Májové pobožnosti na Radiu Proglas

Májové pobožnosti na Radiu Proglas
1. května 2009 Nábo

Měsíc květen je tradičně měsícem, kdy se scházíváme k tzv. májovým pobožnostem. Pokud se jich nemůžete účastnit u vás v kostele, nabízíme možnost připojit se k nám:

Májové pobožnosti budeme přenášet během měsíce května každý čtvrtek, a sice:

7., 14. a 21. května z kostela sv. Augustina v Brně a poslední májová bude 28. května přímo z prostor Radia Proglas. Chceme se při této pobožnosti modlit především za pokojné soužití všech občanů v naší vlasti, za zastavení rasových útoků, zejména na romské spoluobčany a prosit o lásku a odpuštění mezi lidmi.

Připojte se k modlitbám každý květnový čtvrtek v 17.40  na Radiu Proglas!

V loňském roce jsme provedli anketu, jak jste spokojeni s častostí přenosu májových pobožností na Radiu Proglas. Výsledky najdete zde:

http://www.proglas.cz/detail-clanku/vitate-majove-poboznosti-na-proglasu.html

Mariánské májové pobožnosti

 

         Poprvé se konaly po celý květen r. 1784 v kostele kamiliánů ve Ferraře (v Itálii). Sestávaly mimo jiné z zamyšlení, modliteb, zpěvů, Loretánské litanie a z cvičení se ve ctnostech („flores mariani“) stanovených pro každý den a nakonec ze svátostného požehnání. Odtud se májové pobožnosti rozšířily do Francie, Belgie a Německa. U nás se slavily poprvé v Brně (1852), pak v Litoměřicích a v Praze (1860). Velkým podnětem pro jejich šíření bylo vyhlášení dogmatu o „neposkvrněném početí Panny Marie“ (1854). Takže dobu 1850 - 1950 lze nazvat mariánským stoletím. Májové pobožnosti se sice už konaly ve středověku, nešlo ale o mariánské pobožnosti, nýbrž o uctívání kříže (konal je už např. Heinrich von Seuse, + 1366). Souviselo to se svátkem Svatého kříže (3.5.) a s křížovým či prosebným týdnem před slavností Nanebevstoupení Páně. Tyto pobožnosti byly spojovány též s prosbami o příznivé počasí a dobrou úrodu. (www.eamos.cz)

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.