Začíná čtyřicetidenní příprava na Velikonoce

Začíná čtyřicetidenní příprava na Velikonoce

Papež Benedikt XVI. už dříve vydal poselství k letošní postní době, v němž pod názvem Bůh dává spravedlnost skrze víru v Ježíše Krista vyzývá věřící, aby vnímali povinnost křesťanů podílet se na vytváření spravedlivé společnosti, a zdůrazňuje, že postní rozpoložení věřícího se musí projevit ve skutcích. O Popeleční středě, která čtyřicetidenní půst zahájila, se Svatý otec setkal s příchozími na generální audienci – své přání požehnané postní doby pronesl i v češtině.

"Přijetím posvátného popelce dnes zahajujeme postní dobu, drahocenný čas modlitby a pokání, který nás vede k obrácení. Využijte tohoto období milosti. Rád vám všem žehnám, chvála Kristu!" Těmito slovy Benedikt XVI. pozdravil přímo v Římě výpravu z Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích a prostřednictvím sdělovacích prostředků také například diváky televize Noe nebo posluchače Proglasu, kteří mohou sestřih generální audience poslouchat každou středu ve 20.45 (repríza ve čtvrtek 8.45) v české relaci Radia Vatikán. Benedikt XVI. dnes dále řekl, že dnešní udělování znamení popelce je výzvou prožívat postní období jako následování Kristova velikonočního tajemství smrti a vzkříšení a proměnit se dobrem a láskou v nového člověka. Svatý otec se zúčastnil podvečerního procesí na římském Aventinu a v kostele svaté Sabiny pak předsedal liturgii.

U nás vstup do postní doby provází některé akce, například časně ranní postní pouť centrem Prahy ke Strahovskému klášteru, tradiční hudebně-literární pásmo Popelec umělců jako součást liturgie u Nejsvětějšího Salvátora v Praze nebo setkání univerzitní obce při Popelci akademiků v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové.

Znamení kříže na čelo – popelec – se uděluje už od 11. století. Jeho přijetí je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice. Symbolizuje stav hříšného člověka, který vyznává před Bohem svá provinění a vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit, veden nadějí, že mu Hospodin odpustí. Kněží dnes značí návštěvníky bohoslužeb na čelo popelem se slovy ze Starého Zákona: "Pomni, že prach jsi a v prach se obrátíš," anebo z Nového Zákona: "Obraťte se a věřte evangeliu." Obřad byl kdysi vyhrazen veřejným kajícníkům, papež Urban II. ho ale v 11. století rozšířil na všechny věřící. Popel je ze spálených ratolestí, takzvaných kočiček, posvěcených o Květné neděli předešlého roku. Liturgie celé postní doby vede ke ztišení, kajícnosti, duchovní obnově a smíření. Církev zve k častější účasti na bohoslužbách a modlitbách křížové cesty a doporučuje omezit účast na hlučných zábavách. Vnitřní pokání křesťana může mít rozmanité projevy podle potřeb doby. Vedle klasických forem újmy v jídle teď věřící praktikují třeba "ekologický půst" v podobě omezení zbytečných jízd autem nebo se úplně zříkají alkoholu.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!