Rozjaření v barvě

"Jarní magazín" Kafemlýnku 13. března 2012 měl přinést přítomnost všech tří autorek pořadu, ale viry a bacily udělaly své. Přesto jste mohli slyšet tipy na modlitbu křížové cesty s dětmi, postní fejeton, info o akci Večery chval a také postřehy vás, posluchačů. Co jarního se ještě do pořadu nevešlo, hledejte právě tady.
Hned na začátku pořadu jste mohli slyšet postřeh, že se Mezinárodní den žen krásně slaví, když se dokážou obdarovat ženy mezi sebou, v průběhu pořadu pak zaznělo, že někomu tenhle svátek připadá příliš umělý a k celkovému obrazu, jak to s MDŽ asi je, přispěly nemalou měrou i názory posluchačů, které si můžete poslechnout ze záznamu v závěru pořadu v našem audioarchivu.
Tipy na modlitbu křížové cesty s dětmi:
Na stránkách www.deti.vira.cz najdete dobře zpracovanou modlitbu Křížové cesty pro školní děti.
– v úvodu je srozumitelně vysvětleno, co to je křížová cesta a proč se ji máme modlit. Následují zastavení, ve kterých se vysvětluje, že Pán Ježíš jako člověk během svého života na zemi prožil mnoho různých bolestí a těžkostí, třeba i takových, jaké prožíváme my. Proto nám rozumí. Kromě toho ale jako Bůh může vstupovat do našich srdcí, proměňovat je, uzdravovat a posilovat. Záleží ale také i na nás, nakolik jsme ochotni ho pozvat do svého života a uvěřit mu.
U každého zastavení je příklad ze života dětí – vztahy v rodině, ve škole. Kromě ilustračního obrázku jsou jsou tu i dva černobílé obrázky ke stažení a vybarvení.
Navíc je tu skvělý nápad, jak dětem názorně přiblížit velikonoční poselství Ježíšova zmrtvýchvstání. Mluvím o tom už teď, protože je třeba si to připravit v předstihu. Můžeme Ježíšovu cestu a konec života představit jako semínko – třeba obilné zrno nebo slunečnicové zrnko – je suché a tvrdé, vypadá jako mrtvé. Zkusíme je zasadit do hlíny, zalévat a čekat, jak se zazelená. Do desíti dnů se objeví rostlinka plná života.
Vloni také v Kartuziánském nakladatelství vyšla Křížová cesta pro nejmenší s titulem Pojď se mnou. Jsou to omalovánky s krátkým textem a modlitbou. Průvodcem křížovou cestou jsou děti Ondra a Bětka. Děti si mohou vybarvovat každý den jeden obrázek s tím, že probíráme jednotlivá zastavení a pak v neděli je projdeme všechna hotová.
Další náměty a nápady hledejte na stránkách diecézních katechetických center.
Zajímavou pozvánku na iniciativu "Večery chval" pro nás připravila Ivana Horáková. Večery chval je modlitební akce určená široké křesťanské veřejnosti, která se koná několikrát za měsíc na různých místech naší země (Praha, Ostrava, Olomouc...). Přesný rozpis najdete na jejich stránce. Přidat se může každý, kdo chce zpívat Bohu ze srdce písně díků: „..plni Ducha zpívejte společně žalmy, chvalozpěvy a duchovní písně. Zpívejte Pánu, chvalte ho z celého srdce..“(Ef 5,19). Na večerech chval jde inicátorům o to, aby skrze písně, modlitby a slova opětovali lásku našemu Bohu, Otci, Synu i Duchu Svatému, učili se přebývat v jeho blízkosti a stávali se mu podobnými. Koná se buď v kostele, modlitebně nebo i v prostorách TV Noe. Vstup se srdcem na dlani je volný.
