Finanční gramotnost

Na konci dubna v pořadu Život s dluhy jsme chtěli zařadit pojem Finanční gramotnost. Už nezbyl čas ani místo. Místo toho jej zařazujeme sem a doufáme, že se k této oblasti dostaneme v samostatném pořadu v roce 2013.
Co to ta finanční gramotnost je?
Definice z internetu: Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb.
Jak by se to dalo přeložit pro obyčejného smrtelníka?
- člověk by měl mít potřebné znalosti a vědomosti jak nakládat se svými penězi při používání hotovosti i v bezhotovostních platbách a transakcích (s tím je spojené umění používat běžný účet a platební příkazy a karty)
- měl by vědět, jak si sestaví rodinný rozpočet, jak může šetřit a zajistit svou existenci v důchodovém věku, jaké si stanoví finanční cíle, jak finančně zvládne životní situace (bydlení, děti, dovolené, úrazy atd.)
- měl by chápat, jak fungují mechanismy cen, slev, akcí a úvěrů či půjček, neměl by zapomenout na inflaci
- v souvislosti s rozpočtem by měl chápat jak je to s vklady, kam investovat, co a kde pojistit a jak vyřídit úvěr, hypotéku nebo leasing – což předpokládá nějakou orientaci na trhu různě komplikovaných finančních produktů a služeb, schopnost mezi sebou jednotlivé produkty či služby porovnávat a volit ty nejvhodnější s ohledem na konkrétní životní situaci...
Když se to takhle všechno sepíše, vypadá proti tomu získání pilotního průkazu na letadlo jako hračka pro batolátka. Kam se obrátit o pomoc? Můžete vyhledat firmy, které se bezplatným finančním poradenstvím zabývají – jejich poradce k vám přijde domů, vyptá se, co máte a nemáte, co máte v plánu, zjistí, jak jste pojištění a jak chcete spořit a pak pro vás hledá díky svým specializovaným školením a znalostem to, co byste mohli potřebovat. Má to háček – musíte k poradci mít opravdu důvěru, že vás nepodvede, bude po vás pravděpodobně také chtít kontakty na další nové klienty, a pokud s vámi uzavře všechny možné smlouvy (z jejichž provize je financován) už ho asi mockrát neuvidíte – i když možná, že pokud byste chtěli smlouvu novou, přijede rád. Další možnost je spolehnout se na specializované stránky internetu, které se správou financní obyčejných smrtelníků také zabývají – můžete tu najít tipy na dobré spoření, výpočetní tabulky pro výpočet výše důchodu, informace, zda máte nárok na sociální dávky, srovnání finančních služeb a produktů a jiné. Je ale třeba si každou informaci ověřit nejméně ze dvou nezávislých zdrojů, protože i tyto "bezplatné" služby někdo financuje, že? A poslední možnost je spolehnout se na to, že vám poradí v nejbližší pobočce jakéhokoliv peněžního ústavu. Musíte však počítat s tím, že vám budou nabízet především svoje produkty bez ohledu na to, jak jsou výhodné pro vás.
Možná si říkáte – a proč jsem se to neučil už ve škole? Možná proto, že vývoj v oblasti financí je tak překotný, že jej učební osnovy zaznamenaly pozdě. Nicméně i vzdělávací plány ve škole se dají realizovat různým způsobem, s různou úrovní, a pokud vás tahle oblast zajímá, není na co čekat, můžete se do vzdělávání sebe i svých dětí pustit sami. Co najdete jako pomocníky?
Učebnicové, knižní a herní tipy:
Vydavatelství Fragment vydalo v roce 2010 učebnici Evy Skořepové Finanční gramotnost pro 1.–3. třídu ZŠ: Je to interaktivní učebnice určená pro 1. stupeň ZŠ. Světem peněz tu provázejí děti Kačka s Filipem a jejich rodina. S pomocí situací, které znají z domova, učí děti znát význam a hodnotu peněz a také, jak s nimi zacházet. Pracuje se s textem, základními početními úkony, s prvky problémového učení a hry. Titul je určen pedagogům pro práci ve škole a rodičům, kteří se chtějí dětem v této oblasti věnovat sami.
