Střídavá péče

Pojem, s kterým se asi budeme setkávat čím dál častěji v souvislosti s rozpadem tradičních rodin, a který má řešit situaci dětí. Jaké přináší úskalí, jaké výhody?
Hostem pořadu byl ekonom, občanský aktivista a předseda Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě, šéfredaktor portálu Střídavka a dalších prorodinných webů ze skupiny rodič.eu Aleš Hodina.
Cílem pořadu byla osvěta ohledně fenoménu "střídavé péče", kterým se řeší situace dětí ve chvíli, kdy jsou rodiče odloučení nebo rozvedení. Dítě přechází od jednoho k druhému v nějakém předem soudně dohodnutém časovém období (např. týden). Pro tuto variantu péče o děti mluví fakt, že i když se dva lidé rozejdou jako manželé a partneři, nemohou se stejným způsobem rozejít s úlohou rodiče - pokud jsou alespoň trochu zodpovědní.
Je v zájmu dětí neztratit kontakt ani s jedním z rodičů, kteří spoluvytvářejí jeho identitu.
Tato varianta péče o děti dostává stále více přednost před řešením, kdy soud dítě svěří do výhradní péče pouze jednoho z rodičů a druhého pak dítě pouze zřídka navštěvuje. Ale jako každé řešení - ani toto není vhodné pro každého. Nese sebou riziko, že bude dítě zmatené, nesoustředěné, nevyrovná se se změnami, nebo se ho rodiče budou snažit "získat na svou stranu" (k tomu ovšem může dojít i v klasické či jiné formě péče o děti)...
Z reakcí posluchačů vyplynulo, že může tenhle typ péče o děti přinést i trvalé trauma. Položme si ale otázku - co je horší: ztratit jednoho z rodičů dlouhodobě - pokud zůstane s dítětem ten druhý - nebo mít dvě místa, kde mám milující pečující zázemí v podobě rodičů?
Naším záměrem nebylo rozhodnout, jestli je střídavá péče více či méně správná. Chtěli jsme pouze informovat, že tahle možnost existuje a má svůj smysl.
Část pořadu jsme věnovali manželskému slibu, kde jsme citovali článek Aleše Opatrného "Buď všechno nebo nic!"
Posluchačům jsme položili otázku "Co byste udělali v případě, že byste byli jako manželé v krizi? Jaké vidíte možnosti?" výběr z odpovědí najdete v samostatném článku.
Záznam pořadu najdete jako obvykle v našem Audioarchivu.