Kafemlýnek: Dupy Dub

Kafemlýnek: Dupy Dub

V Kafemlýnku bude hostem Kateřina Kulhánková Čejková, zakladatelka komunitního a mateřského centra Dupy Dub v Dubu u Prachatic. Je čtyřnásobná maminka dětí a také podniká.

V pořadu, který jsme natáčeli v českobudějovickém studiu Jan Neumann, hovoříme o začátcích centra Dupy Dub a snahách Kateřiny Kulhánkové Čejkové „obrodit vesnici“, tedy nabídnout místo setkávání, sdílení a společných rodinných aktivit. Komunitní centrum v Dubu se brzy stalo vyhledávaným cílem maminek i tatínků z blízkého i vzdálenějšího okolí, protože nabízelo nejen tradiční program – cvičení s dětmi apod., ale i ekologicky zaměřené činnosti (mletí bio mouky a vaření) či aktivity, jaké se na venkově běžně provozovaly, ale už se na ně skoro zapomnělo (pletení košíků atd.).   

kulhankova_cejkova_fotoCentrum postupně přibralo do svého repertoáru i vzdělávací programy a jeho působnost se rozvinula do velké šíře. Kateřina Kulhánková Čejková byla nesmírně vytížená, přišly rodinné těžkosti, a proto zvolnila, což považuje za jedno ze svých velkých poznání. Ano, umět se zastavit a předat zkušenosti, delegovat řízení!

kulhankova_cejkova_rodinaSpolu s manželem založila nakladatelství Impakt, které na konci roku 2017 vydalo knížku Steva Biddulpha s názvem Výchova dětí. Měly by dětí mladší 3 let navštěvovat jesle? Autor rozebírá situaci a potřeby dětí v batolecím věku a jeho názory jsou v protikladu k nynějšímu hlavnímu proudu diskuzí o užitečnosti vzdělávaní malých dětí v oficiálních kolektivních zařízeních. Titul se záměrně nedostal do knihkupecké sítě, aby jeho cena byla co nejnižší (pouhých 123 Kč) a tím se stal dostupným pro každého. K zakoupení je proto v mateřských centrech nebo přes internet. Viz https://www.facebook.com/impakt.dub/

biddulph_titulka

 

 

 

O tom všem hovoří s Kateřinou Kulhánkovou Čejkovou Jitka Skřičková, úryvky z knihy Steva Biddulpha předčítá Petr Kronika.

Relace tentokrát není kontaktní, ale za vaše reakce budeme moc rádi! Pište na jan@proglas.cz. Pokud vás téma zaujme, určitě si poslechněte z našeho audioarchivu také Kafemlýnek vysílaný 17.4.2018 s tématem Dvouleté děti ve školce. Do této problematiky bude cílit i pořad chystaný na 8.5.2018 s názvem Hrajánek. Na slyšenou!