Dotýkání světla - Vydávající se Bůh, obdarovaný člověk 1

to je název prvního setkání se základními tématy spirituální teologie, která s námi bude probírat doc. Karel Sládek z KTF UK v Praze. Premiéra je dnes 9. května 2014 ve 22 hodin. Repriza je v neděli v 17. 30 hodin.
V cyklu Dotýkání světla budeme v tomto a několika následujících pořadech probírat základní témata spirituální teologie. V úvodní kapitole probere doc. Karel Sládek nejprve ve zkratce dějiny vzniku spirituální teologie jako vědní discipliny.
Pro první tisíciletí je charakteristická jednota teologie a duchovního života.
12.-13. století přineslo jejich "rozvod", odštěpení.
14.-15. století je obdobím, kdy učení teologové hledí na duchovní autory s nedůvěrou. A naopak ti považují vzdělanost za marnost. Typickým projevem je hnutí Devotio moderna.
16.-17. století zvláště ve Španělsku a Francii přináší novou duchovní a mystickou literaturu. (Známými autory jsou Ignác z Loyoly, Terezie z Avily, Jan od Kříže, František Saleský). Je to základ pro pozdější teologickou reflexi o duchovním životě.
17.-19. století charakterizují tři jevy. Systematice, rozdělení teologie na asketiku - mystiku a zdůraznění askeze. V 1. pol. 20. století se už objevuje teologické uspořádání duchovních zkušeností také na teologických fakultách a v řeholních institutech. Například v roce 1919 je na Gregorianu otevřena katedra Asketiky a Mystiky, o rok později také na Angelicu. Od 40. let se už přednáší spirituální teologie jako předmět.
Chceme-li definovat, co je křesťanská spiritualita, nesmíme zapomenout na 4 podstatné prvky: Jde o společenství člověka s Bohem, skrze Ježíše Krista, v Duchu svatém podle osobních dispozic člověka.