Povoláním žena, maminka i farářka  

Povoláním žena, maminka i farářka

Pořad v souvislostech


Povoláním žena, maminka i farářka
Audioarchiv

Rozhovor s evangelickou farářkou Ludmilou Míchalovou Mikšíkovou nabízíme k poslechu v premiérovém čase v úterý 10.12.2019 v rámci Kafemlýnku. Zachytíte od 9 hodin. 

Přes pracovní týden učí v Českých Budějovicích němčinu a také tam žije se svou pětičlennou rodinou. Pro svou farnost ve Strmilově na Jindřichohradecku je tehdy k dispozici na telefonu či e-mailu, na dálku řeší organizační záležitosti, připravuje si kázání a aktivity pro děti i program pro dospělé. V pátek ráno se za svým farním sborem Českobratrské církve evangelické konečně přesouvá. Odučí několik biblických hodin, potrénuje se svým pěveckým sborem, promluví se všemi těmi, kteří potřebují pozorné ucho a vlídné slovo. Týden vyvrcholí nedělní bohoslužbou. A pak zase návrat do jihočeské metropole.michalova_deti

Jak zvládá tak intenzivní a různorodé pracovní nasazení? Jak funguje její evangelicko-katolická rodina? Jakým způsobem tráví adventní čas? Tentokrát nebudete moci, milí posluchači, klást otázky, protože pořad je předtočený. Přesto vás ale soutěž o dobré knihy nemine. Když budete poslouchat hned od začátku, od 9 hodin, zachytíte anketní otázku, již budete moci během rozhovoru zodpovídat. Po skončení pořadu z došlých SMS zpráv a e-mailů vylosujeme výherce. Na slyšenou se těší Jitka Skřičková.

Kontakty: číslo 775 132 132 nebo e-mail zive@proglas.cz.

Abyste věděli, oč se můžete ucházet, máme pro vás následující tipy, připravené od Ireny Kintrové:

První výhra je knížka šitá na míru maminkám, které doma bojují neustále s chaosem a pocitem nespokojenosti. Jmenuje se „Zamilujte si svůj domov“. Autorkami jsou sestry Michaela Kramolišová a Markéta Popovičová. Rozhodly se zpracovat svoje životní příběhy a zkušenosti do čtení plného nápadů a námětů šitého na míru českému prostředí a reáliím. zamilujte-si-svuj-domovPokud máte strach, že dostanete náročné čtení, po kterém se budete cítit ještě víc neschopnou ženou, matkou a hospodyňkou, tak je pravdou pravý opak. Obě ženy jsou upřímné a velice praktické. Nabízejí velké množství nápadů na uspořádání věcí, vytvoření zdravé rutiny v uklízení i vaření, dokážou rozumně nabídnout systémy a tabulky, které pomohou zvládnout chaos v domácnosti. Potěšující je, že nesní o ideálech, ale uvažují realisticky. Je to krásné čtení i listování. Pokud máte čas a chuť se něco přiučit, znovu promýšlet domácí provoz, aby nebyl tak vyčerpávající, pak vás knížka „Zamilujte si svůj domov“ určitě inspiruje. Napsali ji Zuzana Kramolišová s Markétou Popovičovou a vyšla nedávno v nakladatelství Grada.

Druhá dnešní výhra a tip na čtení pohladí po duši i hodně malé čtenáře. Jmenuje se „Zvířátka ve vánočním lese“, vyšla už v roce 2017 v Karmelitánském nakladatelství a najdete v ní krátké texty Suzy Seniorové, které doprovodil bohatými ilustracemi James Newman Gray. Do zasněženého lesa se přistěhuje jezevec, který hledá přátele. Ostatní zvířátka ho neznají a mají strach, ale když se s ním blíž seznámí, spřátelí se a navzájem sizviratka-ve-vanocnim-lese pomohou. Pak se dočteme o myšce, které se nepodařilo upéct perníčky nebo o zaječí holčičce, která se ztratila. Jednoduché příběhy jednotlivých postav se na konci spojí na návštěvě ve stodole, kde stojí dřevěný betlém. Už děti od dvou a tří let budou chtít číst a prohlížet znovu. Je to vydařený počin, který se na rozdíl od letošní novinky „24 vánočních příběhů“ hodně povedl. Knížku „Zvířátka ve vánočním lese“ vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2017.

Třetí výhra je dnes určena ke čtení mladším i o dost starším čtenářům, i když hlavní hrdina a hrdinka jsou náctiletí. V knížce s podivným názvem „Taumur“ má kluk Jakub tatínka ve vězení zřejmě kvůli jeho náboženskému přesvědčení, dívka Miria se musí postarat o dva brášky, protože její rodiče se rozešli. Když se Jakub s Miriou setkají, putují lesem až k chalupě Jakubova starého přítele Jošta na hranici zakázaného pásma. Jošt jim poutavě vypráví o dějinách spásy a pro Miriu je to i Taumurprvní setkání s biblí a evangeliem. Přátelství obou hrdinů přetrvá přes hranice času i tohoto života. Autorka Zuzana Holasová zasadila svůj příběh s autobiografickými prvky do zvláštní říše rudého draka, kde lidé žijí ve strachu, protože každý na každého donáší. Všechny děti se musí stát průkopníky a na hranicích hlídají strašáci a lidožrouti, aby nikdo nemohl ven ani dovnitř. Bible je tu zakázaná a její čtení trestáno. Podobnost s tím, jak se během totality cítili mladí lidé, je tu velice silná. Pokud chcete svým dospívajícím přiblížit podobenství o nesvobodě, pak „Taumur“ je výbornou volbou. Starší čtenáři si mohou osvěžit často příliš idealizované vzpomínky. Knížku „Taumur“ vydalo nedávno nakladatelství Paulínky.