Psychiatr, který léčí děti

Psychiatr, který léčí děti
20. února 2013 Kafemlýnek

Do Kafemlýnku 26. února 2013 pozveme lékaře, který se zabývá dětmi s nemocnou psychikou.

V Kafemlýnku na toto téma jsme nejdřív hledali rozdíl mezi tím, jak léčí psycholog a jak psychiatr. Jaké jsou mezi nimi další rozdíly a co je cílem odborné psychologické a psychiatrické péče. Také jsme slyšeli, že léčit se dá různými postupy podle jednotlivých psychiatrických škol a přístupů - záleží, jaký výcvik a studium odborník na toto téma absolvuje a jaký směr je mu blízký. Také jsme se dověděli, jak funguje léčebna pro takto nemocné děti ve Velké Bíteši. Hostem pořadu byl a na otázky Ireny Kintrové odpovídal MUDr. Tomáš Lajkep.

Z rozhovoru také vyplynulo, že by si MUDr. Lajkep přál, aby byla léčba psychicky nemocných odtabuizována a ve společnosti se na ni utvořil pozitivnější náhled než ten, že "...kdo potřebuje psychiatra, je blázen..." Při léčbě jde totiž o to, aby pacient rozpoznal a zvládl své problémy natoilk, aby mohl žít běžným způsobem života - ne aby byl někde nějak izolovaný.

Přejme všem, kterých se tato problematika týká, aby měli velkou trpělivost, vytrvalost a také trochu štěstí a nalezli pomoc, která jim skutečně pomůže.

Záznam pořadu si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Kontakty, které jsme slíbili a které jste si vyžádali:  Psychiatrická ambulance pro děti a dorost - MUDr. Tomáš Lajkep, Ph.D.; MUDr. Eduard Rodák
  Ordinační hodiny:  Pondělí  – 10.00 – 12.00    13.00 – 15.00  ( na objednání ) a  Čtvrtek -  10.00 -  12.00    13.00 – 15.00  ( na objednání ). Objednávky přijímá vrchní sestra Alena Nevrtalová  v době 6.00 – 14.30 hod. na tel.:   566 531 431  nebo 736 679 088
Odborný léčebný ústav pro děti a mladistvé se specializovanou péčí v oboru dětské psychiatrie - ve Velké Bíteši. U Stadionu 285, 595 01 Velká Bíteš, tel.: 566 531 431 e-mail: dplvb.reditel(zavináč)seznam.cz

Posluchačů jsme se zeptali: "Šli byste se v případě potíží ochotně léčit k psychologovi nebo psychiatrovi? " - přečtěte si výběr velice zajímavých odpovědí a zkušeností:

*Sama jsem vyhledala psychiatrickou pomoc při úzkostech, ale více mi pomohl kněz. Uzdravení skrze víru. Alena

* Ano, chodím na psychoterapii k psychiatrovi. Zjistila jsem že mám velkou potřebu přijetí od druhých a jsem pak na nich závislá – na uznání a přijetí. Pracuji na tom. Nejsem už tak často nemocná – nemám virózy. Je to bezva. Ajka
 
* Jen v nezbytně nutném případě. Hledám pomoc v dialogu s blízkými, s knězem, sebereflexe. Marie.
 
* U psychologa jsem byla jako mladá těhotná máma a poradil mi, že když si manžel našel milenku, mám udělat totéž. Až věřící psycholog mi pomohl. N.
 
* Rozdíl mezi psychiatrem a psychologem jsme probírali už na střední škole a obecně si pamatuji a užívám jedno pravidlo. Vždycky je potřeba si o problémech povídat – v manželství, v práci, ve farnosti, ve společenství, prostě všude, kde to jde. A k tomu je jako první instance psycholog. Pakliže to už nepomáhá, je potřeba lékař – psychiatr. A zde nemusím mít obavy, jestli jsem zvolil správně. Vyhledávám z psychologů hlavně ty, kteří jsou z křesťanského prostředí. Dobrý psycholog pozná, kdy je třeba jít k psychiatrovi.  Tomáš. 
 
* Určitě bych v případě psychických potíží k odborníkovi zašla, nejlépe k věřícímu. Mám dobrou zkušenost že jsem bez doporučení pediatra s šestiletým synem zašla při potížích do psychologické poradny. Zjistili mu mozkovou dysfunkci s nadprůměrnou inteligencí. Pomohlo mu to, už jsme věděli, jak s ním vyjít. Jarmila.
 
* Nevím, jestli bych navštívila tento obor poprvé ochotně, ale po zkušenostech s našimi přijatými dětmi, kterým se dostalo odborné pomoci, vřele doporučuji. Zkvalitní to určitě život nejen dětí, ale i rodičů. Marie
 
* V případě nutnosti bych psychiatra navštívila, někdy jde totiž i o život – při těžkých depresích. Marie
 
* Dnes bych se z psychické nemoci už šla léčit ze své vůle, protože vím, co to obnáší, když se psychická nemoc rozjede.  Tuto nemoc jsem prodělala před pětadvaceti lety. Byla jsem přesvědčená, že nejsem nemocná, že ti ostatní, co mě posílají na vyšetření, se proti mně spikli. Takže jsem tam šla proti svému přesvědčení, ale pomohlo mi to. Hana
 
* Už jsem u psychiatra byla s pětiletou dcerou – měla noční děsy. Doktorka byla výborná a velice hodná. Určitě bych se nebála při dalších nebo jiných problémech tohoto lékaře navštívit znovu. Mirka
 
*  Za dnešní téma jsem vám vděčná, mám děti od dvou do patnácti let. Problémy jsou pořád, ale zatím to zvládáme ve spolupráci s pedagogicko-psychologickou poradnou. Ale díky za podanou ruku z Bíteše. Navštívit psychologa nebo psychiatra považuji za cestu, ne za ostudu. Veronika.
 
* Určitě bych se léčit šla, ale měla bych tendenci lékaře poznat stran důvěry – lékař – pacient, abych se mohla „otevřít“ a také důvěřovat způsobu jeho léčby a poznat změnu. Marie.
 
* Ano, šla bych, bylo by to zpočátku pokořující, ale ruku v ruce s Bohem a rodinou bych to zvládla. Ivana
  
* Ano. Mám zkušenost s terapeuty podle Prekopové. Otevřelo mi to nový pohled do vlastního srdce. Romana.
 
* Určitě to přínosné je, už jsem to využila. Když si člověk přestává rozumět, potřebuje „zrcadlo“. Teď o tom po pár letech znovu uvažuji. Katka
 
* Psychiatrickou pomoc jsem byla nucena vyhledat v patnácti letech, kdy jsem onemocněla depresí. Moc se mi tam nechtělo, ale bylo to třeba. Teď chodím k věřící psychiatričce, která mi opravdu pomohla. Marie
 
* Nešla bych k psychiatrovi, který není věřící. Jaroslava
 
* K psychologovi bych v případě noze šla. Psychiatrie ve mně bohužel vzbuzuje pocit léčení jen léky, tedy chemie. Maja

* Na záludnou otázku záludná odpověď – myslím, že aby se člověk šel či nešel léčit může říct skutečně, až problém nastane. Určitě mám teď plnou hlavu myšlenek jako že – to je přece samozřejmé – vyhledám pomoc, nechám si poradit. Ale skutečně je to tak snadné, ve chvíli, kdy přijdou problémy? Věřím v pomoc a prozřetelnost Nejvyššího terapeuta, že mě nějakým způsobem v případě potřeby třeba právě skrze ordinaci pomůže. A sám doléčí ve své „Boží lékárně“. Magdalena.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.