Předčasně narozené děti

Předčasně narozené děti

Pořad v souvislostech


Předčasně narozené děti
Audioarchiv
6. ledna 2020 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Sotva jsme se dověděli jméno miminka, které se narodilo jako první v prvních minutách nového roku 2020 a už tu máme v Kafemlýnku 7. 1. 2020 téma s miminky související. Mluvit budeme o dětech, které spěchají na svět předčasně.

S lékařem z neonatologie Fakultní nemocnice Brno – pracoviště Obilní trh - Tomášem Jurenem si bude Ivana Horáková povídat o příčinách a prevenci předčasného porodu.host Tomáš Juren Uvedeme rozdíly mezi zralým a předčasným porodem a dozvíme se, jak pečovat o předčasně narozené děti i jejich maminky.

TIPY KE ČTENÍ:

Protože jsou naším dnešním tématem miminka, i knížky jsme dnes vybírali ke čtení nebo prohlížení s nejmenšími.

Pro úplně nejmenší děti bychom si mysleli, že nic není, ale podle výzkumů už dvoutýdenní dítě zkoumá s rostoucí ostrostí zraku svoje okolí a rozeznává kontrastní tvary. Hitem jsKontrastni 2ou tedy výrazné černobílé obrázky a později kombinace černé, bílé, žluté, zelené a červené, které může miminko pozorovat do vzdálenosti nejprve 20 – 30 centimetrů. Vstříc tomu vyšla kontrastní leporela s obrázky zvířat z vydavatelství Barrister&Principal, které je vydalo už ve dvou řadách. Pokud ovšem postavíte knížečku s tvrdými listy dětem blízko k očím, měli byste ji zajistit proti pádu i překlopení, aby se dítě při náhodném pohybu rukou nezranilo. K sehnání jsou samozřejmě i varianty v látkovém či karetním provedení od jiných autorů. Dnes tu pro vás máme „Kontrastní zvířátka 2“ z vydavatelství Barrister &Principal, které je pro děti od asi tří měsíců věku.

Další tip je zajímavé leporelo - tedy knížka s tvrdými listy – s pohyblivými prvky pro děti asi od jednoho roku a jmenuje se „Péťa a tma“. Hlavním hrdinou je tu kocourek Péťa, kterému Peta_a_tmase zdá, že v noci jeho pokoj plný nebezpečí. Děti mají za úkol vytáhnout prstem posuvný obrázek, na kterém se ukáže, čeho se Péťa bál – ať už jsou to hračky v koši, oblečení ve skříni nebo papuče pod postelí. Leporelo z Albatrosu, který je vydal v loňském roce, má pomoci dětem překonat strach ze tmy díky společnému čtení s rodiči. Ale na strach ze tmy je stejně nejlepší spát vedle táty s mámou, i když to pro rodiče není vůbec pohodlné, ale s tím asi máte bohaté zkušenosti vy sami. Pokud vás téma zajímá, pak zopakuji, že leporelo s otvíracími a posuvnými prvky se jmenuje „Péťa a tma“ a vydal ho Albatros v roce 2019.

Třetí tip je ke společnému čtení a povídání pro věřící rodiče s dětmi. Mohla by už při čtení s dětmi od dvou let dobře posloužit při výkladu biblického podobenství nebeske-kralovstvi-je-jakoo nebeském království. Jmenuje se „Nebeské království je jako…“ a obsahuje lehce upravené biblické verše s bohatými ilustracemi. Autorkou upraveného textu je Zuzana Lančová, výtvarně stylizované a srozumitelné ilustrace vytvořila Barbora Lanča Dorušincová. Jedná se o zdařilý počin nově vzniklé edice Klíče z vydavatelství Cesta v Brně, který vyšel před vánoci 2019.