Kafemlýnek: Letohrátky Český Krumlov

Kafemlýnek: Letohrátky Český Krumlov

V úterním Kafemlýnku s datem 12.2.2019 nabídneme od 9 hodin jak reportáž – sestřih z asi padesáti minutové lekce pro malou skupinu dětí, tak i rozhovorKateřinou Vágaiovou, která kurz Letohrátky s batolátky vymyslela a vede. 

letohratky_zviratkaBěhem relace budeme povídat s autorkou celého projektu o tom, jak kurz vznikal, probíhá a co vše poskytuje. Nabídneme také atmosféru jedné z lekcí zaměřené na poznávání domácích mazlíčků, kterou během natáčení v listopadu 2018 vedla Helena Ihnatoliová. Průběh a smysl hodiny Kateřina Vágaiová samozřejmě shrne a vysvětlí.letohratky_logo

 

letohratky_aktivityLetohrátky s batolátky se inspirují Montessori pedagogikou a nabízejí rozvoj všech smyslů dítěte. Spousta kurzů se zaměřuje na hrubou a jemnou motoriku, čili veškerý pohyb těla a procvičování rukou – pomocí kreslení, vyrábění, třídění věcí a dále třeba muzicírování. Málokde ovšem dítě může za pomoci maminky procvičit současně se zmíněnými aktivitami i svůj čich a chuť. Přitom jak víme, malé děti velice rády vše poznávají očicháváním a ochutnáváním všeho možného i nemožného. Právě proto se v Kafemlýnku podíváme, jak je možné zapojit všech pět smyslů během ani ne hodiny.

Protože pořad vznikal v předstihu v jihočeském studiu Jan Neumann, nebude pro vás, posluchače, výjimečně kontaktní, nebudete moci určovat jeho průběh. Přesto jsme ale pro vás připravili anketní otázku, na kterou budete moci odpovídat, a zároveň "klání" o tři krásné knihy. Obojí vyhlásíme před začátkem relace, takže pokud si chcete zasoutěžit, nalaďte své přijímače včas. Jestliže se budete chtít zeptat na cokoliv k pořadu, nebo něco okomentovat, s chutí vše napište na e-mail jan@proglas.cz a Jitka Skřičková vám obratem odpoví.

Pro Kafemlýnek připravila a na slyšenou se těší Jitka Skřičková, technicky spolupracoval Jaroslav Topinka.  

TIPY NA KNÍŽKY:

Pro rodiče, kteří vidí na svých dětech, jak těžko se jim navazuje kontakt s ostatními dětmi. Jmenuje se „100 her k rozvoji sebeúcty a sociálních kompetencí“ a vydal ji Portál v roce 2018. Autorka Rosemarie Portmann pracovala jako školní psycholog a všímala si, jak některé děti potřebují povzbuzení a potvrzení své osobnosti, aby se vůbec dokázaly projevit. Její hry jsou většinou s minimem pomůcek, založené na tom, že si u d100-her-pro-rozvoj-sebeduvery-a-socialnich-kompetenciětí společně něčeho všímáme, oceňujeme to, a snažíme se to nahlas vyjádřit. Pro větší přehlednost, jsou hry rozdělené podle cílů, ke kterým směřují – tedy hry k posílení sebedůvěry dítěte, k zapojení do skupiny, na seznámení, kde zvládání konfliktů, ke vcítění do druhých a podobně. Knížka určitě může inspirovat vaše rodinné večery, dovolenou nebo i práci s dětmi v náboženství nebo nějaké dětské skupině. Za Kafemlýnek dáváme deset bodů. Rosemarie Portmann - knížka s trochu složitým názvem: „100 her k rozvoji sebeúcty a sociálních kompetencí“, Portál 2018.

Druhá knížka je zajímavým výletem do světa stavění domů paláců kostelů a dalších budov, do smělých projektů i historie. Vydal ji vloni Albatros a jmenuje se „Příběhy staveb“. Autoři Štěpánka Sekaninová a Jakub Cenkl vymysleli dva průvodce z říše zvířat – čápa Filipa, který se snaží postavit si co nejlepší hnízdo a žabáka Skoka, který ví snad úplně všechno a pozve čápa na prohlídku letem světem, aby omrkli, jak umí hnízdit lidská konkurence. Pribehy_staveb_tNavštíví spolu historická místa – Egypt a jeho pyramidy, chrám v Cařihradu, palác Alhambra v Granadě, ale třeba i Eiffelovu věž, mrakodrap Burdž Chalífa nebo vilu Tugendhat v Brně. Pokud se k jejich bláznivým výletům s dětmi připojíte, navštívíte opravdu všechny zajímavé stavby široko daleko. Knížka „Příběhy staveb“ Štěpánky Sekaninové a Jakuba Cenkla je plná obrázku, s menším množstvím textů, vhodná ke čtení s mladšími školními dětmi. Vydal Albatros  Media 2018. A ještě poznámka dítěte, které ji četlo – nevynechte prosím čtení úvodu, jinak nebudete moc dobře chápat, proč se knížkou o zajímavých stavbách poflakuje na každé dvojstraně čáp a žabák.

První knížka potěší ty rodiče, kteří mají rádi folklór a zejména Hradišťan. Ve sprubínkoolupráci s Jiřinou Rákosníkovou vznikly tři originální knížky plné říkadel, písniček a krásných ilustrací Jana Kudláčková. První se jmenovala „Hrajeme si u maminky“ druhá „Ten vánoční čas“ a třetí, kterou dnes někdo z vás může vyhrát má název „Studánko Rubínko“ a její součástí je i hudební CD. Název knížky inspirovala hudebně melodramatická skladba Bohuslava Martinů a provede děti i jejich rodiče krásně jarním obdobím, na které už se teď v půlce února těšíme. Knížku Studánko Rubínko vydal Vyšehrad.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!