Směrovky pro dobrý život

V srpnu letošního roku se na internetu objevil překlad textu z týdeníku Echo, který se jmenuje "Deset tipů pro spokojený život". Je to upravený výtah z papežova rozhovoru a má pro nás být podnětem k přemýšlení.
1. Žij a nechej žít - Každý z nás by se měl řídit tímto heslem. Je to velmi podobné italskému přísloví: „Pohybuj se vpřed a to samé dovol i druhým“.
2. Rozdávej druhým kousek sebe - ,,Lidé mají být vůči svému okolí otevření a velkorysí,“ upozorňuje papež František, protože “pokud se stáhneme do sebe samých, riskujeme tím, že se z nás stanou sobci.“
3. Životem postupuj klidně. Papež působil jako učitel literatury na střední škole a své znalosti z této oblasti využívá i dnes. Inspiroval se románem Ricardo Guiraldese, ve kterém se hlavní hrdina ohlíží za svým životem. Vypráví, že v mládí byl říčkou plnou kamení, kterého se nedokázal zbavit. V dospělosti rychle plynoucí řekou a ve stáří kaluží, na jejíž hladině je pohyb, i když minimálně znatelný. Svatý Otec řekl, že se mu obzvlášť líbí přirovnání ke kaluži. Ta má podle něj schopnost pohybu doprovázeného laskavostí, pokorou a klidem.
4. Zdravý způsob trávení volného času. U lidí se vytrácí potěšení z umění, literatury a hraní si s dětmi, lituje papež. ,,Konsumismus přináší úzkost a stres, obírá lidi o zdravý způsob trávení volného času,“ říká a vyzývá: ,,Třebaže mnoho rodičů pracuje dlouho do večera, musí si najít čas i na své děti. Rodiny by rovněž během společného stolování měly vypnout televizi. Televize je sice zdroj informací, ale během jídla znemožňuje rozhovor a sdílení.“
5. Neděle je svátek. V neděli by se nemělo chodit do práce, protože neděle je dnem společenství rodiny, ať už doma nebo ve farnosti.
6. Důstojná pracovní místa. ,,Hledejme nové způsoby jak vytvořit pro mladé lidi důstojná pracovní místa. Pokud se nám to nepodaří, propadnou drogám a budou náchylnější k sebevraždám,“ vysvětluje. Dát lidem jídlo podle mínění papeže nestačí. ,,Důstojnosti je dosaženo až tehdy, kdy domů přineseme jídlo za vlastnoručně vydělané peníze,“ uzavírá.
7. Respekt k přírodě. K přírodě musíme mít úctu a starat se o ni. ,,Devastace životního prostředí je jednou z největších výzev, před kterou stojíme. Otázka, kterou zatím zcela ignorujeme, zní: 'Nepáchá lidstvo sebevraždu tím, jak bezohledně a tyransky s přírodou zachází?'“
8. Nebuďme negativističtí. Papež upozorňuje, že by lidé měli přestat být kritičtí a ureptaní ,,Když mluvíme špatně o druhých, dává tím najevo jen naše nízké sebevědomí. Umět se rychle přenést přes negativní věci je zdravé,“ uvádí.
9. Respektujme víru druhých. ,,Odlišností druhých lidí se můžeme inspirovat a rozvíjet se díky vzájemné komunikaci. Přivádění druhých na svou víru násilím je ten nejškodlivější a paralyzující aspekt všech náboženství. Přístup 'Mluvím s tebou, abych tě přesvědčil', je špatný. Každá osoba musí vést rovnocenný dialog. Církev se rozrůstá tím, že k sobě nové členy něčím přitáhne, ne tím, že je přemlouvá.“
10. Pracujme pro mír. ,,Žijeme v čase válek. Svou výzvu k míru musíme doslova křičet,“ komentuje papež současné dění a upozorňuje, že mír někdy mylně budí dojem ticha a klidu. ,,Mír není nikdy klidný. Mír musí být aktivní a dynamický,“ uzavírá své myšlenky.
Nejsou to nová papežská dogmata, ale několik podstatných myšlenek, díky kterým můžeme směřovat své úsilí. Daly by možná zjednodušit na: vypněte televizi; respektujte přírodu; nenuťte druhé násilím ke své vlastní víře... Ale jako každé zjednodušení pokulhávají za originálem a mohou být i ne úplně přesně pochopeny. Originál najdete ve venezuelském týdeníku Viva z 27. července 2014.