat informace od dezinformací, víme-li, že nic na světě není černobílé? 

Za 5 pět: Rusko v morálních troskách?

Za 5 pět: Rusko v morálních troskách?

8. dubna 2022, 18:40

Rusko zveřejnilo plány pro Ukrajinu – její obyvatele chce buďto převychovat, nebo zlikvidovat. Co si o své zemi a své budoucnosti myslí samotní Ukrajinci?

Za 5 pět: Vyhraje na Ukrajině diplomacie míru, nebo válečná propaganda?

Za 5 pět: Vyhraje na Ukrajině diplomacie míru, nebo válečná propaganda?

25. března 2022, 14:14

Hosty aktuálního pořadu Za 5 pět jsou tři svědkové války na Ukrajině. Kněz, který minulý týden doprovázel kardinála Michaela Czerneho na mírové misi ve válce. Žena, která již dávno upozorňovala na soukolí ruské propagandy. Od té doby ruské soukolí semlelo všechny, kdo se v názorech liší. A reportér, který se z Ukrajiny vrátil před nedávnem.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.