Léto na kůži

Pokožka, opalování a deodoranty byly tři hlavní otázky, na které se ptala Ivana Horáková v Kafemlýnku 12. 6 2012. Hostem byla a odpovídala MUDr. Alena Vičíková, lékařka I. Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
V pořadu jste mohli slyšet rozhovor s lékařkou Alenou Vičíkovou, která se péčí o kůži zabývá denně ve své profesi, posluchači měli možnost získat odpověď na své otázky. Kromě toho jste mohlli slyšet recept na zdravou svačinu, tip na výlet za krásným skleněným oltářem a upoutávku na časopis Rodinný život.
Jaký názor paní doktorka Vičíková měla na opalování a pobyt na slunci?
Vzhledem k jejím praktickým zkušenostem a znalostem jsme si mohli zopakovat, že dlouhodobé opalování a pobyt na přímém slunci je vesměs nezdravé. Na přísun vitamínu D bohatě stačí běžné přesuny do zaměstnání, škol, školek apod. Cílené pobývání na slunci, zvláště v době mezi jednáctou dopoledne a třetí odpoledne je nevhodné. Dá se říci až riskantní, protože jakákoliv kožní spálenina po oslunění nechává trvalé změny v kůži, které mohou vyústit do patologického stavu. Pokud už je pobyt v této době venku nutný, volíme ochranu kůže podle jednoho ze 6 základních fototypů (typů lidské pokožky), tedy vybíráme odpovídající ochranný faktor opalovacího krému - pro děti co nejvyšší, 20 až 50+, pro snědší pleť stačí slabší faktor. Efekt ochrany kůže také může plnit speciální plážové oblečení, které odráží sluneční paprsky, je ovšem finančně nákladnější.
U moře je třeba se natírat po každém vykoupání a zdržovat se raději ve stínu. Podobně na horách nám nepostačí jedno natření krémem denně. Je dobré pamatovat na části obličeje nejčastěji vystavené oslunění - rty, nos, lícní kosti a uši, které si sluníčko rádo vyhledává. K tématu péči o znaménka a případné další změny na kůži paní doktorka poradila pravidelnou osobní prohlídku a 1-2 ročně preventivní. Lépe přijít dřív, než později. Hlídat si máme každou změnu velikosti (nepravidelnost jeho okrajů), barvy, nebo tloušťky znaménka. A určitě je lidovou metodou „zaškrcování“ neodstraňovat – může se rozšířit infekce apod.
Antiperspiranty a deodoranty – nenechme se strhnout internetovou panikou o jejich rakovinném působení kvůli hliníkovým sloučeninám zabraňujícím pocení. Zatím to nebylo doložené seriózní studií. Samozřejmě je to chemický výrobek, a proto je vhodné s ním podle toho zacházet. Antiperspiranty, coby „potlačovače“ pocení mohou spíše vyvolávat u citlivějších pokožek alergickou reakci, zato deodoranty, které slouží k překrytí pachu z rozkládajícího se potu, jsou víceméně bezpečné, i když méně účinné a jejich aplikaci musíme během dne několikrát opakovat - pozor, pouze na čistou kůži, v případě, že jste zpocení, jinak zápach pouze zintenizivní.
Předpis na zdravou svačinku najdete v našem receptáři.
Tip na výlet za skleněným oltářem.
Při letních dovolených vás cesty zavedou na mnohá zajímavá místa. Pokud jedním z nich bude Šumava, v okolí Sušice byste neměli minout kostel v Dobré Vodě.
My jsme vám dnes nabídli setkání se středověkým hrabětem – svatým Vintířem. Potomek německých hrabat z Durynska se protloukal životem dost bouřlivě, až v pětačtyřiceti letech se setkal s bratry benediktiny a rozhodl se odejít k nim do kláštera, později do poustevny. Tento středověký mnich byl spřízněn s tehdejšími šlechtickými rody a tak častokrát sehrál důležitou roli diplomata působícího na česko-německém pomezí. Je doloženo například Vintířovo působení v jednání mezi císařem Jindřichem III. a českým knížetem Břetislavem I.
V kostele, jehož interiér byl komunistickým režimem zdemolován, se v nedávné době dočkal krásného oltáře ze zelenkavého skla a křížové cesty ze stejného materiálu, kterou vytvořila v r. 2001 Vladimíra Tesařová. Je, a nejen v Česku, raritou – jak oltář ze skla, tak i kostel Vintíře světce a diplomata. Otevírací dobu kostela najdete na stránkách městského informačního střediska v Hartmanicích u Sušice.
Časopis Rodinný život.
V závěru pořadu jsme vám představili nové číslo časopisu Rodinný život věnované tématu "Osamělý muž". Na problematiku tvůrci časopisu nahlíželi očima trvalého jáhna, armádního psychologa nebo rozvedeného muže. Inspirující může být také svědectví kněze.
Šéfredaktorka Rodinného života, Šárka Chlupová, hovoří o specifickém smyslu pro humor a o kreativních nápadech žáků základní školy. Popisuje pubertální nápady dospívající mládeže na církevní základní škole v Olomouci. Věřte, nebo ne, i z oken církevní školy občas vylétne nějaká ta petarda či nafukovací balonek plný vody. Jak se preventivně připravit na „blbá léta“ našich dětí doporučují rodiče pěti dětí, manželé Haikerovi. Možná vás z jejich upřímného vyprávění o starostech bolestech rodičů v době dospívání jejich dětí, překvapí, že vlastně věci, za které se stydíte, že se ve vaší rodině objevují, jsou známé i jiným rodinám a nemusíte vždy automaticky znamenat, že jste špatnými rodiči. Jste v jednom kole, drtí vás práce a nevíte jak si najít čas k modlitbě? Inspiraci k řešení najdete v článku "Čas máme zhodnotit vzájemným prožitkem s někým". Tento rozhovor s Janem Špilarem také poodkrývá to, jaké to je když v sobě kadeřník objeví povolání k trvalému jáhenství a co či kdo je pro něj oporou.
Zajímá vás, jak prožívá samotu psycholog a muži v zeleném? Můžou samotu zmírnit současné moderní komunikační prostředky? Odpovědi na toto i na mnohé jiné naleznete v rozhovoru s armádním psychologem Františkem Zakopalem v rozhovoru nazvaném "Osamělí muži v zeleném."
Máte ve svém okolí lidi, kteří prošli bolestnou zkušeností rozvodu a zajímá vás, co v těchto chvílích prožívá muž a co může ulehčit tuto cestu? Přečtěte si rozhovor "Samota je příležitost a zároveň břímě" s panem Jiřím Čedroněm, který tuto situaci zná z vlastní zkušenosti i ze zkušeností jiných mužů, se kterými se setkává. Časopis Rodinný život vydává Centrum pro rodinný život Olomouc.