Manželská univerzita 1.

V Kafemlýnku 2. červnece 2013 přinesl s Adrianou Růžičkovou spoustu letní inspirace, ale také záznam přednášky P. Petra Pilera na téma "Příprava na manželství".
Rozhodli jsme se v Kafemlýnku využít zajímavý rozhovor, který vedl náš kolega Petr Pospíšil z Českých Budějovic s knězem Petrem Pilerem na téma manželství. Rozdělený je do tří dílů, které vám postupně během července představíme a pokračovat budeme i dvakrát v srpnu s tématem "Manželské krize". Možná si říkáte, že by prázdniny měly pro vás být výhradně časem odpočinku, ale možná během volna najdete dostatek klidu a sil k zamyšlení nad tím, jaké dobré změny by se daly udělat ve vztahu k sobě i druhým.
Letní inspirace od Adrianky je na novou knížku z Portálu "Katka čeká na zvířátka", kterou představila redaktorka Portálu Jitka Pourová a soutěžilo se o ni.
Další tipy byly to, jak by děti mohly vyplnit svůj volný čas - třeba výrobou "Zahrádky v bedýnce" "Krabičkové lanovky" "Piknikového ubrusu" nebo veselé šňůry s látkami. Recept na palačinky trochu jinak najdete v rubrice Kuchařky.
Tipy na aktivity pro děti během léta:
Zajímavé nápady jsem pro vás našla v časopise Marianne bydlení a v knížce z Portálu. Jsou založené na dostupných materiálech a jednoduchých pomůckách.
První je „Zahrádka v krabici“
Obyčejná dřevěná líska od ovoce vystlaná silnějším igelitem a vysypaná hlínou se může stát malinkou "zahrádkou pro trpaslíčky". Dno a boky dřevěné lísky pokryjte igelitem, můžete pamatovat na odtok vody a udělat mezi dřevěnými dýhami pár dírek. Na igelit nasypte štěrk jako drenáž, pak přidejte hlínu odlehčenou třeba pískem a navlhčete. Můžete udělat na boku vyšší vrstvu jako kopeček, z kamínků a alobalu vytvořit jezírko s opravdovou vodou. Pak vezměte sázecí lopatku a vyražte s dětmi ven na maličké rostliny. Vyhněte se pěstěným záhonům (zvlášť cizím), sbírejte u cest nebo pískovišť obyčejné sedmikrásky, trávu nebo co najdete na své zahradě jako plevel. Děti nasbírají cestou ještě další kamínky, které je zaujaly. Doma pak je na dětech, kam rostlinky zasadí a jak dozdobí krajinu kamínky. Nakonec mohou zabydlet zahrádku postavičkami z Lega nebo Kindervajec, které se každé ráno můžou stěhovat jinak a jinam na jejich zahrádce. Zalévejte malým množstvím vody a během dovolené nechte venku.
Druhý nápad se jmenuje „Krabičková lanovka“
Najděte si venku vhodný strom, tyč nebo plot, na který uvážete provázek, jeho druhý konec přivažte na krátký kolík nebo tyčku a když ho zapíchnete do země – vznikne lanovka. Z krabice od mléka nebo z pevnější krabice od hraček udělejte kabinu – vyřízněte boční otvory jako okna, horní plocha krabice slouží jako střecha, pod kterou provléknete provázek lanovky. Kabina pak sjíždí z vršku dolů a veze plyšáčky. Sklon lana musí být pozvolný, lano napnuté, aby lanovka fungovala. Ale když se to povede, stojí to za to. Můžete udělat dvě tři lanovky vedle sebe, aby plyšáci mohli závodit ve sjíždění a než je děti všechny svezou, půl dne je pryč.
Třetí nápad se jmenuje „Piknik jako opravdový“
Kupte velký balicí papír, případně několik archů podle velikosti stolu, který chcete pokrýt. Natáhněte papír na stůl, slepte archy zespodu k sobě lepicí páskou. Dětem půjčte pár kousků plastového nádobí k obkreslení a krabici voskovek nebo pastelek se silnou tuhou. Mají za úkol nakreslit co nejlákavěji prostřený stůl. Na talíře a do hrnců nakreslit jídlo, ozdobit jejich okraje nějakým vzorem, dokreslit vzor ubrusu, vyzdobit své místo, vystříhat třásně na lemech ubrusu. Pokud to jde, vyneste pak stůl ven a podávejte na něm nějakou svačinu.
Čtvrtý nápad se jmenuje „Naše území“
Spolu s dětmi najděte místo venku, kde si rády hrají a kde se dá natáhnout provázek jako prádelní šňůra. Na tu pak děti věší nebo přivazují natrhané nebo nastříhané kousky zbytkových látek stejně jako prádlo na šňůru. Označí si tak svoje místo, kde si pak mohou hrát, pořádat oslavu nebo kam se dá postavit stan. Můžete jin pak pod girlandu s praporky postavit i jen jednoduchou plážovou zástěnu, pod kterou si děti dají deku a mají svůj vlastní domeček – zástěna má výhodu v tom, že se deka uklidí a nehrozí vám slimáčí nevítané návštěvy jako v případě déle stojícího stanu. Investice do pár tyček a plátna se vám bohatě vyplatí. Děti k pobytu venku stan vždycky láká a dá se jednoduše uklidit v případě změny počasí.