Cítit k dětem lásku není samozřejmost

Cítit k dětem lásku není samozřejmost

Pořad v souvislostech


Cítit k dětem lásku není samozřejmost
Audioarchiv
8. listopadu 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Trochu provokativní název nás zavede do oblasti, kde rodinné vazby vznikají, ale také se mohou komplikovat. Kafemlýnek 12. listopadu 2019.

Otevřeme tohle téma s psychložkou, rodinnou poradkyní a lektorkou Zuzanou Masopustovou, která se účastnila zajímavého výzkumu a následně i vzniku studie "Jak to mají mámy". Zajímavou reakci na tuto studii a také rozhovor k ní najdete v magazínu "Universitas".

Budeme se v Kafemlýnku ptát, jak vzniká vazba mezi rodiči a dětmi, jaký význam a smysl má pláč dětí v ranném věku. Jaký význam má kojení, kontaktní rodičovství, jaký výchovný styl bychom mohli používat a v neposlední řadě, jak vytvořit klima v rodině, aby nám spolu bylo dobře.

Tipy na čtení:

V poslední době vycházejí podle mě v nakladatelství Portál velice zajímavé tituly a dnes vám tři z nich představím.

Jako první mi padla do oka knížka „Mateřský koučink“ aneb psychická průprava v těhotenství, během porodu a po něm od české psycholožky a fyzioterapeutky Jany Černé. Moc mě zajímalo, na čem autorka svou knížku postavila. Z praxe, kdy pečuje o šestinedělky zjistila, jak těžké je pro maminky dostát představě z reklamy na dětské plenky – svěží, odpočatá, upravená a šťastná maminka se usmívá na spokojené, usměvavé miminko. Iluze, v mnoha případech škodlivá. Během hormonálních změn v těhotenství se mohou ženám otevřít nevyřešená traumata, začít psychické onemocnění nebo úzkostné a panické stavy. Autorka učí nastávající maminky relaxovat, dodávat si reálným způsobem klid i sebejistotu, sbírat odvahu a zvládat poučeně změny svých nálad. Zajímavou kapitolou je také autorčina odvaha popsat psychické následky či komplikace vztahu mezi rodiči i dítěte v případě, že dojde k umělému oplodnění. O tom se zatím málo hovoří, nehledě k tomu, že se nahlas vůbec neřeší psychické a morální následky takového startu do života pro dítě. AutorkaMateřský koučink hovoří o tom, jak se o sebe mohou maminky starat, jak zvládnout strach z porodu, připravit se na něj, proč v šestinedělní neprovádět generální úklid domácnosti a co si počít s návaly pláče, deprese nebo vzteku. Proč je nebezpečné myslet si, že po narození dítěte nastane řád, klid a pohoda a že maminka bude mít dost času pro sebe jako dřív. Jak pracovat z úzkostí matky, sebevědomím během rodičovské dovolené, co čeká tatínky a nebo jak vyhledat pomoc. Osobně bych tuhle knížku doporučila ke čtení spíš těm, kdo v okolí mají těhotnou maminku. Ženám v očekávání bych spíš doporučila jen prolistovat a číst to, co je zaujalo. Informací je hodně, příkladů také, ale zpracovat celé penzum informací naráz je náročné. Tahle knížka u nás chyběla je dobře, že vznikla. Mateřský koučink, Jana Černá, Portál 2019.

Druhá knížka, která mě zaujala, se jmenuje „Příběh vážky“.příběh vážky Autorkou je kanaďanka Monique Gray Smithová. Částečně autobiografický příběh popisuje hrdinčin zápas o vlastní duši, svobodu a místo na světě. Už v pubertě Tilly propadla alkoholu, trpěla rozvodem rodičů i vytržením z rodových indiánských kořenů. Její poctivé hledání vlastní cesty je úžasným svědectvím o moudrosti kultury původních obyvatel a hlavně o odvaze, hrdosti a nezdolnosti. "Příběh vážky" vás chytne za srdce a povzbudí! Knížku vydal Portál na podzim 2019.

Třetí knížka je deníkem ženy, která se potýká ve svém životě s impulzivitou, vysokou citlivostí a mnoha neúspěchy. Jmenuje se "Královna chaosu" s podtitulem "ADHD podle Zoë"a napsala ji Zoë Kessler. Autorka popisuje svoje životní peripetie s jemným humkrálovna chaosuorem a nadhledem, dozvíme se jaké bylo její dětství, co studovala a jak si vedla v různých zaměstnáních. Jak jí pomohl osobní bankrot a dobrá kamarádka, na čem ztroskotaly její partnerské vztahy a že se jí žije mnohem lépe až od doby, kdy zjstila, že trpí hyperaktivní poruchou ADHD. Knížka povzbudí všechny dospělé s touhle odlišností, aby na sebe pohlíželi s větším pochopením a dokázali ocenit i svoje silné stránky.A nám ostatní dodá větší respekt a trpělivost s těmi, kdo jsou jiní než ostatní. Portál 2019