Nakladatelství Scientia vydalo v roce 2008 od stejné autorky, která tenkrát spolupracovala s Michalem Skořepou, učebnici: Finanční a ekonomická gramotnost pro základní školy a víceletá gymnázia. Obsahuje manuál pro učitele a dva pracovní sešity.¨
Další učebnice se stručným názvem "Finanční gramotnost – učebnice žáka" autorky Petry Navrátilové v roce 2011 vydalo nakladatelství Computer Media. Navazuje na ni řada pracovních sešitů a je určena dětem na druhém stupni základní školy. Učebnice se zabývá základními principy financí, funkcí peněz, druhy plateb, hospodařením domácnosti, bankami, finančními produkty apod. Publikace je celobarevná, plná cvičení, her, příkladů, názorných ukázek a obrázků.
V červenci 2012 má vyjít zbrusu nová učebnice pro 2. stupeň ZŠ "Výchova k finanční gramotnosti". Ve spolupráci s občanským sdružením AISIS – projekt "Rozumíme penězům" ji nabízí nakladatelství Fraus. Přidává k tomu kompletní servis od učebních materiálů pro žáky přes metodické pokyny v tištěné i elektronické formě až po odborné zaškolení a následnou on-line podporu prostřednictvím webových stránek. Učivo je rozděleno do 12 samostatných lekcí, které zahrnují témata: Hospodaření domácnosti, Dovolená, Kupujeme auto, Svět peněz, Náklady na bydlení, Nové bydlení, Zodpovědné zadlužování, Výhodné nakupování, Spoření a investice, Smlouvy.
Knižní alternetiva v beletristickém podání:
Tajný deník Barborky Syslové aneb Cesta k finanční samostatnosti – B. Syslová, M. Háša, M. Oupic. Profess Consulting 2008. Barborka Syslová formou deníku píše svému vysněnému budoucímu partnerovi Slávkovi o tom, jak jejich rodina pracuje na finanční nezávislosti. Využívají k tomu principy „strýčka“ Kiyosakiho. Dozvíte se, co jsou penězonosiče a co penězožrouti, který dluh je dobrý a který špatný, podstatu investic a toku peněz, proč jsou chudí chudí a jak to dělají bohatí, že jsou bohatí… Vtipný text doplněný názornými obrázky určený pro děti od devíti let. Dá se k němu přikoupit CD i pexeso. Tahle knížka není učebnicového typu, učí děti přemýšlet o penězích jinak, než jsme zvyklí. Protože se kniha ucházela o statut alternativní učebnice pro děti, Ministerstvo školství se k ní muselo vyjádřit a vytýká jí určitou jednostranost – viz recenze zde.
Česká Rada dětí a mládeže sdružuje volnočasové organizace, které se dětem a mládeži věnují, součástí jejich aktivit je internetový portál "Rozumíme financím". Najdete tu ke stažení další příručky a metodiky pro vzdělávání dětí ve finanční oblasti formou her a zajímavých aktivit. I když jsou určeny starším dětem, najdete tu jistě inspiraci i pro hry i v rodině s dětmi.
Stolní hra CASH FLOW
Bude vás stát nemalý peníz (asi jako trojí maminčina návštěva kadeřníka), ale měla by vás prověřit, vzdělat i pobavit. Simuluje se tu vydělávání peněz, jejich utrácení, možnost investování, půjček apod. Projeví se při ní, zda má máte sklony hazardovat, nebo jste opatrní investoři. Jako trénink pro reálný život je opravdu k nezaplacení – o to víc, že kromě počáteční větší investice do herního setu vás případný bankrot nebude stát ani korunu. Hra pro starší a pokročilé, už děti na druhém stupni ZŠ si mohou ověřit nebo procvičit, jak pochopily, co bylo psáno v učebnicích. Hře se také říká "nové Monopoly" a v ČR existuje její herní klub.
Ke hře Cashflow nám posluchač R. Slowioczek poslal svou zkušenost: "...Před pár lety jsem působil jako finanční poradce a hrával hru Cashflow ve skupině lidí. Nejzajímavější na tom byla diskuse s těmi, se kterými jsem hrál, proto si myslím, že lepší než hru koupit domů (a také levnější) je vyzkoušet si ji zahrát s více lidmi ať již v oficiálním klubu nebo ve skupině lidí se zájmem o hru..." Přidal ještě zajímavé odkazy:
- Cashflow 101 – pokud chcete hrát s jinými lidmi (http://www.cashflowhra.cz/)
- Cashflow 101 Web game – možno hrát online v angličtině (https://webgame.richdad.com/Login.aspx)
- Cashflow pro děti – pokud chcete hrát s vašimi dětmi (http://deskove-hry.heureka.cz/cashflow-pro-deti/specifikace/#sectioni)
- Finanční svoboda – pokud chcete hrát sami (http://www.financnisvoboda.cz/page-jak-hru-hrat/)
- Hra cashflow má své mistrovství, kde se dají, kromě setkání s fanoušky hry, vyhrát i zajímavé ceny (http://www.cashflowmistrovstvi.cz/).
