Liturgie svátostí – Svátost manželství

Liturgie svátostí – Svátost manželství
13. května 2011 Nábo Autor: Marek Chvátal

Uzavření sňatku je pro církev i celou společnost velmi významným krokem. Proto i liturgie počítá s takovou životní událostí odehrávající se mezi mužem a ženou. Pro snoubence má připravené obřady k oslavě jejich rozhodnutí a vzájemného odevzdání. Sedmý díl vzdělávacího cyklu o liturgii svátostí s prof. P. Františkem Kunetkou vysíláme v pondělí 16. května 2011 v 16.00 hodin.

Jako první obřad, který spíše předjímá samotnou svatbu, nabízí liturgie zásnuby. Dříve se jednalo o závazný akt spojený i s majetkoprávními důsledky. Dnes jsou zásnuby zcela dobrovolné a jsou vyjádřením vzájemného rozhodnutí obou partnerů být pro toho druhého. Zasnoubení je soukromou událostí, kterou může vést např. jeden z rodičů partnerů.

Svatba je naopak veřejnou událostí. Musí být přítomni alespoň dva svědkové. Při volbě celebranta se dává přednost duchovním. Svatební obřady se mohou konat ve mši a nebo mimo mši. Tím nejdůležitějším na celém aktu je vyjádření souhlasu (svatební slib), kdy se snoubenci vzájemně přijímají a odevzdávají jeden druhému. V češtině máme více variant formulace tohoto souhlasu. Druhou nejdůležitější a nedílnou součástí sňatku je požehnání nad manžely. Vyjadřuje vlastní teologii manželství. Více vám o ní poví prof. P. František Kunetka.

Pořad reprízujeme ve čtvrtek 19. května 2011 v 00.05 a v neděli 22. května 2011 v 10.30.