Oto Mádr byl Boží něha v lidském těle, zaznělo při pohřbu

Při posledním rozloučení se zesnulým Otou Mádrem si mnoho osobností připomnělo tohoto význačného českého teologa a šéfredaktora Teologických listů. Pražský arcibiskup Dominik Duka na zádušní mši v sobotu 5. 3. 2011 ve svatovítské katedrále řekl: "Ota psal dějiny 20. století. Psal je svým srdcem, které hořelo, psal je svými slzami, utrpením a bolestí."
Jako brilantního teologa v oblasti morálky pamatuje otce Mádra signatář Charty 77 Jan Litomiský, který navštěvoval jeho bytové semináře, kam Mádr zval zahraniční teology a filozofy. S Mádrem úzce spolupracoval Michal Holeček. "Znám jej jako legendu. Doprovázel mě až do konce devadesátých letech, hlavně co se týká literatury tištěné legálně i podzemně. Vyměňovali jsme si informace o církvi, různé teologické texty, literaturu pašovanou i doma dělanou." Dodává, že i se svojí kritickou tváří byl velmi milý a empatický: "Byl v tomto neobyčejný člověk, taková boží něha v lidském těle. Vzdělaný, lidský, chápající – nejelementářnější potřeby běžných lidských smrtelníků," uvedl Michal Holeček, nynější pracovník Karmelitánského nakladatelství. Oto Mádr zemřel v 94 letech, na jeho pohřeb přišli zástupci několika generací čtenářů jeho díla. "Setkal jsem se s ním jen přes Teologické texty, ale budu si jej pamatovat jako příklad hrdinství. Tím, že se postavil proti režimu a byl vězněn, tak dokázal své přesvědčení a víru," říka současný student bohosloveckého semináře Jan Zemina.
Teolog Mádr byl uložen do hrobu na vyšehradském hřbitově. Kardinál Miloslav Vlk při obřadu zdůraznil: "Oto Mádr je vzorným příkladem odvážného človka, který je věrný církvi. Nebál se mnohdy vyslovit názory, které nebyly příjemné a nebyly vítány." Za slovenské křesťany promluvil politik František Mikloško. Hovořil o zásluhách, které pro jejich církev Mádr vykonal, o jeho odhodlanosti a vůdčím charakteru: "Těžko povědět, co Oto Mádr znamenal pro slovenskou církev. Byli jsme spontánní, nadšení, měli jsme za sebou mnoho věřících. Ale Oto tomu všemu jako generál dal řád." Konkrétně například zmínil Mádrovy zásluhy na návštěvě papeže Jana Pavla II. na Slovensku. Josef Slanina, který byl stejně jako Mádr souzen a vězněn komunistickým totalitním režimem, dodává: "Je dobře, že se s ním tolik lidí přišlo rozloučit. Považuji ho za jednoho z největších mužů naší epochy."