Průvodce památkami pro děti

V prvním prázdninovém Kafemlýnku jsme přinesli bezvadný tip pro výlety s dětmi na hrady a zámky v Česku - autorka Eva Chupíková pro ně vymyslela sešitové průvodce s pastelkami.
Jak takový sešitový průvodce pro děti vypadá? Na obrázku ho drží v rukou chlapec, který si čte. Asi byl v pokladně některého z dvaceti známých zámků nebo hradů, které už tuhle novinku mají v nabídce (např. Konopiště, Karlštejn, Krumlov, Hluboká, Lednice, Opočno...) Kromě vstupenky mu rodiče asi pořídili sešit plný obrázků, popisek, úkolů, hádanek, hledaček. Děti si ho mohou vzít sebou a využít ho už při čekání na prohlídku, přiložené pastelky hned vyzkoušet, hledat podle úkolů zajímavosti v interiéru či stavbě prohlížené památky nebo po prohlídce na správné místo nalepit vstupenku. Jednoduchý až geniální nápad autorky Evy Chupíkové, skvělé grafické zpracování, vysoká úroveň, přiměřená cena. A ještě to má smysl - vede to děti k hlubšímu prožitku, něco se zábavnou formou dozví a mají navíc něco na památku. Můžeme čekat další vydání nových průvodců po dalších památkách, to je dobrá zpráva! Čtěte náš rozhovor s autorkou dole nebo zalistujte jejími stránkami. Kdo si plánuje výlet, může začít tím, že si je tu vyhledá v přehlledné mapě. Tak hurá na cesty!
A pokud ještě nejedete, přečtěte si, jak nám autorka odpovídala:
Redakce: Řekněte nám prosím, jak vůbec celý projekt vznikl, jak jste dostala nápad průvodce vytvořit? Eva Chupíková: Na jaře 2011 vydalo nakladatelství Mladá fronta moji knížku Můj prázdninový deník, který mne na nápad dětských průvodců postupně navedl. Když jsem na prázdninovém deníku pracovala, chtěla jsem vytvořit cestopisného společníka pro děti, do kterého by si mohly svoje zážitky z výletů zapisovat či kreslit, také si lepit vstupenky nebo pohlednice z cest. Deník obsahuje náměty na šest prázdninových aktivit - výletů do města, za historickou památkou, do přírody, k prarodičům a do ZOO. Každý výlet přináší spoustu inspirace k pozorování, zkoumání, různé podněty k aktivitám. Svůj prostor tu mají i vlastní zápisky a kresby. Je to takový sešit v kroužkové vazbě s tužšími listy. Knížka byla úspěšná, získala nominaci na cenu Zlatá stuha a letos byla vydaná znovu. Právě tenhle deník mne na nápad dětských průvodců přivedl. Za poslední dvě desetiletí nebyl u nás vydaný žádný komplexní průvodce po našich památkách výhradně pro děti. Šlo mi také o ucelenou grafickou podobu a jednotnou strukturu. Ono samo úsilí přiblížit srozumitelně památky či historii dětem není snadné a nevyhnete se silnému zjednodušení. Já jsem při zpracování vsadila na ilustraci a aktivní výtvarný přístup dítěte. V tomto smyslu je projekt průvodců s přiloženými pastelkami novinkou. Název celé edice: První průvodce památkami pro děti je proto trefný.
Red: Podle čeho jste hrady a zámky vybírala, kolik jich už máte? Kde můžeme najít jejich mapu?
Eva Chupíková: Letos byly průvodci vydaní pro dvacet asi nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů a zámků - Karlštejn, Křivoklát, Pernštejn, Buchlov, zámky - třeba Hluboká, Konopiště, Telč, Lednice, Červená Lhota. Samotnému výběru památek předcházela spolupráce s kastelány, kteří mi umožnili potřebnou prohlídku s focením v interiéru, na základě které jsem získala podkladový fotomateriál k ilustracím. Kasteláni mohli také svými připomínkami zasáhnout do věcné podoby průvodců před vytištěním, což se mi hodně osvědčilo. Samotný výběr se řídil i tím, aby památky byly navštěvované a publikace si na sebe vydělaly a umožnily vzniknout i dětským průvodcům i pro méně známá místa. Předpokládám, že bych edici postupně rozšířila o další památky i galerie, muzea, skanzeny, arboreta atd. Každý hrad či zámek má a bude mít své číslo v edici a tak si rodiny mohou vytvářet celé sběratelské číslované řady. Na každém průvodci na zadní straně je kompletní seznam památek, které náš průvodce pokrývá a interaktivní mapa je k vidění jak na mém webu pamatkyprodeti.cz.
Red: Jak se s jednotlivými sešity pracuje? Kdo je ilustroval?
Eva Chupíková: Každý průvodce je samostatně balený v igelitovém přebalu a uvnitř je kromě publikace i papírová krabička s dřevěnými pastelkami. Pastelky zde hrají důležitou roli. Průvodce totiž nabízí dítěti možnosti zaznamenávat, zapisovat, kreslit, lepit a taky hrát si. Jsem přesvědčená, že právě podněty k těmto aktivitám vybízejí k přirozenému zájmu zkoumat a odrážejí v dítěti také jeho přirozenou a silnou potřebu hraní si. Děti tady najdou možnost vlepit si vstupenku, jako určitý symbol dobytí hradu, případně zámku, jako svoji trofej. Je tady prostor pro osobní poznámky, jsou tu drobné úkoly zaměřené na porozumění a na pozorování, hledání souvislostí. Menší děti nadchnou spojovačky nebo bludiště. To vše vytváří pozitivní emoce a vzpomínky na jedinečné chvíle s rodinou či spolužáky na konkrétním místě. A právě spojením nějakého konkrétního místa a vlastního příjemného prožitku se vytváří osobní vazba a tudíž i kladný vztah k památce, což je účelem celého projektu.
Brožurky jsou ilustrované, což je pro vnímání dítěte velmi podstatné. Kdybych dítěti ukázala dva obrázky, jedním by byla fotografie hradu a druhým by byla ilustrace hradu, zákonitě jej zaujme ilustrace. Proč? Je to zkratka, určité zjednodušení skutečnosti, které dítě potřebuje, aby se mohlo koncentrovat právě na to, co je na obrázku podstatné. Ilustrace to dokáže podtrhnout a zdůraznit. Z ilustrace dítě získá jasnější představu o tvaru stavby, barvě, členění a víc si zapamatuje. Při vytváření ilustrací jsem se záměrně vyhnula fiktivním pohádkovým postavám, naopak jsem se zaměřila na skutečné pravdivé a reálné postavy. A taky informace. Jsem přesvědčená, že má smysl sdělovat dětem pravdu, i když je méně barvitá, než aby hrad obsadila vybájená strašidla. Já si myslím, že malé dítě dokáže pochopit i složité informace, pokud jsou předkládány srozumitelnou a jednoduchou formou.
Red: Co plánujete dalšího?
Eva Chupíková: Ještě v letošním roce vyjde pohádkový příběh s mými ilustracemi "Zhoubné houby" a před vánocemi 2012 autorská kniha "Rodinné album". Na začátku roku 2013 pak další série průvodců pro děti po našich památkách, tentokrát třeba i s kláštery (Plasy, Kladruby) a soukromými šlechtickými sídly (např. zámek Nelahozeves).
Děkujeme Vám za rozhovor, těšíme se na novinky děkujeme také za sešity do soutěže! Redakce.
Napište nám, milí posluchači, jestli jste průvodce památkami vyzkoušeli.
Každý dopis odměníme!
kafemlynek@proglas.cz
Ohlasy posluchačů: