Chvilka pro manželství

Chvilka pro manželství
14. února 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

V Kafemlýnku jsme už několikrát upozornily, že týden, kdy má svátek sv. Valentýn má svůj zvláštní název. Jak se můžete připojit?

Národní týden manželství má svoji zkratku - NTM a také svoje stránky http://www.tydenmanzelstvi.cz/. Letos od 13. do 19. února se během něj můžete ve všech krajích vypravit na množství akcí, jejichž seznam najdete právě na stránce NTM. Ale my jsme vymysleli a v manželském společnství vyzkoušeli námět, jak si v rámci upevnění manželství darovat dárek, který vás nebude stát žádné peníze. Námět najdete dole a tady je trocha údajů z historie.

Národní týden manželství vznikl v roce 1996 ve Velké Británii, v roce 2007 se poprvé konal v ČR a v současné době se připravuje ve více než dvaceti dalších zemích světa. Cílem akce je posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství a též motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství. Kromě ČR se k iniciativě připojily další země, např. Austrálie, Belgie, Irská republika, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rumunsko, Slovensko, Severní Irsko, Švýcarsko, Polsko a USA. Partnery NTM v ČR jsou Síť mateřských center, Společnost pro podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociace manželských poradců, nakladatelství Návrat domů, ACET, Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat, Asociace center pro rodinu a další organizace. Svou podporu iniciativě vyjádřila i Česká evangelikální aliance a Ekumenická rada církví.

Námět na láskyplný dárek, který nikde nekoupíte.

Je to jednoduché - Manželé, domluvte si společně půlhodinu, kdy vás nebudou rušit děti, televize ani počítač. Připravte si nějaké naladění - svíčku, sklenku vína, něco dobrého na zub. A pak se zkuste navzájem naladit na to, že spolu budete chvíli mluvit. Jak to celé skončí, už je pak na vás.

Toto je chvilka pro Vás dva. Může být pěkná, nudná, zajímavá nebo zbytečná, podle toho, nakolik jste otevření. Bylo by škoda ji nevyužít. Čekají na vás nedokončené manželské věty.

1/ přečtěte si je každý sám potichu každou větu zvlášť.

pár mladí2/ zamyslete se nad tím, jak byste ji mohli doplnit a nahlas pak říct svému partnerovi, aby ho potěšila.

3/ nečeká se od vás, že budete superchytří, supervtipní nebo supersprávní. Promýšlejte odpovědi, stačí jedna věc, ne proslov. Pokud Vás vůbec nic nenapadá, je čas se zeptat „co bys chtěl /-a/ v téhle větě ode mě teď slyšet?“

4/ Zkuste si pak to celé navzájem říct se srdcem na dlani, ano?

 LÁSKYPLNÉ VĚTY

Děkuji Ti dneska za to, že….

Líbí se mi, když…

Mám na Tobě ráda/-a/…manželé

Oceňuji na Tobě…

Rád /-a/ bych…

Jsem s Tebou rád/-a/, protože…