Kafemlýnek: Pomalá móda jako životní styl

Kafemlýnek: Pomalá móda jako životní styl

Pořad v souvislostech


Pomalá móda jako životní styl
Audioarchiv

Pomalá móda (slow fashion) se soustředí na to, jak rozumně vybírat oblečení, jak s ním neplýtvat a recyklovat ho. Podrobně v rámci Kafemlýnku v úterý 16. července 2019 od 9.00

cichrova_skrickova_jirovcovaPořad je postavený na srovnání názoru mladé generace narozené po roce 1990 a pohledu generace čerstvých babiček na pomalou módu. První skupinu zastupuje Stanislava Skřičková Jírovcová, která sama šije a recykluje oblečení a pomalou módou žije každý den. Sama vyzkoušela spoustu praktických tipů, jak uplatňovat tyto zásady.stana_skrickova_jirovcova2   

cichrova_katerinaDruhou skupinu reprezentuje Kateřina Cichrová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, která se po celý svůj profesní život zaobírá nejrůznějšími textiliemi. A právě ta víckrát připomene, že trend dnes označovaný jako pomalá móda byl dřív naprosto běžný postoj k módě: nakupuji s rozmyslem jen to, co skutečně potřebuji, co je kvalitně ušité z dobrého materiálu, když nekoupím, pak samozřejmě přešiji, vyměním, počkám, až zdědím, až seženu to, co se mi skutečně líbí a co potřebuji. Dřív se prostě žilo udržitelně. 

Řeč tedy bude o tom, co je pomalá móda a co rozhodně ne, o trendu vyměňovat oblečení (swapping clothes), úpravách oblečení a jeho recyklaci, rozumném odkládání oblečení (k tomuto tématu i Pořádný jarní úklid šatníku) i tipech, jak se o oblečení starat, aby vydrželo co nejdéle. 

pomala_moda_livrejV souvislosti s pomalou módou připomeneme trendy jako DIY (do it yourself - udělej si sám) a další hand made aktivity. Bezesporu jakákoliv pomalá rukodělná práce (nejen na poli módy) je blahodárná v mnoha ohledech: pro naši psychiku, vztahy i životní prostředí. (Foto: ukázka livreje ze sbírek Kateřiny Cichrové stejně jako úvodní fotografie k článku.) 

Tento Kafemlýnek nebude výjimečně kontaktní, ale vaše dotazy a postřehy k pořadu můžete směřovat na e-mail českobudějovického studia Proglasu: jan@proglas.cz. Budeme za ně moc rádi! Pořad vznikl ve studiu Jan Neumann, natáčela a pro vysílání připravila Jitka Skřičková, o technickou stránku se postaral Jaroslav Topinka. 

 

Pro inspiraci: Jak na halenku z pánské košile (autorka modelu: Stanislava Skřičková Jírovcová)

pomala_moda1pomala_moda2

Když ženy mají styl (autorka sukní: Stanislava Skřičková Jírovcová)

pomala_moda5