Církev nově uctívá dva své služebníky jako blahoslavené

Celý svět mohl sledovat prostřednictvím médií, jak papež Benedikt XVI. blahořečí při své návštěvě Velké Británie kardinála Johna Henryho Newmana (obrázek), teologa 1. vatikánského koncilu (1869-70), který ke katolické církvi konvertoval od anglikánství. Událost v Birminghamu doplnila beatifikace v německém Münsteru - týkala se kněze Gerharda Hirschfeldera umučeného nacisty.
Papež Benedikt XVI. při kázání v Birminghamu připomněl, že heslo, které kardinál Newman převzal od svatého Františka Saleského (Cor ad cor loquitur, tedy Srdce promlouvá k srdci), se stalo mottem jeho pobytu na Ostrovech. "Jeho intuice o vztahu víry a rozumu, o životně důležitém místě zjeveného náboženství v civilizované společnosti, o nezbytnosti dlouhodobého a rozsáhlého vzdělávacího systému neměly pouze zásadní význam pro viktoriánskou Anglii, ale nadále inspirují a osvěcují mnohé na celém světě," uvedl Benedikt XVI., který také ocenil význam díla kardinála Newmana pro formování moderních katolických škol a jeho příkladnou kněžskou službu.
Kardinál Newman: Hledání osvobozující pravdy
Jméno kardinála Johna Henryho Newmana (1801-1890) zaznívalo i při dalších příležitostech pobytu Benedikta XVI. ve Velké Británii. Svatý otec ho už po příletu do Skotska uvedl jako příklad osobností, které se podílely na vytvoření duchovního dědictví Spojeného království, z něhož podle papeže vychází tradiční britský cit pro spravedlnost a neohroženost, s níž se obyvatelé postavili například nacistické hrozbě. Hovořili o něm také komentátoři katolicko-anglikánských vztahů, kteří připomněli, že Newman byl původně významným představitelem reformního hnutí v anglikánské církvi, později se stal katolíkem. "Usilovně celým životem hledal srovnání mezi anglikanismem a katolicismem i protestantismem. Studoval otce prvních dob církve a hledal vztah mezi konfesemi. Ta beatifikace je důležitým zdůrazněním osoby, která usilovala o spojení vědy a víry, která usilovala o odstranění relativismu," uvedl kardinál Miloslav Vlk, který se beatifikace v Birminghamu zúčastnil.
Blahořečení předcházela modlitební vigilie v londýnském Hyde Parku. "Zaznělo pozvání k pravdě. Být pravdivý sám před sebou, mít pravdu v srdci a tu pravdu dále rozšiřovat, aby člověka osvobodila," zaznamenala ze slov Benedikta XVI. inspirovaná kardinálem Newmanem Petra Maruščáková, Slovenka žijící v Londýně a členka tamní krajanské farnosti.
P. Gerhard Hirschfelder: Kaplan pražské arcidiecéze umučený nacisty
Za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky se v německém Münsteru uskutečnila druhá beatifikace tohoto víkendu. Přítomnost českého primase na ní nebyla náhodná: Blahořečený kněz Gerhard Hirschfelder (1907-1942) totiž působil v tehdy německém Kladsku, které tehdy patřilo do pražské arcidiecéze. Ta ho také před 2. světovou válkou ustanovila ke službě na území, které dnes patří Polsku. V době působení v jeho farnosti Čermná žila i velmi početná česká komunita. Dominik Duka se podle vlastních slov s knězem Hirschfelderem seznámil ještě jako královéhradecký biskup - jeho diecéze totiž s Kladskem sousedí (hrob v polské Čermné se nachází nedaleko za hranicemi poblíž Náchoda). "Je to radostná událost i pro nás a je to i určitý důkaz toho, že jako čeští kněží, z nichž deset procent prošlo koncentračními tábory a vězením, tak i podobně ještě ve větším množství dostali se do těchto koncentračních táborů i němečtí kněží, sudetoněmečtí kněží, kteří dali celým svým působením najevo odpor proti nacistické diktatuře," uvedl arcibiskup Duka.
P. Hirschfelder působil zejména mezi mládeží a patřil k hlasitým kritikům nacistické výchovy chlapců a dívek. „Ten, kdo chce víru v Boha vyrvat mládeži ze srdce, stává se zločincem,“ uvedl v jednom z kázání. Právě za tato slova byl zatčen a 1. srpna 1942 umírá v koncentračním táboře Dachau. Pohřben je na čermenském hřbitově (součást polských lázní Kudowa Zdroj).