Adventní kalendář pro děti

29. listopadu 2008 Kafemlýnek, Advent Autor: Karolina Antlová

Setkání maminek v čase před adventem přineslo řadu tipů, jak prožívat adventní dobu s dětmi.  

Adventní kalendář pro děti i Ježíška jako strom s látkovými pytlíčky

Připravila Ivana Horáková, dřívější průvodkyně Kafemlýnkem 

Potřebujeme:

  • na kartonu namalovaný vánoční stromeček (použít můžeme tempery, vodovky) – děti se rády zapojí
  • 24 látkových pytlíčků (mohou být i papírové – rychleji se k sobě spojí kancelářským „koněm“)

Motivace může být například v duchu koledy Jak jsi krásné neviňátko, kdy malí koledníčci přinášeli dary Ježíškovi. Otázka vztahující se k Vánocům nebude letos znít Co chceš, aby Ti přinesl Ježíšek?, ale Co přichystáme Ježíškovi, až přijde?

Jsme zajištěná společnost, v mnoha směrech máme dostatek až přebytek. Nevíme, co s obnošenými šaty, botami, spoustou hraček… Proč si tedy něco dalšího přát? Nemáme snad, co potřebujeme? Co můžeme přinést Ježíškovi my? (formulace si upravíme podle věku dětí)

Zkusíme sami připravovat malá překvapení pro Ježíška. Ježíšek má rád všechny lidi a ví, co koho trápí a bolí, s čím si dělá starosti, co ho těší a za co děkuje. My mu budeme pomáhat a každý večer (v určenou denní hodinu) připravíme drobnost do pytlíčku jako vzpomínku na někoho potřebného. Na Štědrý večer tak s námi u stolu bude pomyslně sedět dalších 24 lidí, na něž jsme mysleli.

Například

1. den – Rodina se sejde, rodiče si s dětmi vypráví o někom, komu něco schází. Např. je v rodině nemocný dědeček. Necháme děti vymyslet, co by mu pomohlo, čím bychom ho mohli potěšit? Děti řeknou nějaké nápady – buď reálné, nebo nereálné. Pak pomocí malé kresby, předmětu, který bude symbolizovat pomoc dědečkovi se daná vzpomínka na dědečka zaváže do pytlíčku.

Tak se připravuje celý adventní strom přání, poděkování či potřeb. Symbolicky může pak adventní strom, či pytlíčky, ležet u betlémských jesliček (aby to bylo pro děti dost názorné). Dětem pak můžeme dát za odměnu z pytlíčku malou sladkost.

Při štědrovečerní modlibě můžeme pak vzpomenout všechny ty, které jsme „vložili do pytlíčků“.

********Z Kafemlýnku přejeme všem maminkám nadějný  advent********