Kvalita potravin na trhu

Kvalita potravin na trhu
14. dubna 2014 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Hostem Ivany Horákové v Kafemlýnku 15. dubna 2014 bude obchodník ing. Zdeněk Juračka - předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky.

Kvalita potravin na českém trhu - značka Česká kvalita. Host Kafemlýnku Zdeněk Juračka je  kromě jiného také předsedou Řídícího výboru Programu Česká kvalita, jedním z nejlepších odborníků na potraviny v ČR. Ptali jsme se ho jak rozpoznat kvalitní potraviny, jaká je úloha aditiv a jak se chovat v zájmu svého zdraví dobře jako spotřebitel při nákupu potravin. Záznam pořadu najdete v našem Audioarchivu. 

KNIŽNÍ TIP

Procházíme svatým týdnem a tak je čas se zastavit k modlitbě, přemýšlet, hodnotit a možná i mlčet. Paulínky vydaly dvě knihy s podobným názvem americké spisovatelky Stormie Omartianové. Už jsme o nich před časem v Kafemlýnku mluvili, ale cítím potřebu se k nim vrátit. Osobně mě tyto knihy od doby, co je mám, provázejí téměř každý den. Mám je spolu s Biblí na svém pracovním stole a snažím se manžela a děti nést na modlitbách pomocí těchto výstižných formulací. "Síla rodičovské modlitby" se jmenuje první z nich. Motivují mě k tomu věta autorky: „Boj o životy našich dětí se odehrává na kolenou. Nemodlit se je jako sedět a zpovzdálí se dívat, jak na naše děti ve válečném poli dopadají střely ze všech stran. Když se však modlíme, jsme v bitvě po jejich boku a užíváme Boží moc v jejich prospěch.“
V knize "Síla manželčiny modlitby" zase uvádí, jak zkoušela řešit své problémy v manželství různými metodami – hádáním se, uprošováním, ignorováním, vyhýbáním se, konfrontací, dohadováním se a také populární »tichou domácností«. Trvalo jí, než si uvědomila, že je třeba začít s modlitbou.“ Trojlístek knih s touto tématikou doplňuje „Moc manželových modlitieb“, která vyšla na Slovensku. Její český překlad se zatím nechystá, ale u Paulínek ji bez potíží zakoupíte. V této knize zase muži najdou návod a konkrétní modlitby, jak se modlit za manželku v oblastech: emocí a nálady, duchovního růstu, mateřství, priorit, sexuality a dalších. Stormiin manžel, hudebník Michael Omartian, se vyjádřil takto: „...modlitba za změnu v životech našich manželek umožňuje Bohu, aby konal velké věci i v nás.“ A závěrem novinka - právě jde do tisku „Síla modlitby teenagera“ a jak nám přijde, budeme o ni soutěžit v Kafemlýnku.
Všechny knihy: Síla manželčiny modlitby, Síla rodičovské modlitby a Moc manželových modlitieb najdete v nabídce nakladatelství Paulínky na www.paulinky.cz v jejich internetovém obchodě, nejlépe se vám budou hledat podle názvů.
 
RECEPT na Linecké řezy s jablky najdete v Kuchařce.   
 
Zamyšlení z webu víra: Nemusíš čekat, až budeš O. K.

Nevím, jak vy, ale mně se občas stává, že se sama sebe ptám, jestli nejsem příliš neschopná, nespravedlivá, vzteklá, namyšlená, sobecká… S těmito pocity a myšlenkami může jít navíc ruku v ruce pocit nedostatečnosti vůči (velkému a dobrému) Bohu, strach z toho, že mě v momentálním rozpoložení nemůže přijmout...

