Skladatel Josef Vodák

Skladatel Josef Vodák

Sledujte v pátek 18. července v 16.55 v cyklu Oktáva strhující životní příběh zatím stále nedoceněného českého skladatele, rodáka z Východních Čech, Josefa Vodáka.

Do studia Vojtěch jsem si pozval vzácného a milého hosta, úžasného a hluboce věřícího člověka, skladatele, hudebního pedagoga, varhaníka a sbormistra Josefa Vodáka, který letos oslavil již své 87. narozeniny. Rodák ze Slatiny nad Zdobnicí v Orlických horách dnes žije v Hradci Králové, avšak plných 27 let svého bohatého života strávil v USA, v Seattle.

V letech 1945–1950 studoval na pražské konzervatoři u Emila Hlobila. Ve studiu pokračoval na Akademii múzických umění v PrazePavla Bořkovce. Byl členem České pěveckého sboru vedeného zakladatelem sboru Janem Kühnem (dnes Pražský filharmonický sbor). V roce 1958 se stal hudebním režizérem Československé televizePraze.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 emigroval do Spojených států. Získal americké občanství a působil zde jako varhaník, sbormistr a hudební pedagog.

V rozhovoru jsme si povídali nejen o jeho životě, o překážkách i neúspěších, které musel překonávat, ale i o jeho tvorbě a pustíme si samozřejmě i několik ukázek z jeho, zatím stále nedoceněné, ale zajímavé abstraktní tvorby, ve které vychází z tradic české a evropské hudby 20. století.

Reprízu můžete slyšet 23. července 2014 v 00.05 h nebo si pořad můžete vyhledat v audioarchivu Radia Proglas.