Na stránce věnované Net výuce můžete najít ke stažení program "Peníze kolem nás 1., 2., 3." vhodný pro základní i střední školy. Program "Peníze kolem nás" pojednává o bankovních účtech, úrocích, spoření, půjčkách, o typech investic, o zaměstnancích, podnikatelích a druzích podnikání. Sestává z teoretické části a strategických her. Hravou formou pak umožňuje použití znalostí získaných ve výkladu každé kapitoly. Průvodcem herní částí je mluvící rybka Šupinka. Některé hry, jako např. Platidla, Nakupování, Placení, nebo Osobní rozpočet, jistě zvládnou i mladší děti. Starší žáky zaujmou strategické hry v kapitolách Slevy, Inflace, Banky a půjčky, Investování, Pojišťování a Podnikání. Kapitoly Veřejné rozpočty, Výrobní řetězce a Daň z přidané hodnoty ocení nejstarší žáci a možná i mnozí dospělí. Např. simulátor DPH, který ukazuje toky peněz mezi výrobcem, obchodníky, spotřebitelem a státem, názorně objasní princip DPH.
Pro děti budou pravděpodobně nejzajímavější strategické hry. Ve hře Slevy musí obchodník s rybami nakupovat koše ryb od dodavatelů za různé ceny a s využíváním nabízených slev optimalizovat své náklady. Hra Inflace předvádí, jak se vlivem inflace zvyšuje cena spotřebního koše. Kupní síla obyvatel je zde demonstrována na příkladu farmáře, který se živí chovem slepic. Jeho roční výdělek, za který může nakupovat, závisí na šikovnosti hráče. Hra Banky a půjčky ukazuje, jak se při vracení půjček projeví úroky, jak půjčka může vést k úspěchu v podnikání, ale pokud není uvážená, vede ke krachu. V Investování je na příkladu restaurátora starožitností ukázáno, jak lze peníze získávat prací, ale také investováním, např. ukládáním finančních přebytků na termínované vklady. Jiná hra zdůrazňuje význam dobrého pojištění. Hráč pojišťuje domy a hasí náhodné požáry v městečku tak, aby škody obyvatel byly co nejmenší. Ve hře Podnikání musí majitel cirkusu zvažovat náklady na provoz a na reklamu tak, aby cirkus dobře prosperoval...
Internet nabízí také portál vzniklý spoluprací finančních asociací s Ministerstvem Financí ČR s titulem "Finanční vzdělávání.cz" Najdete tu finanční plány pro jednotlivé životní etapy a situace, etické kodexy a zejména pracovní listy se zajímavými tématy pro děti na druhém stupni zš – Jak dobře znáš české bankovky; Neutrácíte doma víc, než vyděláváte?; Co s tím, když jsou doma vyšší výdaje než příjmy; Co je to banka atd. Pracovní list v pdf formátu ke stažení vás nebude nic stát a prověří, zda skutečně víte to, co byste měli...
Internetový projekt "Abeceda rodinných financí" má poskytnout možnost finančního vzdělávání pro všechny věkové skupiny – od dětí přes mládež, občany produktivního věku až po seniory. Má vzdělávací bloky věnované jednotlivým věkovým skupinám a jednotlivá témata s komplexním výkladem pojmů. Témata: *Finance v pracovně právních vztazích (práva a povinnosti v pracovně právních vztazích, odměňování, pracovní smlouva, co dělat při ztrátě zaměstnání), *Podepsat můžeš, přečíst musíš (základní pravidla závazkových vztahů a typové smlouvy, doporučené postupy při uzavírání smluv, praktické aspekty zákona o spotřebitelském úvěru, důsledky nesplnění smluvních povinností), *Rodinný rozpočet (potřeba vedení rodinného rozpočtu, jeho sestavení a finanční produkty s rozpočtem spojené, principy zodpovědného rozpočtu), *Finanční produkty a služby (finanční produkty používané v běžném životě, spoření, investice, úvěry, pojištění), *Zodpovědné zadlužování (základních principy zodpovědného zadlužení, předcházení předlužení, kritické životní události, informace o pravidlech výběru produktu a výběru věřitele).
Myslíme, že je opravdu z čeho vybírat. Moc se těšíme, že se k našemu pořadu na toto téma připojíte se svými zkušenostmi a že případně přidáte k tomu, co jsme našli, něco nového.