Původní plán Kafemlýnku na jarní téma obsahoval také složku zaměřenou na barvy, barevné oživení domů a domácností a také nápady na zazelenění okolí. Protože se oboje nevešlo, předkládáme je zde:
Pokud jsme podlehli zimnímu období a potřebujeme načerpat tochu jarní síly a energie, mohou nám k dobré pohodě mysli, těla i duše přispět barvy. Můžeme obarvit starší kusy oblečení, oživit bílé povlečení, vyrobit barevná prostěradla nebo závěsy. Pokud byste chtěli použít barvy k výmalbě, platí, že méně je někdy více – jedna barevná stěna v zaplněném interiéru je lepší než čtyři stěny odshora dolů vybarvené válečkem. Někdy stačí jen širší barevný pruh na stěně, který zdůrazní nějaké místo v bytě, obraz, kus nábytku a k němu sladěné textilie. Nápady a náměty jak si s výmalbou poradit najdete v časopisech a magazínech o bydlení. A teď – jak na vás jednotlivé barvy mohou působit:
Bílá – neutrální, fádní i dynamická, vyvolá představu čistoty a prostoru, s příměsí žluté uklidňuje
Žlutá – povzbuzující, uvolňující, působí soulad, harmonii, veselost, otevřenost (syté odstíny s nádechem do oražova) v bledém provedení působí odpudivě a vyčerpaně
Oranžová – slavnostní, společenská, příjemná v kombinaci se zelenou
Světle zelená – chlad, vlhko, rostliny, odstíny do žluta až jedovaté, s příměsí bílé uklidňuje
Tmavě zelená – uklidňuje, chrání, může vyvolat pocit bezpečí a naděje
Světle modrá – přívětivá, vzdušná i chladivá, vyvolá představu oblohy a vzduchu, tyrkysové odstíny mohou působit agresivně
Červená – povzbuzuje, energická až silná, vyvolává představu krve, ohně
Fialová (světlá) – neklid, tajemství, osobitost
Hnědá – střízlivá, solidní, realistická, ale i fádní, představa domova a tradice
(zdroj: Petra Pleskotová, Svět barev – Albatros 1987)
Ať už máte odvahu pustit si barvy do bytu nebo ne, můžete si udělat radost třeba maličkostí – kupte si nový deštník! Nevěřili byste, jaké tvary, barvy a materiály jsou k mání – deštníky ve tvaru srdce, tulipánu nebo čtverce, tyčové, skládací, s natištěnou oblohou, mráčky, duhou nebo hvězdičkami. Kromě deštníků i slunečníky a ozdobná paraplata, jednobarevné i pestře vzorované. Koneckonců takový parádní barevný deštník nemusí ležet jen ve skříni a čekat na vodu, i v suchých dnech ho můžete rozdělat a pověsit třeba na garnýž. To byste nevěřili, co takové oranžové paraple na skříni dokáže.
A poslední tip na oživení textilního vybavení bytu nebo šatníku je nová generace barev vhodná pro tzv. "Studenou batiku". Oproti klasickému vaření textilu v barvě v hrnci tady pracujete pouze s látkou předem namočenou v sodové vodě, na kterou přímo nanesete barvy připravené rozmícháním prášku s vodou v průhledné lahvičce s aplikátorem. Pak obarenou látku zabalíte do igelitu a necháte dva dny působit, vyperete, usušíte a můžete jít. Víc informací hledejte na stránkách výtvarných dílen a center – stačí zadat heslo "studená batika" nebo "batika za studena". Obrázek zde je ze stránek výtvarnice Moniky Brýdové.
Hodně odvahy, vkusu a taky radosti z podařených výrobků vám přeje jarní Kafemlýnek!
Zazelenění domova i okolí:
– nejjednodušší je založit si truhlík, do kterého dáte zeminu pro výsev a množení a přidáte semínka "zeleného koření" do kuchyně – řeřicha, petržel, pažitka, náročnější tymián, saturejka, bazalka, oregano, kerblík... když utěšeně vzejdou a povyrostou, typ hlíny je třeba uzpůsobit nárokům jednotlivých druhů rostlin.
– pokud máte zahradu, můžete hledat lístky česneku medvědího, kopřivy, sedmikrásek nebo pampelišek na saláty, čaje nebo do polévky, zkusili jste někdy "rozkvetlou polévku?" – na povrch zeleninového či masového vývaru vložte natrhané a oprané květy sedmikrásek, nemusíte ani vařit, mají příjemnou, nijak výraznou chuť.
– pokud zakládáte okrasné záhony, zkuste se inspirovat anglickým smíšeným typem záhonu – vpředu nízké letničky a za nimi vzrostlejší keříky, trvalky nebo růže. Je na místě pečlivý výběr a dodržení odstupů – na jaře působí záhon řídkým dojemem, ale po plném zakořenění dosáhne potřebné hustoty.
– když máte k realizaci zahradních choutek k dispozici jen balkón nebo větší truhlík, pořiďte si kromě nízkých nebo převislých letniček také zakrslé odrůdy ovoce nebo zeleniny – rajčata, převislé nebo měsíční jahody, kromě parády při kvetení vám dají něco na zub. Stejně dobře se mohou snášet letničky i s bylinkami jako je heřmánek, měsíček, lichořeřišnice, tymián, majoránka atd. Nízké letničky např. salvie nebo lobelky mohou vesele kvést i vedle listového salátu nebo kopru a pažitky. Na balkóně, ač se to nezdá, budete mít jednu obrovskou výhodu – pravděpodobně vám úrodu nebude pravidelně kombinovat přemnožený slimák plzák španělský, s kterým bojuje každý majitel většího kousku zahrádky zatím nevyrovnaný boj – jeden zahradník na tisíce slimáků během letní sezóny.
Přejeme vám radost z pěstování zeleně v malém či větším rozsahu a budeme se těšit, že nám pošlete nějaký obrázek! Váš Kafemlýnek.