Nikdo z nás nemá sám od sebe sílu na to, změnit se od základů. ALE: “Bůh dokazuje svou lásku k nám tím, že Kristus za nás umřel, ještě když jsme byli hříšníci.” Bůh miluje každého osobně. Miluje mne, miluje tebe - je to můj Bůh, tvůj Bůh. Můžeme (ho) milovat, protože on nás miloval jako první. Naše láska (k Bohu, druhým, sobě) je odpovědí na jeho Lásku. A tak se není čeho bát. Ježíš o každého z nás stojí. O takového, jakým každý z nás právě nyní jsme. Možná hříšní, nedokonalí Neodkládejme proto nic na později a nebojme se ho právě teď pozvat do svého srdce plného nedodělávek. Prostě nečekejme, až budeme hotoví, v pořádku, celí O. K., protože "nyní je čas příhodný, nyní je den spásy" (2. Kor 6, 2)... Teprve až pak může do našeho života přijít skutečná proměna a naplnění.
 
Pozvánka na MANŽELSKÁ SETKÁNÍ v Kroměříží.

MS jsou svépomocnou iniciativou samotných křesťanských manželů, kteří usilují o obnovu, zlepšení a upevnění vztahů v manželství i širší rodině. Zároveň vytvářejí společenství, ve kterém se navzájem sdílejí, vyměňují si zkušenosti a pomáhají si nést případné bolesti a těžkosti. Opírají se o přesvědčení, že právě hloubka a kvalita vzájemných vztahů budovaných v lásce podle Božího řádu je jednou ze základních podmínek prožíván&i acute; lidského štěstí.
Geniální a nadčasový koncept vychází z dlouholeté zkušenosti manželských táborů a seminářů helsinské YMCA s programem „Směřujeme k lepšímu manželství“. Tento program vytvořil a úspěšně rozvíjel již od roku 1973 pastor a programový pracovník YMCA Helsinky, Kari Törmä, se svojí manželkou Terttu a týmem spolupracovníků.
Od roku 1989 – tedy letos je tomu už 25 let - každoročně probíhá tento letní kurz i u nás v České republice. Pro velký zájem se v průběhu hlavních prázdnin koná asi pět týdenních běhů v různých termínech a místech se stejným obsahem s celkovou kapacitou okolo 500 párů. (Vedou je buď zkušené manželské páry z řad dlouhodobých účastníků nebo pracovníci rodinných center).

Kroměřížský kurz od minulého roku vedou manželé Jana a Petr Švíkovi z Vysočiny - je jim 46 let, mají tři děti a od nejstaršího syna i dva vnoučky. O svém manželství říkají: ze začátku to jde vždycky samo, ale po pár letech musíte svůj vztah objevit jako vzácnou kytku a začít se o něj pořádně starat: ...je potřeba pěkně pravidelně kypřit, vytrhávat plevel, pohnojit tak akorát, pár kapek vláhy aspoň ob den. Nemůžete nechat hlínu vyschnou na troud, pak si všimnout uvadlých listů a honem ji prolít proudem vody – voda proteče, kytka uhnije... Manželská setkání nám v tom byla obrovskou pomocí, nasměrovala nás na cestu, kde se učíme poznávat potřeby a pocity jeden druhého a naplňovat je. To nám do manželství vrátilo důvěrnou blízkost a prohloubilo lásku. Na MS se nám líbí, že to skutečně funguje a pomáhá. V reálu. Člověk si, i když jezdí opakovaně, vždy něco odnese. Začne na svého partnera hledět jinýma očima, je to svým způsobem dobrodružství. Váš partner roste vedle vás, mění se a tak vás může pozitivně překvapovat i po dvaceti letech. Každý vztah má krize, to je normální, ale na kurzu se učíte, jak s krizí zacházet, jak v ní nezamrznout a jak ji zvládnout ve dvou a pak zjistit, že jste si blíž, než dříve. Učíte se o rozdílech mezi mužem a ženou, ne jen těch zevních, ale i těch skrytých. To člověku hodně otevře oči. Taky se tu potkáte s přáteli, kteří řeší podobné věci, jako vy a mohou Vám poradit a nebo jen fandit.
Pokud vás nabídka zaujala, pak můžete využít stránku www.setkani.org , kde je kalendář akcí a také přihláška na letní kurz v Kroměříži, ale i na řadu dalších akcí pro chlapy, otce s dětmi, maminky s dcerami a podobně... Rádi se s vámi v létě uvidí.