Naplňování potřeb každého člověka

V pořadu o času jen pro dva, kteří žijí v manželství, nechyběly ani tipy na čtení. První z nich je poznávací.
Knížka Pět jazyků lásky Garyho Chapmana je už poměrně známá. Ukazuje, že každý člověk má svůj způsob jak přijímá lásku druhých. A každý z nás se cítí se nejvíc milován právě tehdy, když dostává to, co potřebuje způsobem, který je pro něj čitelný. Autor knížky ve své praxi vysledoval, že každý z nás má v sobě pomyslné prázdné místo – jakousi citovou nádobu, nádrž, která by měla být naplněná kladnými pocity. Plníme si ji částečně sami, ale něco zbývá také jako úkol pro druhé. V procesu dospívání a sebepřijetí bychom měli poznat, jakým způsobem tuto nádrž udržovat plnou a potom v partnerském vztahu dát najevo, co a hlavně jakým způsobem potřebujeme dostávat. Citová nádrž se nám může naplnit pěti základními způsoby: někdo potřebuje slyšet slova ujištění, ocenění od druhých; jiný potřebuje zažít pocit pozornosti, že si ho partner všímá. Třetí se cítí skvěle pokaždé, když mu něco dáme, čtvrtý potřebuje na sobě zakusit praktickou péči partnera, tomu je třeba prokazovat skutky lásky, pomáhat. Pátý způsob je vyjádření vztahu formou fyzické blízkosti – možná máte víc dětí a všimli jste si, že některé z nich víc než ostatní se vás potřebuje stále dotýkat a samo je šťastné, když ho hladíte, vezmete do náruče.
Pokud se někomu dlouhodobě nedostává potřebného plniva do citové nádrže, strádá, vadne, je podrážděný, nespokojený, konfliktní, nemá odkud načerpat. Ještě názornějí – představte si manželství dvou osob, kde žena má jazyk lásky pozornost – chce aby se jí manžel ptal, jak se měla celý den, co zažila, na čem pracuje, jak se cítí a taková osoba si vezme za muže domácího kutila, který tu stluče poličku, tamhle natře lavičku nebo vyrobí bedýnku na dříví spíš než že by s někým pět minut konverzoval a ještě podvědomě čeká, že jej manželka ocení či fyzicky odmění... A máme tu zaděláno na trvalý konflikt: Natřená lavička je od manžela důkaz lásky pro ženu, ta se ale zlobí, že s ní manžel nemluví, je porád zalezlý v dílně a ještě čeká že ona z toho bude nadšená. Manžel si připadá ublížený, protože nikdo neocenil jeho námahu a šikovnost, o nějakém příjemném fyzickém kontaktu ani nemluvě. A přitom by stačilo málo. Kdyby aby oba přišli na to, co ve skutečnosti vyjadřují, co sami pro sebe potřebují a byli by ochotni jeden druhému věnovat zlomek svého času a sil odpovídajícím způsobem.
Zdá se vám to příliš složité, že to váš muž nepochopí? Zkuste se zamyslet nejprve nad tím, co samy potřebujete a pak mu zkuste pět jazyků lásky přirovnat k různým druhům pohonných hmot pro jeho vozidlo. Přece nebude do benzíňáku lít surovou naftu, není blázen, aby si schválně zalepil trysky! Proč
by měl tedy plýtvat energií na natírání lavičky pro vás, místo aby s vámi deset minut seděl a mluvil u kafe. Na ženě zase je, aby ocenila mužovu snahu a poznala, jakým způsobem nejlépe naplnit jeho citovou nádrž, nebo mu k tomu alespoň dopomohla. Stejně tak je třeba jednat i s dětmi a vědět, co doopravdy potřebují. Takže tenhle univerzální způsob naplňování citových potřeb dětí i dospělých už autora inspiroval k pěti svazkům knih. Kéž by nám pomohla alespoň jedna, abychom se doma ve své rodině cítili skvěle.
Knihu Garryho Chapmana: Pět jazyků lásky vydalo nakladatelství Návrat Domů v roce 2002, druhé vydání vyšlo v roce 2010