Když jen nesedíme doma

Jaký smysl má trávit volný čas s druhými, když bychom mohli mít volno? Zcela jasnou odpověď budeme hledat v Kafemlýnku 12. června 2018.
Hostem Adriany Růžičkové bude Jana Celá z občanského sdružení, nyní spolku "Diogenes" z Vyškova. S jeho místopřesedkyní Janou Celou se dozvíme, jak to vypadá, když se parta nadšenců rozhodne rozhýbat své okolí, propojit generace a užít si i trochu legrace. Jak to vypadá konkrétně?
Ochotné ženy navštěvují nemocné děti v nemocnici a vyplňují jejich volný čas hrou, četbou nebo si jen tak povídají. Do mateřských škol přichází dobrovolnice (babičky), které čtou dětem před spaním pohádky. Podle ročních období pořádají akce pro rodiny s dětmi, obnovují české zvyky a tradice, vymýšlí tématická setkání, koncery, slavnosti, výlety. Nejcennější jsou setkávání lidí různého věku mezi sebou.
Knižní tipy z Kafemlýnku pro pobyt venku s dětmi:
První, kterou bychom vám doporučili, se jmenuje „Divoké trvalky“ a vyšla jako novinka v Gradě. Němečtí autoři v ní rozpracovali nápad, jak si na zahradě udělat kvetoucí záhony, které budou krásné na pohled i lákavé pro motýly. Autoři vysvětlují jak vybrat vhodné druhy podle půdy a zastínění, jak chránit rostliny proti škůdcům a podle jakého principu výsadbu trvalek připravit. Kromě konkrétních popisů rostliny je součástí knížky i dvacet kreslených návrhů, jak by trvalkový záhon mohl vypadat. Knížka potěší všechny milovníky přírodních zahrad a určitě i pozorovatele z řad dětí, které rády sledují „hmyzí cvrkot“.
Druhá knížka je přímo určená dětem a jmenuje se „Dětská dílna – jednoduché vyřezávání“ vydalo ji také vydavatelství Grada a to v edici Bambook. Německá autorka vytvořila dvacet fotonávodů jak si může větší kluk nebo holka vyřezat ze dřeva píšťalku, prak nebo figurku koníka a dalších zvířátek. Děti by neměly pracovat samy. Na začátku je kapitola o zásadách bezpečnosti při řezání, druhy vhodných nožíků a také způsoby, jak nožem dřevo zpracovávat. Pak už jsou návody na jednotlivé věci. Knížka „Dětská dílna – jednoduché vyřezávání“ je geniální způsob, jak naplnit volný čas s dětmi venku ať už jsou s tátou, s mámou nebo s prarodiči. Pokud máte chuť i trpělivost, knížka vám poskytne dobré tipy i nápady. Ideální pro společnou dovolenou.
Třetí knížka pro vás může být neuvěřitelně zajímavým společníkem při výpravě do lesa. Autorem je rakouský lesník Peter Wohlleben, který se naučil neuvěřitelným způsobem les pozorovat a přemýšlet o něm v souvislostech. Napsal o tom zajímavou knížku „Tajný život stromů“. Ale kromě stromů pozoruje i další lesní obyvatele. Pro děti a jejich doprovod vytvořil napínavého průvodce světem stromů s názvem „Slyšíš, jak mluví stromy“, který u nás vyšel v nakladatelství Kazda. Najdete tu kapitoly o tom, jak stromy vznikají, rostou, čím se živí a jak se dorozumívají. Ano, i stromy si dokážou navzájem oznámit, že se objevil škůdce. Dozvíme se, co stromům škodí, co naopak prospívá, jaké v jejich okolí rostou houby i rostliny a proč. Jaká jsou kolem zvířata a ptáci, proč je stromy potřebují k životu. Na konci každé kapitoly je rámeček s námětem, co by se dalo v lese vyzkoušet. Informace jsou srozumitelně podané a pro neznalce opravdu překvapující. Pokud chcete děti vlákat do lesa nebo do parku, zkuste jim podat takovou výpravu jako výzkumný úkol. Výpravná knížka plná fotografií ke společnému čtení a zkoumání vám k tomu může pomoci.