Podzimní knižní sběr

Téma Kafemlýnku 24. září 2013 se změnilo, asi vlivem počasí, které se na nás od neděle, kdy začal astronomický podzim, mračí. Podzim nám místo listí přivál několik knižních titulů, které jsme představili blíž.
V pořadu jsme představili dvě knížky pro duchovní život - Lughi Padovese: "Malé rozhovory svatých" a úvahy a modlitby Adrienne von Speyr "U Boha a u lidí". Pak následovaly dvě knížky plné úvah a fejetonů - Ludmily Křivancové "Papiňák", "Andělské úsměvy" Eduarda Martina , nové číslo časopisu Rodinný život na téma "Chléb života" a nakonec dostal slovo jeden z autorů sám - P. Petr Piťha představil svou letošní novinku - "Světla na zemi i na nebi". Záznam pořadu je k poslechu v audioarchivu. Posluchačům jsme položili na první pohled jednoduchou otázku ohledně rodinného života. Jak zněla a co posluchači odpověděli, to si prosím přečtěte zde.
Jednotlivé knížní tituly: 
První knížku vydalo nakladatelství Paulínky a má nás inspirovat k modlitbě, jmenuje se „U Boha a u lidí“. Napsala ji Adrienne von Speyr, švýcarská lékařka, která konvertovala na základě hluboké víry ke katolictví. Napsala mnoho teologických a duchovních knih. Díky své víře měla hluboký náhled do věcí duchovního života, i když do konce života zůstala nohama pevně na zemi.
Druhá knížka s duchovní tématkou se jmenuje „Malé rozhovory svatých“, napsal ji Lugi Padovese a vydalo Karmelitánské nakladatelství. Autora k napsání inspirovala řada soch na svatopetrském náměstí v Římě. Zkoumal postavy svatých a přemýšlel nebo rozjímal, jak jejich život a svědectví může mluvit k lidem dnešní doby. Není toho málo - lidská podstata je neměnná, ale příklad ryzosti, odvahy nebo trpělivosti a dětské čistoty svatých mohou být pro náš životní úděl posilou. Pokud hodláte vyrazit do Říma, měli byste si ji přečíst stejně určitě jako když hledáte svůj životní vzor. Vydalo Karmelitánské nakladatelství.
Knížka bezvadných fejetonů a zamyšlení je od Ludmily Křivancové, vydala ji vlastním nákladem pod názvem„Papiňák“. Kdo to s Papinovým hrncem umí, ten si ho chválí. Teplota a tlak v něm vytváří ze syrového masa dobroty. Tlak životních okolností, podmínek a utrpení lisuje z nás obyčejných lidí osobnosti. I autorka sama pod tlakem těžkostí vyzrála v ženu, která umí svět kolem sebe i své místo v něm vidět v širších souvislostech, s nadhledem, často s živou vírou a humorem. Četli jsme její úvahu o manželství a doufáme, že v Kafemlýnku ještě něco z jejích úvah uslyšíme. Knížka by měla být k dostání v prodejnách nakladatelství Paulíny a u Karmelitánů.
Další titul je také plný úvah, i když stojí vždycky na nějakém příběhu nebo dialogu ze života, který autor odpozoruje, zaslechne či vyslechne a pak přetvoří v řadu krátkých povídek, které mají za úkol povzbudit, poukázat na krásu života, pohladit po duši, případně vytahat za uši – podle toho, jaké východisko životní příhoda nabídne. Eduard Martin vydal letos v Karmelitánském nakladatelství už dvanáctou knížku tohoto typu, tentokrát má název „Andělské úsměvy“. Několik příběhů se zamyšlením jsme vybrali jako myšlenky na den, které v během podzimu uslyšíte v našem vysílání, kromě toho vás možná potěší jeho vánoční příhody, které jsme vysílali už loni a ke kterým letos přibydou další. Četli jsme ukázku o krabičce s iluzemi "Uklízecí krabička".
A konečně knížka, kterou vydal u příležitosti cyrilometodějského výročí prof. Petr Piťha o národních duchovních dějinách s názvem "Světla na zemi i na nebi". Kniha mapuje křesťanskou duchovní linii našich národních dějin kulturních i politických tím, že uvádí v chronologickém sledu české světce („České nebe“) a jejich úctu od cyrilometodějského základu až do současnosti. Obsahuje dětské kresby doprovázené krátkými texty, které napsal prof. Petr Piťha. Na konci je resumé všech kapitol v šesti světových jazycích. Je koncipovaná tak, že ji bude možno užívat jako vizitku naší kulturní tradice a svědectví o úrovni našeho základního uměleckého školství i mimo rámec letošních oslav. Vydalo nakladatelství Poustevník.